Решение № 770 от 25.09.2024, Районен съд - Бургас
- Съд
- Районен съд - Бургас
- Дело
- Административно наказателно дело 2830/2024
- Вид
- Решение № 770
- Подписан
- 25.09.2024
- В сила
- 05.12.2024
- Състав
- ТОДОР ДИМИТРОВ МИТЕВ
Цитирани разпоредби
- чл. 34 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.34, ал.1 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.59, ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 38 · Закон за счетоводството
- чл. 38, ал. 1, т. 1 · Закон за счетоводството
- чл. 74, ал. 1 · Закон за счетоводството
РЕШЕНИЕ
№ 770 гр. Бургас, 25.09.2024 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
РАЙОНЕН СЪД – БУРГАС, XLVII НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на трети септември през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:
Председател: ТОДОР Д. МИТЕВ при участието на секретаря Красимира М. Андонова като разгледа докладваното от ТОДОР Д. МИТЕВ Административно наказателно дело № 20242120202830 по описа за 2024 година за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е образувано по жалба на „Темпострой“ ЕООД, ЕИК 102867186, против наказателно постановление № 232-F736721/26.03.2024г., издадено от заместник директора на ТД на НАП-Бургас, с което за нарушение н а чл. 38, ал. 1, т. 1 от Закона за счетоводството (ЗСч), на основание чл. 74, ал. 1 от ЗСч на жалбоподателя е наложена имуществена санкция в размер на 250 лева.
Жалбоподателят моли да бъде отменено наказателното постановление.
В открито съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, се представлява от управителя ...., ЕГН: **********, която поддържа жалбата по изложените в нея доводи.
За Административнонаказващият орган се явяват юрисконсулт Чолакова, която оспорва жалбата и моли за потвърждаване на постановлението като правилно и законосъобразно и присъждане на юрисконсулстко възнаграждение.
Съдът приема, че жалбата е подадена в рамките на седемдневния срок за обжалване по чл.59, ал.2 ЗАНН (видно от разписката на л. 6, НП е връчено на жалбоподателя на 19.06.2024г., а жалбата е депозирана по пощата на 28.06.2024г.). Жалбата е подадена от легитимирано да обжалва лице срещу подлежащ на обжалване акт, поради което следва да се приеме, че същата се явява процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е основателна, като съдът след като прецени доказателствата по делото и съобрази закона в контекста на правомощията си по съдебния контрол намира за установено следното:
Във връзка с постъпили списъци от структурите на НАП в гр. София, свидетелят М. К.
М.- инспектор по приходите в ТД на НАП-Бургас, констатирал, че „Темпострой“ ЕООД, ЕИК 102867186, не било публикувало годишния си финансов отчет за 2021 г., чрез подаване на заявление и представяне за обявяване в търговския регистър на Агенция по вписванията Бургас в срок до 30.09.2022 г. Дружеството било подало годишна данъчна декларация по чл.
1
92 от ЗКПО, съгласно която през 2021 г. е извършвало дейност и е отчело нетни приходи в размер на 133740,56 лева. За констатираното, на 03.10.2023 г. свидетелят съставил АУАН № F736721/03.10.2023 г. Въз основа на материалите по преписката, на 26.03.2024 г. АНО издал НП, предмет на настоящата въззивна проверка. В издаденото НП АНО възприел фактическите и правните констатации на актосъставителя.
Така изложеното се установява от приложените по делото документи, както и от показанията на актосъставителя, като доказателствената съвкупност е еднопосочна и безпротиворечива. На практика и страните не спорят по фактите, които са се осъществили.
Съдът, с оглед установената фактическа обстановка и съобразно възраженията и доводите на жалбоподателя, както и като съобрази задължението си да проверява изцяло законосъобразността на наказателното постановление, независимо от основанията, посочени от страните, намира от правна страна следното:
Наказателното постановление е издадено от компетентен орган – Заместник директора на ТД на НАП- Бургас, а АУАН съставен от оправомощено за това лице.
