Определение № 382 от 06.01.2026, Софийски районен съд
- Съд
- Софийски районен съд
- Дело
- Гражданско дело 70932/2024
- Вид
- Определение № 382
- Подписан
- 06.01.2026
- В сила
- 06.01.2026
- Състав
- ЛОРА ЛЮБОМИРОВА ДИМОВА ПЕТКОВА
Цитирани разпоредби
- чл. 248 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 248, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 259, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 382 гр. София, 06.01.2026 г.
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 88 СЪСТАВ, в закрито заседание на шести януари през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: ЛОРА ЛЮБ. ДИМОВА
ПЕТКОВА като разгледа докладваното от ЛОРА ЛЮБ. ДИМОВА ПЕТКОВА Гражданско дело № 20241110170932 по описа за 2024 година
Производството е по реда на чл. 248 ГПК.
Постъпила е молба от Еднолично дружество „Д. М.“, представлявано от адв. Д. М., в качеството му на процесуален представител, с която се иска изменение на постановеното по делото решение в частта за разноските. Иска се да бъде постановено определение, с което да бъде изменено Решение № 16658/10.09.2025 г., постановено по гр.д. № 70932/2024 г. по описа на СРС, 88 с-в частта за разноските, като в полза на ищеца бъдат присъдени сторените разноски за адвокатско възнаграждение в общ размер от 960 лв., т.е. още 860 лв.
Постъпило е становище от насрещната страна, в което се възразява срещу искането за изменение в частта за разноските.
За да се произнесе съдът, съобрази следното:
С разпоредбата на чл. 248 ГПК е предвидена възможността всяка от страните да поиска съдът да се произнесе по искането й чрез допълване или изменение на съответния акт в частта за разноските, при наличието на определени предпоставки. В случая се касае до искане за изменение на съдебния акт в частта за разноските.
Молбата е недопустима, тъй като не е спазен срокът по чл. 248, ал. 1 ГПК.
Съгласно чл. 248, ал. 1 ГПК в срока за обжалване, а ако решението е необжалваемо - в едномесечен срок от постановяването му, съдът по искане на страните може да допълни или да измени постановеното решение в частта му за разноските. Срокът за обжалване на постановеното първоинстанционно решение е двуседмичен съгласно чл. 259, ал. 2 ГПК.
Видно от отрязъка от връчено съобщение постановеното Решение № 16658/10.09.2025 г., постановено по гр.д. № 70932/2024 г. по описа на СРС, 88 с-в е връчено на адв. М. на 17.09.2025 г., респективно срокът за обжалването му е изтекъл на 01.10.2025 г. Молбата с искане на изменение на решението в частта за разноските е подадена след изтичането му едва на 06.10.2025 г., поради което и същата е процесуално недопустима и следва да бъде оставена без разглеждане.
1
По изложените съображения съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молба с вх. № 324640/06.10.2025г., подадена от Еднолично дружество „Д. М.“, представлявано от адв. Д. М., в качеството му на процесуален представител на ищеца А. Г. А. за изменение на Решение № 16658/10.09.2025 г., постановено по гр.д. № 70932/2024 г. по описа на СРС, 88 с-в в частта за разноските.
Определението подлежи на обжалване пред Софийски градски съд в едноседмичен срок от връчването му на страните.
Съдия при Софийски районен съд: _______________________
2