Определение № 437 от 16.08.2022, Административен съд - Враца
- Съд
- Административен съд - Враца
- Дело
- Административно дело 506/2022
- Вид
- Определение № 437
- Подписан
- 16.08.2022
- В сила
- 26.08.2022
- Състав
- ТАТЯНА ЛЮБЕНОВА КОЦЕВА
Цитирани разпоредби
- чл. 126 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.138 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.144 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 158, ал.3 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.22 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 437 гр. Враца, 16.08.2022 г.
АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, VІ състав, в закрито заседание на 16.08.2022 г. / шестнадесети август две хиляди двадесет и втора година/ в състав:
АДМ. СЪДИЯ: ТАТЯНА КОЦЕВА като разгледа докладваното от съдията адм. дело №506 по описа на АдмС – Враца за
2022 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството по делото е образувано по ЖАЛБА в ЗАЩИТА, депозирана от Н.С., вх.№ 2490/28.07.2022г. против Отказ да бъде изпълнен закона с извършена поправка в плана за възстановяване земеделските земи на лозята Враца от Кмет на Община Враца, Областен управител и Служба кадастър и да приключи реституцията, в поредно допълнение сигнал жалба за обезщетение в защита от преследване заведена под вх.№ 11838/29.07.2016г. при ВАС и следващи до иск защита от злоупотреба в дискриминация при АС-Враца. Не са приложени доказателства.
Поради нередовност на така депозираната жалба и невъзможност да се определи предмета на делото с разпореждане на съда от 03.08.2022г. производството по делото е оставено без движение и на С. са дадени задължителни за изпълнение указания, подробно конкретизирани в разпореждането. В същото е указано, че при неизпълнение на указанията в срок производството по делото ще бъде прекратено. Съобщението ведно с указанията е връчено лично на С. на дата 04.08.2022г., видно от направеното отбелязване върху разписката.Срокът за изпълнение на дадените от съда указания е изтекъл на 10.08.2022г./сряда, присъствен ден/.
Във вр. с разпореждането и дадените указания от страна на Н.С. е депозирано оспорване с пояснение против разпореждане от 03.08.2022г. по адм.дело №506/2022г., вх.№ 2603/08.08.2022г. От съдържанието на същото е видно, че не са изпълнени дадените от съда указания с горепосоченото разпореждане. От така депозираното оспорване с пояснение е видно, че също не може да се определи предмета на делото, както и какво е конкретното искане до съда. В същото са изложени множество твърдения и изявления, които касаят различни производства с различен предмет и ответник. В случая за съда волята на жалбоподателя е неясна, както и е неясно искането на същия и какво производство желае да иницира с подадената от него жалба . Срокът за изпълнение на дадените указания, дадени с горепосоченото разпореждане е изтекъл на 10.08.2022г. /присъствен ден/.
На следващо място, съдебното производство по реда на АПК започва по искане на заинтересовано лице – чл. 126 от АПК. В това се изразява принципът на диспозитивно начало за иницииране на съдебното административно производство. Съдът не може да тълкува правната воля на оспорващия и служебно да определя предмета на оспорването. Задължението за индивидуализиране на оспорения административен или съдебен акт е задължение на оспорващия, а не на съда, който дължи произнасяне само по конкретизиран предмет на жалбата.
Следва да се посочи, че разпореждането на съда от
03.08.2022г. не подлежи на оспорване. В депозираното оспорване с пояснение е направено и искане за отвод на съда. Не са налице основанията за отвод на настоящия съдебен състав по см. на чл.22 ГПК вр. чл.144 АПК. Обстоятелството, че същия не е съгласен с указанията на съда не води до отвод на съда. Още повече че многократно се подават едни и същи сигнали и жалби с неясен предмет, и не се изпълняват указанията на съда и по същите съдът многократно се е произнасял.
Жалбата в защита и последващото оспорване с пояснение депозирано по делото не притежават белезите на жалба и не отговарят на изискванията на чл.150 от АПК и в този си вид са нередовни и недопустими. Налице е пълна неяснота какво производство иска да инициира жалбоподателя, както и какво е конкретното му искане от съда. Нередовната жалба не може да обезпечи развитието на съдебен контрол за законосъобразност.
При условие, че правото на оспорване не е упражнено в предвидената форма е налице процесуална пречка за допустимостта на съдебното производство. Не е внесена и дължимата държавна такса по делото.
С оглед гореизложеното и на основание чл. 158, ал.3 от АПК, съдът О П Р Е Д Е Л И:
Оставя без уважение искането на Н.С. за отвод по делото.
Оставя без разглеждане ЖАЛБА в ЗАЩИТА, депозирана от Н.С., вх.№ 2490/28.07.2022г.
Прекратява производството по адм. дело №506/2022 г. по описа на АдмС - Враца.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба, чрез АдмС- Враца пред ВАС-София съд в 7-дневен срок от уведомяването.
На основание чл.138 от АПК препис от настоящото определение да се изпрати на Н.С..
АДМ. СЪДИЯ: