Разпореждане № 138135 от 04.09.2025, Софийски районен съд
- Съд
- Софийски районен съд
- Дело
- Гражданско дело 66484/2022
- Вид
- Разпореждане № 138135
- Подписан
- 04.09.2025
- В сила
- 04.09.2025
- Състав
- ВЕНЕТА СТОЯНОВА ГЕОРГИЕВА
Цитирани разпоредби
- чл. 16, ал. 7 · Закон за управление на етажната собственост
- чл. 40, ал.1 · Закон за управление на етажната собственост
- чл. 40, ал. 2 · Закон за управление на етажната собственост
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 138135 гр. София, 04.09.2025 г.
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 120 СЪСТАВ, в закрито заседание на четвърти септември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: ВЕНЕТА СТ. ГЕОРГИЕВА като разгледа докладваното от ВЕНЕТА СТ. ГЕОРГИЕВА Гражданско дело № 20221110166484 по описа за 2022 година
Производството по делото е исково с предявен иск по чл. 40, ал.1 от ЗУЕС.
Видно от исковата молба същата е депозирана на 05.12.2022 г. по куриер, а в кориците на делото се намира пликът, с който исковата молба е изпратена, но липсва датата на изпращане на същата. Предвид, че съгласно чл. 40, ал. 2 от ЗУЕС преклузивният срок за подаване на искова молба по предходната алинея е 30-дневен, то същият изтича на 2.12.2022 г. в 24.00 часа, тъй като от приложените документи е видно, че протокола от Общото събрание на етажните собственици, чието решение са атакува, е обявен по реда на чл. 16, ал. 7 от ЗУЕС, на 02.11.2022 г.
Ето защо, следва на ищеца да се даде възможност да представи доказателства за датата, на която е изпратил исковата молба, тъй като срокът е преклузивен и при неспазването му исковата молба се явява недопустима. Такова би било и постановеното по недопустимата искова молба решение, поради което, съдът
РАЗПОРЕДИ:
УКАЗВА на ищеца в едноседмичен срок от получаване на настоящото разпореждане да представи доказателства за датата, на която исковата молба е била изпратена чрез куриерска фирма "Е", в противен случай исковата молба ще бъде върната, а производството по делото прекратено.
Съдия при Софийски районен съд: _______________________
1