Определение № 1567 от 10.07.2026, Административен съд - Кюстендил
- Съд
- Административен съд - Кюстендил
- Дело
- Административно дело 338/2026
- Вид
- Определение № 1567
- Подписан
- 10.07.2026
- В сила
- 27.07.2026
- Състав
- Иван Демиревски
Цитирани разпоредби
- чл. 140 ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 143 ал. 3 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 149 ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 159 т. 5 · Административнопроцесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 1567
Кюстендил, 10.07.2026 г.
Административният съд - Кюстендил - I състав, в закрито заседание в състав:
СЪДИЯ:
ИВАН ДЕМИРЕВСКИ
Като разгледа докладваното от съдия ИВАН ДЕМИРЕВСКИ административно дело № 20267110700338 / 2026 г., за да се произнесе взе предвид следното:
Постъпила е жалба /вх. № 2287/28.05.2026 г./ от И. В. Л. от [населено място] баня, [улица]против Отказ № ОТ-2025-01640/18.12.2025 г. на „Е М“ ЕООД, [ЕИК], преобразувано в „Е М“ ЕАД, с адрес за призоваване в [населено място], ж.к. „М“ , [улица], бл. ** ,вх. *, ет.*4, с представител Т. И. В..
Насрочено е о. с. з. на 15.09.2026 г. от 14 часа.
. Ответната страна в отговор, обективиран в писмо вх. № 2953/06.07.2026 г., излага мотиви за недопустимост на жалбата поради просрочие, алтернативно за неоснователност.
Кюстендилският административен съд, обсъждайки всички доказателства по делото, намира подадената жалба за процесуално недопустима - подадена извън срока по чл. 149 ал. 1 във връзка с чл. 140 ал. 1 от АПК.
Предмет на обжалване е отказ на горецитираното дружество за заличаване на личните данни на жалбопоздателя от регистрите на дружеството, както и от Централния кредитен регистър /ЦКР/.
Съгласно чл. 149 ал. 1 от АПК, жалба до КАС се подава в 14 – дневен срок от съобщаване на административния акт. По делото е представено доказателство за обявяване /връчване чрез куриер/ на жалбоподателя Л. процесния отказ на 22.12.2025 г. /виж лист 43 по делото –заверено копие на ОР с № 26971575 на куриерска фирма E o/.
В конкретният случай, жалбата срещу цитирания отказ е подадена в деловодството на съда на 28.05.2026 г., т. е. след изтичане на преклузивния 14 – дневен срок, който е изтекъл на 05.01.2026 г. Дори и да се приеме, че от приложеният по делото отказ е видно, че в същото не е посочен срок за оспорването му по съдебен ред, нито пред кой орган би следвало да се извърши то, пропуснат е и срока по чл. 140 ал. 1 от АПК – двумесечния срок от съобщаването му, който е изтекъл на 23.02.2026 г. /присъствен ден/, който следва да е последният възможен срок за обжалване на отказа, а не както е посочил самия жалбоподател в подадената от него жалба. Както бе посочено по – горе, жалбата е подадена на 28.05.2026 г. направо в деловодството на КАС, видно от поставения върху нея регистрационен индекс.
С изтичането на законовоопределените срокове е погасено и правото на жалба, представляващо абсолютна положителна процесуална предпоставка, за която съдът е длъжен да следи служебно.
С оглед на тези доказателства по делото, жалбата е процесуално недопустима, поради просрочие и следва да се остави без разглеждане с прекратяване на производството по делото на основание чл. 159 т. 5 от АПК, като съдът няма да изследва останалите посочени основания в жалбата, относно фактическата обстановка, правния интерес от обжалването и незаконосъобразността на оспорения отказ.
С оглед своевременно направеното искане от страна на процесуалния представител на ответника и на осн. чл. 143 ал. 3 от АПК, съдът ще присъди разноски в минимален размер, доколкото не е провеждано о.с.з.
Воден от гореизложеното и на основание чл. 159 т. 5 от АПК, Кюстендилският административен съд
О П Р Е Д Е Л И:
ОТМЕНЯ насроченото о.с.з. на 15.09.2026 г. от 14 часа.
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба от И. В. Л., с адрес: [населено място] баня, [улица], срещу Отказ изх. № ОТ-2025-01640/18.12.2025 г. на „Е М“ ЕАД, [ЕИК].
ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 338/2026 г. по описа на КАС.
ОСЪЖДА И. В. Л., с посочен по – горе адрес, да заплати на „Е М“ ЕАД, с посочени по – горе данни и адрес, сумата от 102.26 /сто и две евро и двадесет и шест евроцента/ юрисконсултско възнаграждение.
Определението може да се обжалва пред ВАС в 7 – дневен срок от получаване на съобщението от страните.
СЪДИЯ:
†††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††