Определение № 3198 от 28.11.2025, Апелативен съд - София
- Съд
- Апелативен съд - София
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 3150/2025
- Вид
- Определение № 3198
- Подписан
- 28.11.2025
- В сила
- 17.12.2025
- Състав
- Бистра Николова, Милен Василев, Тодор Тодоров
Цитирани разпоредби
- чл. 274 и сл. · Граждански процесуален кодекс
- чл. 280 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 3198 гр. София, 28.11.2025 г.
АПЕЛАТИВЕН СЪД - СОФИЯ, 11-ТИ ТЪРГОВСКИ, в закрито заседание на двадесет и осми ноември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: Бистра Николова
Членове:
Тодор Тодоров
Милен Василев като разгледа докладваното от Бистра Николова Въззивно частно гражданско дело № 20251000503150 по описа за 2025 година
Производството е по реда на чл. 274 и сл. ГПК.
Образувано е въз основа на частна жалба от П. Г. В. М. срещу разпореждане № 2030/28.10.2025 г., постановено по гр. дело № 4496/2025г., на Окръжен съд – Благоевград , с което е върната частна жалба вх.№ 12816/18.08.2025. г. на П. Г. В. срещу определение № 976 от 05.08.2025г., постановено по гр. дело № 4496/2025г., на Окръжен съд – Благоевград .
Частната жалбоподателка навежда доводи за незаконосъобразност на обжалваното определение, по съображения, че основанието, на което е върната частната жалбаневнасяне на държавна такса е отпаднало понастоящем. Поддържа, че е внесла изискуемата държавна такса още на 04.09.2025 г., за което представя вносен документ. Моли съда да отмени обжалваното разпореждане и да върне делото на Софийски окръжен съд за последващо администриране на частната жалба.
Съдът като взе предвид доводите на частната жалбоподателка, намира за установено следното:
Частната жалба е подадена в законоустановения срок, от легитимирана страна и срещу подлежащ на обжалване акт, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество същата се явява неоснователна.
С разпореждане от 21.08.2025 г. по гр.дело № 496/25 г. Окръжен съд – Благоевград е оставил без движение частна жалба / неправилно наименована касационна жалба/ срещу определение №976/05.08.2025 г., постановено по същото дело, като е указал на жалбоподателката в едноседмичен срок от съобщението да представи в регистратурата на Окръжен съд- Благоевград доказателства за внасяне на държавна такса в размер на 15 лева по конкретно индивидуализирана банкова сметка на Окръжен съд –Благоевград. За така постановеното разпореждане частната жалбоподателка П. Г. В. е уведомена на 01…09.2024 1 г. с призовка, получена лично / лист 34 от делото на ОС- Благоевград/. В срока за изпълнение, изтекъл на 08.09.2025 г. а и след тази дата по делото не са постъпвали документи, установяващи изпълнение на горните указания, поради което правилно с разпореждане от 28.10.2025 г. съдът е върнал депозираната частна жалба вх.
№12816/18.08.2025 г. срещу определение № 976 от 05.08.2025г., постановено по гр. дело № 4496/2025г., на Окръжен съд – Благоевград .
Доводите на частната жалбоподателка, че указанията са изпълнени в срок, тъй като видно от представения към частна жалба вносен документ, държавната таса е внесена на 04.09.225 г. не могат да променят горния извод, тъй като сам по себе си фактът на внасяне на държавната такса по сметка на съда е само част от задължението, указано в разпореждането от 21.08.2025 г. Последното съдържа конкретни, ясни и изчерпателни указания за представяне на доказателства / вносния документ/ в регистратурата на ОС- Благоевград , което не е изпълнено. Неизпълнението на горното задължение се установява като от липсата на представени по делото доказателства, така и от признанията на самата жалбоподателка, поради което обжалваното разпореждане се явява законосъобразно и следва да бъде потвърдено.
Водим от гореизложеното, съдът,
ОПРЕДЕЛИ:
ПОТВЪРЖДАВА разпореждане № 2030/28.10.2025 г., постановено по гр. дело № 4496/2025г., на Окръжен съд – Благоевград , с което е върната частна жалба вх.№ 12816/18.08.2025г. , депозирана от П. Г. В. срещу определение № 976 от 05.08.2025г., постановено по гр. дело № 4496/2025г., на Окръжен съд – Благоевград .
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване в едноседмичен срок от връчването му на частната жалбоподателка при условията на чл. 280 от ГПК пред ВКС.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2