Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 197 от 22.01.2022, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Частно наказателно дело 821/2022
Вид
Определение № 197
Подписан
22.01.2022
В сила
22.01.2022
Състав
ВЛАДИСЛАВА ВЕЛИЧКОВА АНГЕЛОВА

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 197 гр. София, 22.01.2022 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 94 СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и втори януари през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:

Председател: ВЛАДИСЛАВА В. АНГЕЛОВА като разгледа докладваното от ВЛАДИСЛАВА В. АНГЕЛОВА Частно наказателно дело № 20221110200821 по описа за 2022 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 61, ал. 3 от НПК.

Образувано е по жалба на Н. М. Д., ЕГН ********** – обвиняем по ДП № 1611/2021г. на 04 РУ - СДВР, пр. пр. № 44655/2021г. на СРП чрез упълномощения му защитник адв. Д. Д. против мярка за неотклонение «парична гаранция» в размер на 300, 00 /триста/ лева, определена на обвиняемия с постановление от 10.12.2021г. и вносима в десетдневен срок от датата на предявяване на постановлението.

В жалбата се излагат съображения, че определената мярка за неотклонение е несъотвена на тежестта на повдигнатото обвинение, както и на интензитата на опасностите от укриване и извършване на престъпление.

Изтъква се, че обвиняемият е с чисто съдебно минало, срещу него няма образувани други наказателни производства, с установена самоличност и адрес е.

Софийският районен съд, като обсъди доводите, изложени в жалбата, и като взе предвид материалите по делото, прие за установено следното:

Жалбата е недопустима и следва да се остави без разглеждане, тъй като е подадена след изтичане на преклзуивния срок по чл. 61 ал. 3 НПК.

Съгласно чл. 61 ал. 3 НПК гаранцията, взета от органи на досъдебното производство, може да се обжалва от обвиняемия или неговия защитник пред съответния първоинстанционен съд в тридневен срок от предявяване на акта 1 за определянето й.

С постановление от 10.12.2021г. Н. М. Д. е привлечен в качесвтото на обвиняем за престъпление по чл. 131 ал. 1 т. 5а вр. чл. 130 ал. 1 НК и му е определена мярка за неотклонение «парична гаранция» в размер на 300, 00 /триста/ лева, като е определен 10-дневен срок за внасянето й.

Постановлението е предявено на Д. на 10.12.2021г. лично. Срокът за обжалване на гаранцията е изтекъл на 13.12.2021г. /присъствен ден – понеделник/. Жалбата от упълномощения защитник на обвиняемия е входирана в СРП на 15.12.2021г., която дата е изписана и на самата жалба, т.е. след срока за обжалване на гаранцията. Предвид горното жалбата следва да се остави без разглеждане и съдебното производство – да се прекрати.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 61, ал. 3 НПК, съдът ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като процесуално недопустима жалба от Н. М. Д., ЕГН ********** – обвиняем по ДП № 1611/2021г. на 04 РУ - СДВР, пр. пр. № 44655/2021г. на СРП чрез упълномощения му защитник адв. Д. Д. против мярка за неотклонение «парична гаранция» в размер на 300, 00 /триста/ лева, определена на обвиняемия с постановление от 10.12.2021г.

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по ЧНД № 821/2022г. по описа на СРС, НО, 94 състав.

Определението е окончателно.

Препис да се връчи на обвиняемия и защитника му, както и на СРП.

Делото да се върне на Софийска районна прокуратура.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________ 2