Определение № 22717 от 22.10.2026, Софийски градски съд
- Съд
- Софийски градски съд
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 10878/2026
- Вид
- Определение № 22717
- Подписан
- 22.10.2026
- В сила
- 22.10.2026
- Състав
- Станимира Иванова, Ивайло Свиленов Илиев, Райна Мартинова
Цитирани разпоредби
- чл. 129, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 274 - 279 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 274 - 279 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 275, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 274 - 279 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 274 - 279 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 274 - 279 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 274 - 279 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 60, ал. 4 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 22717 гр. София, 22.10.2026 г.
СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ЧЖ-IV-Б, в закрито заседание на двадесет и втори октомври през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: Станимира Иванова
Членове:
Райна Мартинова
Ивайло Св. Илиев като разгледа докладваното от Ивайло Св. Илиев Въззивно частно гражданско дело № 20261100510878 по описа за 2026 година Производството е по реда на чл. 274 – 279 вр. чл. 129, ал. 3 ГПК Образувано е по частна жалба с вх. № 269498/31.08.2026 г. по регистъра на СРС, изпратена на 27.08.2026 г., удостоверено с пощенско клеймо от същата дата, подадена от Х. А. чрез адв. Г.П. – АК-Русе, срещу Определение № 28786/07.08.2026 г. постановено по гр. д. № 15576/2026 г. по описа на Софийски районен съд, ГО, 86 състав, с което е прекратено първоинстанционното производство, поради неизпълнение на посочените указания в цялост, дадени с Определение № 21246/08.06.2026 г.
В частната жалба, жалбоподателят моли за отмяна на обжалваното определение, с което е прекратено първоинстанционното производство.
Софийски градски съд, след като се запозна с жалбата и материалите по делото, намира следното:
При извършена служебна проверка въззивният съд констатира, че частната жалба не е депозирана в законоустановения едноседмичен срок по чл. 275, ал. 1 ГПК, същата се явява просрочена, поради което следва да се остави без разглеждане, като недопустима, тъй като липсва надлежно сезиране на въззивния съд. Съображенията за това са следните:
Видно от доказателствата по делото Определение № 28786/07.08.2026 г. постановено по гр. д. № 15576/2026 г. по описа на Софийски районен съд, ГО, 86 състав е връчено на 19.08.2026 г. /л. 47 от делото на СРС/. От това следва, че едноседмичният срок за обжалването му изтича на дата 26.08.2026 г. /сряда, присъствен ден/. В настоящия случай частната жалба е изпратена по пощата на дата 27.09.2026 г. /четвъртък/, която дата се удостоверява от пощенското клеймо на плика /л.5 от въззивното дело/, т.е. ден след изтичането на предвидения в чл. 275, ал. 1 ГПК срок за обжалване, съблюдавайки 1 процесуалното правило на чл. 60, ал. 4 ГПК.
По изложените съображения частната жалба е просрочена, процесуално недопустима и следва да се остави без разглеждане по наведените в нея основания, тъй като същата е подадена извън предвидения в разпоредбата на чл. 275, ал. 1 ГПК едноседмичен срок от съобщаване на определението.
Мотивиран от гореизложеното, Софийски градски съд ОПРЕДЕЛИ:
ВРЪЩА като просрочена частна жалба с вх. № 269498/31.08.2026 г., подадена от Х. А. чрез адв. Г.П. – АК-Русе.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Софийски апелативен съд в едноседмичен срок от връчване на съобщението.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2