Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 166 от 19.04.2022, Апелативен съд - Бургас

Съд
Апелативен съд - Бургас
Дело
Въззивно частно гражданско дело 115/2022
Вид
Определение № 166
Подписан
19.04.2022
В сила
19.04.2022
Състав
Румяна Стоева Калошева Манкова, Събина Ненкова Христова Диамандиева, Калина Стоянова Пенева

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 166 гр. Бургас, 18.04.2022 г.

АПЕЛАТИВЕН СЪД – БУРГАС в закрито заседание на осемнадесети април през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:

Председател: Румяна Ст. Калошева Манкова

Членове:

Събина Н. Христова Диамандиева

Калина Ст. Пенева като разгледа докладваното от Събина Н. Христова Диамандиева Въззивно частно гражданско дело № 20222000500115 по описа за 2022 година за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по жалба на М. Д. Б., чрез пълномощника адв.Т., против разпореждане №47/08.02.2022г. по в.гр.дело №252/2021г. по описа на Ямболския окръжен съд, с което е върната нейна молба вх.№3827/13.12.2021г.

Иска се отмяната му като неправилно и незаконосъобразно. Твърди, че в съобщение от 12.01.2022г., приложено по делото, е вписано, че е връчено разпореждане №5/07.01.2022г., но в действителност такова не е приложено, с което е бил лишен от възможността да изпълни указанията, дадени в него.

Жалбоподателката е депозирала въззивна жалба вх.2969/22.10.2022г. против решение №49/28.07.2021г. по в.гр.дело№252/2021г. по описа на Ямболския окръжен съд. С разпореждане №206/22.10.2021г. въззивната жалба е оставена без движение с указания в едноседмичен срок от връчването му да бъдат отстранени нередовностите като се представи документ за внесена по сметка на БАС такса за разглеждане на жалбата в размер на петнадесет лева и преписи от нея за останалите страни по делото.

Съгласно приложеното по делото съобщение разпореждането е връчено на жалбоподателя чрез пълномощника адв.Т. на 08.11.2021г. и от тази дата за страната е започнал да тече едноседмичният срок, даден за отстраняване на нередовностите на жалбата, който съгласно разпоредбата на чл.60, ал.4 ГПК е изтекъл на 15.11.2021г.

С разпореждане №250/02.12.2021г. Ямболският окръжен съд е констатирал, че страната не е изпълнила в дадения срок указанията му за отстраняване на нередовностите на въззивната и жалба и е постановил връщането и. Разпореждането е връчено на страната на 13.12.2021г.

С молба от същата дата вх.№3827/13.12.2021г. М.Б., чрез 1 пълномощника адв.Т., е направила искане да и бъде възстановен срока за отстраняване на нередовностите на въззивната и жалба. Посочената молба е в процес на администриране понастоящем.

С разпореждане №261/17.12.2021г. е оставена без движение с указания да се представят преписи от нея за останалите страни по делото.

Разпореждането е връчено на Мария Б. на 05.01.2022г.

С молба, получена от ЯОС на 06.01.2022г. съгласно приложеното по делото удостоверяване от Системата за сигурно електронно връчване, страната е депозирала пет екземпляра от молбата за възстановяне на срока за отстраняване на нередовностите на въззивната и жалба.

С разпореждане №5/07.01.2022г. молбата вх.3827/13.12.2021г. отново е оставена без движение с указания да се представи електронен образ на пълномощното на адв.Т. и документ за внесена по сметка на съда такса в размера по чл.102, ал.3 ГПК.

Съобщението за разпореждането е връчено на адв.Т. на 24.01.2022г. В молба вх.№414/31.01.2022г., подадена от адв.Т., чрез Системата за сигурно електронно връчване, от 31.01.2022г. е направено искане да му бъде връчено разпореждането с твърдения, че то не е приложено към съобщението за връчването му.

С разпореждане №37/01.02.2022г. молбата с вх.№ 414/31.01.2022г. е оставена без уважение.

С обжалваното в настоящото производство разпореждане поради неотстраняване на нередовностите е върната молбата с вх.№3827/13.12.2021г.

Настоящата инстанция намира така постановеното разпореждане за правилно. Разпореждане №5/07.01.2022г., с което е оставена без движение молба вх.№ 3827/13.12.2021г. е лично връчено на пълномощника на страната адв.Т. на 24.01.2022г. удостоверено с подписа, положен от пълномощника върху съобщението за връчването му. В съобщението изрично е отразено връчване на разпореждането, с което са дадени указанията. Пълномощникът не е направил възражение, нито е отказал да приеме съобщението поради отсъствие на връчения съдебен акт.

От тази дата за жалбоподателката е започнал да тече едноседмичният срок за изпълнение на указанията в разпореждането, който е изтекъл на 31.01.2022г.

Не се констатира в дадения срок страната да е предприела указаните и действия по отстраняване на нередовностите на молба вх.№3827/13.12.2021г. и същата основателно е върната от предходната инстанция с обжалваното разпореждане.

При горните констатации частната жалба е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение.

Мотивирано от изложеното, Апелативен съд - Бургас:

2

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалбата на М. Д. Б., чрез пълномощника адв.Т., против разпореждане№47/08.02.2022г. по в.гр.дело №252/2021г. по описа на Ямболския окръжен съд,

Определението не подлежи на обжалване.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

3