Определение № 1046 от 02.12.2019, Административен съд - Ловеч
- Съд
- Административен съд - Ловеч
- Дело
- Административно дело 562/2019
- Вид
- Определение № 1046
- Подписан
- 02.12.2019
- В сила
- 13.05.2020
- Състав
- ГАБРИЕЛА ГЕОРГИЕВА ХРИСТОВА ДЕКОВА
Цитирани разпоредби
- чл.140 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.145 и сл. · Административнопроцесуален кодекс
- чл.149, ал.1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.159, т.5 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.54, ал.6 · Закон за кадастъра и имотния регистър
О П Р Е
Д Е Л Е Н И Е
№ гр.
Ловеч, 02.12.2019г.
ЛОВЕШКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, втори административен състав, в закрито съдебно заседание на втори декември две хиляди и деветнадесета година в следния състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ГАБРИЕЛА ХРИСТОВА като разгледа докладваното от съдия Христова административно дело №562/2019г. по описа на Административен съд Ловеч, на основание данните по делото и закона, за да се произнесе съобрази следното:
Производството е по реда на чл.145 и сл. от АПК във връзка с чл.54, ал.6 от Закон за кадастъра и имотния регистър (ЗКИР).
Административното дело е образувано по жалба на С.В.М. с ЕГН ********** и адрес ***, подадена против Заповед № 18-9221 от 04.09.2019г. на Началника на СГКК гр. Ловеч. С оспорения акт е одобрено изменение на КККР на с. Голец, общ. Угърчин, състоящо се в нанасяне на нови имоти, промяна на границите на съществуващи обекти и заличаване на обекти в КККР по заявление на М. и Х. Б..
В жалбата се излага, че през м. август 2019г. оспорващият е получил писмо от СГКК Ловеч за промяна на КККР на с. Голец чрез засягане на негов имот, който ще се намали по площ, и в тази връзка е подал жалба в Прокуратурата. След това не е предприел нищо за обжалване на процесната заповед, тъй като е смятал, че не е необходимо, въпреки че е бил осведомен за срока за оспорване. Жалбоподателят сочи, че има документ за собственост на имота си, плаща редовно данъци за него, но част от имота му е отнета и затова подава жалба против заповедта.
Ответникът не е изразил становище по направеното оспорване.
Тъй като жалбата е била подадена директно в съда, а не чрез органа, чиито акт се оспорва, с разпореждане от 22.11.2019г. съдът е изискал от Началника на СГКК гр. Ловеч да представи по делото пълната преписка по издаване на акта. От административния орган е представена преписката по издаване на оспорената заповед, включително доказателства за връчването й на жалбоподателя. От тях се установява, че заповедта е връчена лично на С.М. на 26.09.2019г.
След запознаване с административната преписка съдът установи, че жалбата на С.В.М. е просрочена и като такава – недопустима за разглеждане.
Видно от документите в преписката, М. е бил уведомен на 16.08.2019г. за исканото от Б. изменение на КККР на с. Голец и за изготвения проект, като в писмото си изх.№ 20-53164/02.08.2019г. Началникът на СГКК Ловеч е дал възможност на адресата да представи документ за собственост и да изрази съгласие/несъгласие с изменението, като при изразяване на несъгласие СГКК ще счита, че е налице спор за материално право. В предоставения му 7-дневен срок, в преписката няма данни оспорващият да е представил в кадастъра документи и да е изразил несъгласие с изменението. На 04.09.2019г. Началникът на СГКК Ловеч е издал Заповед № 18-9221 от същата дата, с която е уважил заявлението и е одобрил изменението на КККР.
В ЗКИР липсва специална уредба за сроковете за оспорване на заповеди от рода на процесната, поради което по силата на чл.54, ал.6 от ЗКИР е приложимата общата норма в АПК, регламентираща този срок. Съгласно чл.149, ал.1 от АПК срокът за обжалване на индивидуалните административни актове е 14-дневен (преклузивен), което означава, че след изтичането му правото на жалба се погасява. В оспорената заповед изрично е отбелязано, че същата подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването й по реда на АПК пред Административен съд Ловеч, поради което чл.140 от АПК не е приложим. Заповедта е съобщена на М. лично на 26.09.2019г., за което той се е подписал на известието за доставяне на л.75 по делото. Срокът за оспорване на заповедта е 14-дневен, считано от датата на съобщаването й, и изтича на 10.10.2019г., четвъртък, присъствен ден. Жалбата срещу заповедта е подадена на ръка в АС Ловеч на 22.11.2019г., много след изтичане на 14-дневния срок по чл.149, ал.1 от АПК – почти два месеца след съобщаването й, и се явява просрочена, поради което на основание чл.159, т.5 от АПК следва да бъде оставена без разглеждане и производството по делото да се прекрати.
Водим от горното и на основание чл.159, т.5 от АПК, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
Оставя без разглеждане като просрочена жалбата на С.В.М. с ЕГН ********** и адрес ***, подадена против Заповед № 18-9221 от 04.09.2019г. на Началника на СГКК гр.
Ловеч.
Прекратява производството по адм. дело № 562/2019г. по описа на Административен съд Ловеч.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба чрез АС Ловеч пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му.
Препис от определението да се изпрати на страните.
Административен съдия: