Определение № 303 от 25.07.2023, Апелативен съд - Пловдив
- Съд
- Апелативен съд - Пловдив
- Дело
- Въззивно частно наказателно дело 339/2023
- Вид
- Определение № 303
- Подписан
- 25.07.2023
- В сила
- 25.07.2023
- Състав
- Михаела Христова Буюклиева, Веселин Ганчев Ганев, Велина Емануилова Антонова
Цитирани разпоредби
- чл.323 ал.1 т.2 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл.345 ал.3 · Наказателно-процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 303 гр. Пловдив, 25.07.2023 г.
АПЕЛАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ в закрито заседание на двадесет и пети юли през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: Михаела Хр. Буюклиева
Членове:
Веселин Г. Ганев
Велина Ем. Антонова като разгледа докладваното от Веселин Г. Ганев Въззивно частно наказателно дело № 20235000600339 по описа за 2023 година Производство по реда на Глава 22 НПК.
Лишеният от свобода П. Ж. П. е обжалвал в срок разпореждане № 731/29.06.2023г. на съдията-докладчик, постановено по ЧНД № 614/2023г. по описа на Окръжен съд- Стара Загора, с което е била върната като просрочена жалбата му против определение № 479/02.06.2023г. по делото, с което е била оставена без уважение молбата му за предсрочно условно освобождаване.
В процесната жалба се твърди, че разпореждането е неправилно и незаконосъобразно, тъй като жалбата против въпросното определение била подадена на 08.06.2023г., т.е. в срока за обжалването му, поради което моли да се отмени и жалбата му бъде разгледана по същество.
Пловдивският апелативен съд намира жалбата против постановеното разпореждане за процесуално допустима, а разгледана по същество за неоснователна.
Преди да върне жалбата на осъдения П. Ж. П. против определение № 479/02.06.2023г., постановено по ЧНД № 614/2023г. по описа на Окръжен съд- Стара Загора, съдията-докладчик резонно е изискал справка от началника на Затвора- * дали е била регистрирана в деловодството на Затвора и дали пликът с подател П. Ж. П. е бил регистриран като изходяща кореспонденция в Затвора- *.
От постъпилата справка от Затвора – * изх.№ 3827/27.06.2023 г. се установява, че жалба вх.№ 4847/13.06.2023 г. на Апелативен съд - Пловдив, с която е обжалвано горепосоченото определение, не е регистрирана в деловодството на Затвора – *, а е изпратена от лишения от свобода в запечатан плик в обща пощенска кутия, намираща се в корпуса на Затвора – *.
Пощенското клеймо върху плика е от 12.06.2023 г., т.е. след срока за обжалване на определението, което е постановено в присъствие на страните на 02.06.2023г. като срокът за обжалването му е седмодневен и е изтекъл на 1
09.06.2023г./ петък/. От справката още става ясно, че ако въпросната жалба е била предоставена от л.св. П. на инспектор“ Социална дейност и възпитателна работа“ в незапечатан плик, същата е щяла да бъде придвижена и регистрирана в деловодството на затвора като изходяща кореспонденция, съгласно чл.77 ал.1 ППЗИНЗС., т.е. щеше да е подадена в срок с посочената в нея дата 08.06.2023.
При това положение правилно и законосъобразно съдията-докладчик е преценил, че жалбата е подадена на 12.06.2023г., т.е. след срока за обжалване на определението за предсрочно условно освобождаване, поради което я е върнал като просрочена на основание чл.345 ал.3 вр.чл.323 ал.1 т.2 НПК.
Предвид на изложеното обжалваното разпореждане следва да се потвърди, поради което ПАС
ОПРЕДЕЛИ:
ПОТВЪРЖДАВА разпореждане № 731/29.06.2023г., постановено по ЧНД № 614/2023г. по описа на Окръжен съд- Стара Загора.
Определението е окончателно.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2