Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 190 от 15.04.2022, Окръжен съд - Ямбол

Съд
Окръжен съд - Ямбол
Дело
Въззивно частно гражданско дело 118/2022
Вид
Определение № 190
Подписан
15.04.2022
Състав
Красимира Веселинова Тагарева, Николай Енчев Иванов, Галина Иванова Вълчанова Люцканова

Цитирани разпоредби

  • чл.129 ал.3 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.274 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.63 ал.3 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 190 гр. Ямбол, 15.04.2022 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – ЯМБОЛ, II ВЪЗЗИВЕН СЪСТАВ, в закрито заседание на петнадесети април през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:

Председател: Красимира В. Тагарева

Членове:

Николай Енч. Иванов

Галина Ив. Вълчанова Люцканова като разгледа докладваното от Николай Енч. Иванов Въззивно частно гражданско дело № 20222300500118 по описа за 2022 година

Производството е по реда на чл.274 ГПК.

Образувано е по частна жалба, подадена от Н. В. В. от гр.***** , против Определение №497/08.03.2022г. по гр.д. №1524/2021 г. по описа на ЯРС. Претендира се неговата отмяна и връщане на делото в първоинстанционния съд.

Въззивният съд счита, че частната жалба е подадена в срок и е процесуално допустима, поради което следва да я разгледа по същество.

С атакуваното Определение №497/08.03.2022г. по гр.д. №1524/2021 г. по описа на ЯРС, съдът е оставил без уважение молбата от ищцата Н. В. В. за продължаване срока за обжалване на Определение №1723/13.12.2021 г. и е върнал частна жалба вх.

№3042/07.03.2022 г., като просрочена.

С Определение № 1723 от 13.12.2021 г., ЯРС на осн. чл.129 ал.3 ГПК е прекратил производството по гр.д. №1524/2021 г. по описа на ЯРС. За определение №1723 от 13.12.2021 г., Н.В. е била уведомена на 25.01.2022 г.

В срока за обжалване на посоченото определение, В. е изпратила по пощата молба /вх. №1448/02.02.2022 г./ до ЯРС, с която е поискала: "допълнителен удължен срок с още 30 дни, поради обективни здравословни причини". С разпореждане №401/07.2.2022 г., ЯРС е дал указания на ищцата да посочи кой срок моли да бъде удължен. С молба вх.

№3739/18.03.2022 г., В. е посочила, че молбата й от 01.02.2022 г. във връзка със съобщение, което е получила на 25.01.2022 г. да се счита за поискан удължен срок за изпълнение на разпореждане №1723/13.12.2021 г. Представена е и частна жалба вх. №3042/07.03.2022 г. против Определение №1723/13.12.2021 г.

При тази фактическа установеност въззивният съд намира от правна страна следното:

Частната жалба е неоснователна. Подадената на 07.03.2022 г. частна жалба против Определение №1723/13.12.2021 г., с което делото е прекратено, е просрочена и като такава, подлежи на връщане на подателят й. В този смисъл е разрешението, дадено от първоинстанционния съд в обжалваното определение, поради което същото следва да бъде потвърдено. Препис от определението от 13.12.2021 г. е бил надлежно връчен на ищцата на 25.01.2022 г. Едно седмичният законов срок за обжалването му е започнал да тече от датата на връчването на съобщението 25.01.2022 г. и е изтекъл на 01.02.2022 г. /присъствен ден/.

Частната жалба, както се посочи, по-горе в мотивите е подадена в съда едва на 07.03.2022 г.

Правилно първоинстанционния съд е приел, че молбата за продължаване на срока е неоснователна, с оглед разпоредбата на чл.63 ал.3 ГПК, според която сроковете за обжалване не могат да бъдат продължавани.

1

По изложените съображения, ЯОС

ОПРЕДЕЛИ:

ПОТВЪРЖДАВА Определение №497/08.03.2022г. постановено по гр.д.

№1524/2021 г. по описа на ЯРС.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба, пред ВКС на РБ, в едноседмичен срок от връчването му на въззивницата.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2