Определение № 681 от 27.04.2020, Административен съд - Бургас
- Съд
- Административен съд - Бургас
- Дело
- Касационно частно административно наказателно дело 671/2020
- Вид
- Определение № 681
- Подписан
- 27.04.2020
- В сила
- 27.04.2020
- Състав
- ДАНИЕЛА ДИНЕВА ДРАГНЕВА, ДИМИТЪР ХРИСТОВ ГАЛЬОВ, ВЕСЕЛИН ВАЛЕНТИНОВ ЕНЧЕВ
Цитирани разпоредби
- чл.230 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.236 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.59, ал.1 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.59, ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.63 · Закон за административните нарушения и наказания
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
Номер 681 Година 27.04.2020 Град Бургас
АДМИНИСТРАТИВЕН
СЪД - БУРГАС, ХVІ състав, на двадесет и седми април две хиляди и двадесета година, в закрито заседание, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Даниела ДРАГНЕВА
ЧЛЕНОВЕ: 1.Веселин ЕНЧЕВ
2.Димитър ГАЛЬОВ
Секретаря
Прокурор
Като разгледа докладваното от съдия Драгнева касационно наказателно административен характер дело номер 671 по описа за 2020 година и за да се произнесе взе пред вид следното:
Производството по делото е образувано по частна жалба подадена от М.Г.Г. в качеството му на пълномощник на майка му Н.М.Г.с ЕГН ********** *** против протоколно определение № 307/20.02.2020г. постановено по н.а.х.д.№ 4690/2019г. по описа на Районен съд Бургас.
Ответникът – Община Бургас, не изразява становище по частната жалба.
Административен съд Бургас намира, че частната жалба е процесуално допустима като подадена в срока предвиден в чл.230 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването. Разгледана по същество жалбата е неоснователна.
С обжалваното определение Районен съд Бургас е прекратил производството по делото, като е приел, че жалбата е просрочена. Обжалваното наказателно постановление е връчено на жалбоподателката на 11.01.2016г., а жалбата срещу него е подадена на 22.10.2019г., т.е. след изтичане на 7-дневният срок предвиден в нормата на чл.59, ал.1 от ЗАНН.
Производство по частната жалба на основание на чл.63 от ЗАНН се развива по реда на АПК.
Съгласно чл.218, във връзка с чл.236 от АПК, съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното определение с материалния закон, съдът следи служебно.
Правилно първоинстанционният съд е приел, че сезиращата го жалба е процесуално недопустима, тъй като е просрочена.
Съгласно чл.59, ал.2, изр.първо от ЗАНН, нарушителят и поискалият обезщетение могат да обжалват постановлението в седемдневен срок от връчването му, а прокурорът може да подаде протест срещу него в двуседмичен срок от издаването му.
Наказателното постановление е изпратено по пощата на Н.Г., като то е получено лично от нея на 11.01.2016г., видно от представеното пред първоинстанционният съд известие за доставяне.
След като лицето не оспорва, че положения подпис на получател е негов, то следва да се приеме, че връчването е станало на посочената дата, тъй като с полагането на подписа се удостоверява, че връчването на наказателното постановление е извършено и жалбоподателят е узнал за него именно на тази дата.
В този смисъл за съда не съществува съмнение, че наказателното постановление е връчено на 11.01.2016г. и правилно районният съд е приел, че от тази дата започва да тече 7-дневния срок за обжалването му, предвидения в чл.59, ал.2 от ЗАНН. Срокът изтича на 18.01.2016г., а жалбата е подадена на 22.10.2019г., поради което е просрочена и правилно е оставена без разглеждане, а производството по делото е прекратено.
Съдържащите се в частната жалба възражения относно законосъобразността на издаденото наказателното постановление не следва да бъдат обсъждани, тъй като те биха били разгледани в случай, че жалбата срещу наказателното постановление не беше просрочена.
Мотивиран от изложеното, Административен съд гр.Бургас, ХVІ-ти състав
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ В СИЛА протоколно определение № 307/20.02.2020г., постановено по н.а.х.д. № 4690/2019г. по описа на Районен съд Бургас.
Определението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: 1.
2.