Съдът обаче счита, че е налице нарушение в административнонаказателното производство, което води до отмяна атакуваното наказателно постановление, по следните съображения:
Разпоредбата на чл. 38, ал. 1, т. 1 от ЗСч предвижда задължение за всички търговци по смисъла на Търговския закон да публикуват чрез обявяване в търговския регистър годишните си финансови отчети в срок до 30 септември на следващата година. Безспорно жалбоподателят е търговец по смисъла на Търговския закон и е безспорно, че същият не е публикувал отчета си в указания срок. Съгласно нормата на чл.11 от ЗТР Търговският регистър е публичен. Всеки има право на свободен достъп до него и до електронния образ на документите, въз основа на които са извършени вписванията, заличаванията и обявяванията, както и до електронния образ на фирмените дела на пререгистрираните търговци Агенцията по вписванията осигурява свободен и безплатен достъп и до съдържащите се в информационната система на търговския регистър заявления, електронния образ на приложените към тях документи и постановените откази. Публичният характер на ТР и обезпеченият до него свободен достъп сочат, че за административнонаказващия орган е било обективно възможно да предприеме необходимите действия за установяване на търговците не подали заявление за публикуване на годишния финансов отчет в Търговския регистър. Иначе казано, първият възможен момент, от който може да бъде установен нарушителя е денят, следващ крайния срок за публикуване на годишния финансов отчет в Търговския регистър, поддържан от Агенцията по вписванията, а именно01.10.2022 г. От този момент нарушителят е известен и е въпрос на организация на контролните органи да предприемат действия по ангажиране на неговата отговорност, а не от момента на уведомяването на актосъставителя. Това води до извода, че за контролният орган тримесечният срок, в който може да състави АУАН на нарушителя, започва да тече от 01.10.2022г. и изтича на 01.01.2023г. Иначе казано, не е спазен тримесечния срок, предвиден в разпоредбата на чл.34, ал.1 от ЗАНН за съставяне на акт за констатиране на нарушението.
Действително, съгласно ал. 13 на чл. 38 ЗСч Агенцията по вписванията в срок до 31 октомври на текущата година предоставя в електронен вид на Националната агенция за приходите списък с предприятията, които не са публикували годишните си финансови отчети за предходната година. Предоставянето на този списък обаче не означава, че нарушителите не могат да бъдат установени и по-рано от органите на НАП, а неговото въвеждане е единствено с цел улесняване на работата на контролните органи. Още повече, че и самият законодател е отчел (или поне така изглежда) сроковете по чл. 34 ЗАНН, като съгласно чл. 38, ал. 15 в двумесечен срок от получаване на списъците по ал. 13 Националната агенция за приходите предприема необходимите мерки за извършването на проверки и установяване на нарушения по ал. 1 - 12, т.е. в тримесечен срок от крайната дата 2 за подаване на отчета следва да бъде съставен АУАН. Самият актосъставител заяви, че е констатирал нарушението на база изпратени му от гр. София списъци, като очевдино се касае за визираните в чл. 38, ал. 12 такива. Очевидно е също, че е било налице забавяне от страна на държавната администрация при предприемането на действия по ангажиране отговорността на нарушителите.
Изложеното предпоставя допуснато от страна на административно-наказващия орган процесуално нарушение при ангажиране на административно-наказателната отговорност на жалбоподателя, което е съществено, не може да бъде санирано в съдебната фаза на производството и налага отмяна на обжалваното НП.
Мотивиран от горното, Бургаският районен съд,
РЕШИ:
ОТМЕНЯ наказателно постановление № 232-F736721/26.03.2024г., издадено от заместник директора на ТД на НАП-Бургас, с което за нарушение на чл. 38, ал. 1, т. 1 от Закона за счетоводството (ЗСч), на основание чл. 74, ал. 1 от ЗСч на „Темпострой“ ЕООД, ЕИК 102867186, е наложена имуществена санкция в размер на 250 лева.
РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд – гр.Бургас в 14 - дневен срок от съобщаването му на страните.
Съдия при Районен съд – Бургас: _______________________
3