Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 500 от 31.08.2026, Апелативен съд - Варна

Съд
Апелативен съд - Варна
Дело
Въззивно частно търговско дело 292/2026
Вид
Определение № 500
Подписан
31.08.2026
Състав
Георги Йовчев, Николина Петрова Дамянова, Даниела Илиева Писарова

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 500 гр. Варна, 31.08.2026 г.

АПЕЛАТИВЕН СЪД – ВАРНА, III СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и шести август през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател: Георги Йовчев

Членове:

Николина П. Дамянова

Даниела Ил. Писарова като разгледа докладваното от Николина П. Дамянова Въззивно частно търговско дело № 20263001000292 по описа за 2026 година за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК, образувано по въззивна частна жалба вх. № 15958/18.05.2026г. на Д. З. П., срещу определение № 503 от 27.03.2026г., постановено по т. д. № 4/2026г. по описа на Варненски окръжен съд.

След извършване на задължителната проверка за допустимост на жалбата, на осн. чл. 267, ал.1 във вр. чл. 278, ал. 4 ГПК, с определение № 440/27.07.2026г. на жалбоподателя са дадени указания, на основание чл. 260, т.

2 във вр. 101, ал. 1 ГПК, че в едноседмичен срок от връчването на съобщението следва да уточни по ясен и еднозначен начин кой е обжалваният с частна жалба вх. № 15958/18.05.2026г. съдебен акт, постановен по т. д. № 4/2026г. по описа на Варненски окръжен съд. Даването на указания се е наложило поради това, че конкретните оплаквания в частната жалба биха могли да се приемат са относими към съдържанието на последващ съдебен акт на съда, постановен по реда на чл. 248 ГПК, по молба на насрещната страна „Макси Голд 5“ ЕООД, а именно определение № 710/27.04.2026г., а като съдебен акт, за който въззивният съд е сезиран за инстанционен контрол, е посочено и в адресната, и в петитумната част, определение № 503 от 27.03.2026г.

Жалбоподателят е предупреден изрично, че при неизпълнение в срок 1 съдът ще приеме, че се обжалва именно посоченото в частната жалба определение № 503 от 27.03.2026г. и производството ще бъде прекратено поради подаване на жалбата след изтичане на срока по чл. 275, ал. 1 ГПК.

Съобщение за определение № 440/27.07.2026г., ведно с препис от съдебния акт, са редовно връчени на 12.08.2026г. В срока по чл. 262, ал. 1 от ГПК, който е изтекъл на 19.05.2013г., както и към днешна дата няма данни за предприето изпълнение съгласно дадените указания от съда.

Предвид изложеното, въззивният съд приема, че тъй като частната жалба срещу определение № 503 от 27.03.2026г. е подадена след изтичане на срока за обжалване и е следвало да бъде върната от първоинстанционния съд, на основание чл. 262, ал. 2, т. 2 ГПК, образуваното по нея частно въззивно производство е недопустимо и подлежи на прекратяване.

Воден от горното, ВнАпС, IIІ– ти състав,

ОПРЕДЕЛИ:

ПРЕКРАТЯВА производството по в. ч. т. д. № 292/2026г. по описа на Варненски апелативен съд, Търговско отделение, като недопустимо поради подаване на въззивна частна жалба вх. № 15958/18.05.2026г. срещу определение № 503 от 27.03.2026г. по т. д. № 4/2026г. по описа на ВОС след изтичане на срока по чл. 275, ал. 1 ГПК.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния касационен съд, по реда на чл. 274, ал. 2 във вр. ал. 1, т. 1 ГПК, в едноседмичен срок от връчването му на страните.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2