Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Решение № 63 от 08.07.2024, Районен съд - Самоков

Съд
Районен съд - Самоков
Дело
Административно наказателно дело 33/2024
Вид
Решение № 63
Подписан
08.07.2024
В сила
01.08.2024
Състав
Кирил Давидов Павлов

Цитирани разпоредби

  • чл. 11 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 63 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 181, т. 1 · Закон за движението по пътищата
  • чл. 183 ал. 1, т. 1 · Закон за движението по пътищата
  • чл. 189 ал. 2 · Закон за движението по пътищата
  • чл. 80, ал. 1, т. 5 · Наказателен кодекс
  • чл. 81, ал. 3 · Наказателен кодекс

РЕШЕНИЕ

№ 63 гр. С., 08.07.2024 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

РАЙОНЕН СЪД – С., ПЪРВИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на двадесет и седми март през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: Кирил Д. Павлов при участието на секретаря Екатерина Вл. Баракова като разгледа докладваното от Кирил Д. Павлов Административно наказателно дело № 20241870200033 по описа за 2024 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Жалбоподателят Х. И. К., с ЕГН **********, в жалбата си моли съда да отмени Наказателно постановление № 19-0338-001291/02. 01. 2020 год. на Началник ГРУПА към ОДМВР С. на РУ на МВР С., с което му е наложено административно наказание глоба в размер на 50 лева за нарушение по чл. 181, т. 1 от ЗДвП и глоба от 10 лева за нарушение по чл. 183 ал. 1, т. 1 от ЗДвП.

Твърди в жалбата си, че наказателното постановление следва да бъде отменено, тъй като е изтекла предвидената от закона давност.

Ответникът по жалбата Началник ГРУПА към ОДМВР С. на РУ на МВР С. не взема становище по жалбата, не се явява в съдебно заседание и не изпраща представител.

С.ският районен съд, като прецени изложеното в жалбата и данните по делото, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

Жалбата е подадена в срок, от надлежна страна и е процесуално допустима.

С обжалваното НП на Х. И. К. ЕГН ********** е наложена глоба от 50 лева, за това че на 05. 11. 2019 година в град С. като водач на лек автомобил Ф. П. с рег. № ******** управлява този автомобил по улица П. В. З. а не го е представил на ГПТ годишен технически преглед и управлява посоченото МПС негова собственост без този автомобил да е минал ГТП. Със същото наказателно постановление жалбоподателят Х. И. К. е наказан с административното наказание глоба в размер на 10 лева, за това че по същото време и на същото място - на 05. 11. 2019 година в град С. като водач на лек автомобил Ф. П. с рег. № ******** управлява този автомобил по улица П.

В. З., без да носи свидетелството си за управление на МПС от съответната категория и не представя контролния си талон към СУМПС от съответната категория. Тези констатации, визирани в НП се установяват от АУАН, който има доказателствена сила установена в чл. 189 ал. 2 от ЗДвП, редовно е съставен от компетентен орган и друго не се установява от събраните по делото доказателства. На жалбоподателя Х. И. К. е бил съставен на 05. 11. 2019 година Акт за установяване на административно нарушение бл. № 91629 от 05. 11. 2019 година.

Нарушението е било установено на 05. 11. 2019 година. Наказателното постановление е било издадено на 02.01.2020 година. Последното е било връчено на жалбоподателя на 08.09.2023 година. От момента на извършване на нарушението и съставяне на акта е започнал да тече давностния срок за налагане на наказанието и за погасяване на административно-наказателната 1 отговорност. Тъй като за деянието на жалбоподателя и за всяко от нарушенията визирани в АУАН и в обжалваното НП е предвидено наказание глоба, то давностният срок за образуването му е тригодишен съгласно разпоредбата на чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК / който се прилага субсидиарно /. Тъй като административно-наказателното производство е било образувано с акта за установяване на нарушението, то е продължил да тече срокът за погасяване на отговорността. Този срок на абсолютната давност съгласно разпоредбата на чл. 81, ал. 3 от НК е четири години и половина.

Следователно, той е изтекъл на 05.05.2024 година. Тоест, административно-наказателната отговорност е погасена по давност и наложеното наказание не подлежи на изпълнение. След като е изтекла тази давност, съдът следва да отмени обжалваното наказателно постановление. Освен това от съставяне на обжалваното наказателно постановление на 02. 01. 2020 година до връчването му на жалбоподателя, което е станало на 08. 09. 2023 година също е изтекла на датата 02. 01. 2023 година предвидената в чл. 80 ал. 1, т. 5 от НК давност без административно наказващият орган да установява в този срок за времето от 02. 01. 2023 година до 08. 09. 2023 година да е извършено каквото и да било действие на надлежен орган с което да е прекъсната давността по чл. 80 ал. 1, т. 5 от НК, приложима и за настоящото производство по силата на чл. 11 от ЗАНН.

Изложеното води до извода, че обжалваното наказателно постановление следва да се отмени на основание чл. 80 ал. 1, т. 5 от НК, във връзка с чл. 11 от ЗАНН и на основание чл. 81 ал. 3 от НК следва да бъде отменено изцяло и административно наказателното производство следва да се прекрати.

По изложените съображения и на основание чл. 63 от ЗАНН, С.ският районен съд, РЕШИ:

Отменя изцяло Наказателно постановление № 19-0338-001291/02. 01. 2020 год. на Началник ГРУПА към ОДМВР С. на РУ на МВР С. и ПРЕКРАТЯВА административно наказателното производство по съставения на 05. 11. 2019 година АУАН, бл. № GA91629/05. 11.

2019 год.

Решението може да бъде обжалвано с касационна жалба пред АС - С. област в четиринадесет дневен срок от съобщението за изготвянето му.

Съдия при Районен съд – С.: _______________________

2