Определение № 15773 от 21.08.2025, Софийски градски съд
- Съд
- Софийски градски съд
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 7828/2025
- Вид
- Определение № 15773
- Подписан
- 21.08.2025
- В сила
- 21.08.2025
- Състав
- Десислава Зисова, Валерия Банкова, Кирил Стайков Петров
Цитирани разпоредби
- чл.262, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
- чл.274 и сл. · Граждански процесуален кодекс
Личните данни в текста са заличени.
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 15773 гр. София, 21.08.2025 г.
СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ЧЖ-I-К, в закрито заседание на двадесети август през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: Десислава Зисова
Членове:
Валерия Банкова
Кирил Ст. Петров като разгледа докладваното от Валерия Банкова Въззивно частно гражданско дело № 20251100507828 по описа за 2025 година
Производството е по реда на чл.274 и сл. ГПК, вр. с чл.262, ал.3 от ГПК.
Образувано е по частна жалба на „ЗАД ДаллБогг: Живот и Здраве” АД, ЕИК: 200299615, срещу разпореждане от 25.04.2025г. на СРС, 72 с-в по гр. д.
№18429 по описа за 2024г., с което е върната подадената от частния жалбоподател въззивна жалба срещу решението по делото.
Ответникът по частната жалба взема становище за нейната неоснователност.
Частната жалба е подадена в срок от легитимирано лице и е процесуално допустима. По същество, жалбата е основателна, поради следното:
Установява се от фактическа страна, че препис от решението по делото е връчен на жалбоподателя на 02.04.2025г. Срокът за обжалването му изтича на 16.04.2025г.
Въззивната жалба на „ЗАД ДаллБогг: Живот и Здраве” АД е постъпила в съда с пощенска пратка, като в приложената товарителница е отбелязано, че пратката е подадена на 17.04.25г. Като взел предвид това, районният съд преценил, че въззивната жалба е подадена след изтичане на срока за обжалване и с обжалваното разпореждане постановил връщането й.
Разпореждането е неправилно, защото от самата придружаваща товарителница е видно, че стикерът с баркод RPSBULP000RMFO e поставен върху друг стикер с различен баркод. При внимателно разглеждане баркодът на този стикер се разчита като ЕВ *** BG.
Към частната жалба жалбоподателят е представил препис от товарителницата, преди поставянето на втория стикер, от който е очевидно, че става въпрос за същата товарителница, придружаваща пощенската пратка, съдържаща въззивната жалба. Представен е приемо-предавателен протокол, съгласно който на 15.04.2025г. пратка с баркод ЕВ *** BG е предадена 1 в 11:28:59 часа от „ЗАД ДаллБогг: Живот и Здраве” АД на СП „ИМС Булпост“ и е приета от негов куриер. Справка на официалния сайт на „Български пощи“ ЕАД показва, че EMS / БУЛПОСТ е поделение на дружеството, извършващо куриерски услуги.
Причините, поради които върху оригиналния стикер на товарителницата е поставен втори, който е подвел съда относно датата на подаване на въззивната жалба по пощата, са без значение и имат отношение само към вътрешно организационните правила за работа на съответния доставчик на пощенски и куриерски услуги. Жалбата е подадена преди изтичането на срока, поради което разпореждането за връщането й следва да се отмени, а делото да се върне на СРС за предприемане на последващи действия по администрирането й.
Така мотивиран, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ разпореждане от 25.04.2025г. на СРС, 72 с-в по гр. д. 18429 по описа на съда за 2024г.
Делото да се върне на СРС за предприемане на действия в съответствие с мотивите на настоящото определение.
Определението е окончателно.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2