Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 382 от 06.01.2026, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Гражданско дело 70932/2024
Вид
Определение № 382
Подписан
06.01.2026
В сила
06.01.2026
Състав
ЛОРА ЛЮБОМИРОВА ДИМОВА ПЕТКОВА

Цитирани разпоредби

  • чл. 248 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 248, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 259, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 382 гр. София, 06.01.2026 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 88 СЪСТАВ, в закрито заседание на шести януари през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател: ЛОРА ЛЮБ. ДИМОВА

ПЕТКОВА като разгледа докладваното от ЛОРА ЛЮБ. ДИМОВА ПЕТКОВА Гражданско дело № 20241110170932 по описа за 2024 година

Производството е по реда на чл. 248 ГПК.

Постъпила е молба от Еднолично дружество „Д. М.“, представлявано от адв. Д. М., в качеството му на процесуален представител, с която се иска изменение на постановеното по делото решение в частта за разноските. Иска се да бъде постановено определение, с което да бъде изменено Решение № 16658/10.09.2025 г., постановено по гр.д. № 70932/2024 г. по описа на СРС, 88 с-в частта за разноските, като в полза на ищеца бъдат присъдени сторените разноски за адвокатско възнаграждение в общ размер от 960 лв., т.е. още 860 лв.

Постъпило е становище от насрещната страна, в което се възразява срещу искането за изменение в частта за разноските.

За да се произнесе съдът, съобрази следното:

С разпоредбата на чл. 248 ГПК е предвидена възможността всяка от страните да поиска съдът да се произнесе по искането й чрез допълване или изменение на съответния акт в частта за разноските, при наличието на определени предпоставки. В случая се касае до искане за изменение на съдебния акт в частта за разноските.

Молбата е недопустима, тъй като не е спазен срокът по чл. 248, ал. 1 ГПК.

Съгласно чл. 248, ал. 1 ГПК в срока за обжалване, а ако решението е необжалваемо - в едномесечен срок от постановяването му, съдът по искане на страните може да допълни или да измени постановеното решение в частта му за разноските. Срокът за обжалване на постановеното първоинстанционно решение е двуседмичен съгласно чл. 259, ал. 2 ГПК.

Видно от отрязъка от връчено съобщение постановеното Решение № 16658/10.09.2025 г., постановено по гр.д. № 70932/2024 г. по описа на СРС, 88 с-в е връчено на адв. М. на 17.09.2025 г., респективно срокът за обжалването му е изтекъл на 01.10.2025 г. Молбата с искане на изменение на решението в частта за разноските е подадена след изтичането му едва на 06.10.2025 г., поради което и същата е процесуално недопустима и следва да бъде оставена без разглеждане.

1

По изложените съображения съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молба с вх. № 324640/06.10.2025г., подадена от Еднолично дружество „Д. М.“, представлявано от адв. Д. М., в качеството му на процесуален представител на ищеца А. Г. А. за изменение на Решение № 16658/10.09.2025 г., постановено по гр.д. № 70932/2024 г. по описа на СРС, 88 с-в в частта за разноските.

Определението подлежи на обжалване пред Софийски градски съд в едноседмичен срок от връчването му на страните.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________

2