Разпореждане № 95141 от 10.10.2022, Софийски районен съд
- Съд
- Софийски районен съд
- Дело
- Частно гражданско дело 18951/2022
- Вид
- Разпореждане № 95141
- Подписан
- 10.10.2022
- В сила
- 10.10.2022
- Състав
- ПЕТЪР ИВАНОВ МИНЧЕВ
Цитирани разпоредби
- чл. 257, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 262 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 413, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 95141 гр. София, 10.10.2022 г.
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 175 СЪСТАВ, в закрито заседание на десети октомври през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:
Председател: П. ИВ. МИНЧЕВ като разгледа докладваното от П. ИВ. МИНЧЕВ Частно гражданско дело № 20221110118951 по описа за 2022 година
Съдът е сезиран с две идентични частни жалби, подаден и пред СРС и СГС от П. Г. Г. срещу издадената по делото заповед за изпълнение от 20.04.2022г. Развити са съображения за незаконосъобразност и нищожност на заповедта за изпълнение.
При извършената проверка по реда на чл. 257, ал. 2 вр. чл. 262 ГПК съдът установи, че така подадените частни жалби са процесуално недопустими и подлежат на връщане. Съгласно нормата на чл. 413, ал. 1 ГПК заповедта за изпълнение не подлежи на обжалване от страните освен в частта за разноските. Срокът за обжалване е едномесечен /както е указано в текста на заповедта/ считано от датата на връчването й на длъжника. В случая препис от заповедта за изпълнение е връчен на жалбоподателя П. Г. Г. на 02.06.2022г. и срокът за обжалване е изтекъл на 04.07.2022г. С оглед на това подадените на 04.10.2022г. пред СРС и на 05.10.2022г. пред СГС частни жалби следва да бъдат върнати. Така мотивиран, съдът РАЗПОРЕДИ:
ВРЪЩА частна жалба с вх. № 207891 от 04.10.2022г. на СРС и частна жалба с вх. № 63351 от 05.10.2022г. на СГС, подадени от П. Г. Г. срещу Заповед за изпълнение от 20.04.2022г., издадена по ч.гр.д. № 18951/2022г. по описа на СРС, 175-ти състав.
Разпореждането може да бъде обжалвано с частна жалба пред Софийски градски съд в едноседмичен срок от връчването му на жалбоподателя.
Съдия при Софийски районен съд: _______________________
1