Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 173621 от 11.11.2025, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Гражданско дело 43407/2025
Вид
Разпореждане № 173621
Подписан
11.11.2025
Състав
СЛАВЕНА ГАЛИНОВА КОЙЧЕВА-ПЕЕВА

Цитирани разпоредби

  • чл. 129 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 129, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 129, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 60, ал. 6 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 63 · Граждански процесуален кодекс

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 173621 гр. София, 11.11.2025 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 36 СЪСТАВ, в закрито заседание на единадесети ноември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: СЛАВЕНА Г. КОЙЧЕВА-ПЕЕВА като разгледа докладваното от СЛАВЕНА Г. КОЙЧЕВА-ПЕЕВА Гражданско дело № 20251110143407 по описа за 2025 година

Производството е по реда на чл. 129 ГПК.

Съдът е сезиран с искова молба с вх. № 273024/13.08.2025г., подадена от И. Г. К. срещу „Изи Асет Мениджмънт“ АД.

С разпореждане от 11.09.2025г. съдът е оставил без движение исковата молба, като е указал на ищеца в едноседмичен срок от съобщението да посочи цената на иска и да представи документ за внесена държавна такса.

С молба вх.№306812/19.09.2025т. ищецът е отправил искане за издаване на съдебно удостоверение, което да му послужи пред ответника за снабдяване с екземпляр от процесния договор за кредит, съответно от който да получи необходимата информация за конкретизиране цената на исковата претенция. В молбата е направено искане за продължаване на срока за изпълнение на указанията.

С разпореждане от 23.09.2025г. съдът е разпоредил да се издаде поисканото съдебно удостоверение след представяне на проект и документ за заплатена такса, като е продължил срока за изпълнение за указанията по чл. 129, ал. 2 ГПК с две седмици, считано от получаване на съобщението. Съдът е указал на ищеца неблагоприятните последици при неизпълнение на указанията за отстраняване на нередовностите в исковата молба.

Разпореждането е връчено лично на ищеца на 27.09.2025г.

С молба вх.№334620/14.10.2025г. ищецът е направил ново искане за издаване на съдебно удостоверение и искане за продължаване на срока за изпълнение на указанията по чл. 129, ал. 3 ГПК.

Съдът намира, че подадената молба от 14.10.2025г. е депозирана след изтичане на предоставения срок с разпореждане от 23.09.2025г. за отстраняване на констатираните нередовности в исковата молба, доколкото съобщението е връчено на ищцата на 27.09.2025г., съответно срокът е изтекъл на 13.10.2025г. – първия присъствен ден след изтичане за двуседмичния срок по смисъла на чл. 60, ал. 6 ГПК.

Съдът счита, че така подадената молба по чл. 63 ГПК следва да бъде оставена без уважение, доколкото е подадена след изтичане на определения от съда двуседмичен срок за изпълнение на указанията, дадени с разпореждане от 23.09.2025г.

От тук съдът приема, че в предоставения срок за отстраняване на констатираните нередовности в исковата молба ищецът не е изпълнил указанията за уточнение на исковата претенция чрез посочване на цената на исковата претенция.

Предвид гореизложеното и на основание чл. 129, ал. 3 от ГПК, исковата молба следва 1 да бъде върната.

Така мотивиран, съдът

РАЗПОРЕДИ:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на ищеца по чл. 63 ГПК за продължаване на срока за изпълнение на указанията, дадени с Разпореждане №147209/23.09.2025г.

ВРЪЩА искова молба с вх. № 273024/13.08.2025г., подадена от И. Г. К., ЕГН:

**********, съдебен адрес: гр. ****, като ПРЕКРАТЯВА гр.д. № 43407/2025 г. по описа на СРС, I ГО, 36 състав.

Разпореждането в прекратителната част подлежи на обжалване с частна жалба пред Софийски градски съд в едноседмичен срок от връчването му на ищеца.

Препис от разпореждането да се връчи на ищеца.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________

2