Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 303 от 25.07.2023, Апелативен съд - Пловдив

Съд
Апелативен съд - Пловдив
Дело
Въззивно частно наказателно дело 339/2023
Вид
Определение № 303
Подписан
25.07.2023
В сила
25.07.2023
Състав
Михаела Христова Буюклиева, Веселин Ганчев Ганев, Велина Емануилова Антонова

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 303 гр. Пловдив, 25.07.2023 г.

АПЕЛАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ в закрито заседание на двадесет и пети юли през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

Председател: Михаела Хр. Буюклиева

Членове:

Веселин Г. Ганев

Велина Ем. Антонова като разгледа докладваното от Веселин Г. Ганев Въззивно частно наказателно дело № 20235000600339 по описа за 2023 година Производство по реда на Глава 22 НПК.

Лишеният от свобода П. Ж. П. е обжалвал в срок разпореждане № 731/29.06.2023г. на съдията-докладчик, постановено по ЧНД № 614/2023г. по описа на Окръжен съд- Стара Загора, с което е била върната като просрочена жалбата му против определение № 479/02.06.2023г. по делото, с което е била оставена без уважение молбата му за предсрочно условно освобождаване.

В процесната жалба се твърди, че разпореждането е неправилно и незаконосъобразно, тъй като жалбата против въпросното определение била подадена на 08.06.2023г., т.е. в срока за обжалването му, поради което моли да се отмени и жалбата му бъде разгледана по същество.

Пловдивският апелативен съд намира жалбата против постановеното разпореждане за процесуално допустима, а разгледана по същество за неоснователна.

Преди да върне жалбата на осъдения П. Ж. П. против определение № 479/02.06.2023г., постановено по ЧНД № 614/2023г. по описа на Окръжен съд- Стара Загора, съдията-докладчик резонно е изискал справка от началника на Затвора- * дали е била регистрирана в деловодството на Затвора и дали пликът с подател П. Ж. П. е бил регистриран като изходяща кореспонденция в Затвора- *.

От постъпилата справка от Затвора – * изх.№ 3827/27.06.2023 г. се установява, че жалба вх.№ 4847/13.06.2023 г. на Апелативен съд - Пловдив, с която е обжалвано горепосоченото определение, не е регистрирана в деловодството на Затвора – *, а е изпратена от лишения от свобода в запечатан плик в обща пощенска кутия, намираща се в корпуса на Затвора – *.

Пощенското клеймо върху плика е от 12.06.2023 г., т.е. след срока за обжалване на определението, което е постановено в присъствие на страните на 02.06.2023г. като срокът за обжалването му е седмодневен и е изтекъл на 1

09.06.2023г./ петък/. От справката още става ясно, че ако въпросната жалба е била предоставена от л.св. П. на инспектор“ Социална дейност и възпитателна работа“ в незапечатан плик, същата е щяла да бъде придвижена и регистрирана в деловодството на затвора като изходяща кореспонденция, съгласно чл.77 ал.1 ППЗИНЗС., т.е. щеше да е подадена в срок с посочената в нея дата 08.06.2023.

При това положение правилно и законосъобразно съдията-докладчик е преценил, че жалбата е подадена на 12.06.2023г., т.е. след срока за обжалване на определението за предсрочно условно освобождаване, поради което я е върнал като просрочена на основание чл.345 ал.3 вр.чл.323 ал.1 т.2 НПК.

Предвид на изложеното обжалваното разпореждане следва да се потвърди, поради което ПАС

ОПРЕДЕЛИ:

ПОТВЪРЖДАВА разпореждане № 731/29.06.2023г., постановено по ЧНД № 614/2023г. по описа на Окръжен съд- Стара Загора.

Определението е окончателно.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2