Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 5494 от 10.03.2026, Софийски градски съд

Съд
Софийски градски съд
Дело
Въззивно частно гражданско дело 1540/2026
Вид
Определение № 5494
Подписан
10.03.2026
В сила
10.03.2026
Състав
Мария Янкова Иванова Вранеску, Нели Маринова, Радостина Данаилова

Цитирани разпоредби

  • чл. 250 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 274 - 279 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 274 - 279 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 275, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 274 - 279 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 274 - 279 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 274 - 279 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 274 - 279 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 41, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 5494 гр. София, 10.03.2026 г.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ЧЖ-VI-Ж, в закрито заседание на десети март през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател: Мария Янк. Иванова Вранеску

Членове:

Радостина Данаилова

Нели Маринова като разгледа докладваното от Нели Маринова Въззивно частно гражданско дело № 20261100501540 по описа за 2026 година

Производството е по реда на чл. 274 – 279 ГПК.

Образувано е по частна жалба от М. Ц. М. срещу разпореждане № 20161017/21.07.2021 г., постановено по гр. д. № 67051/19 г. по описа на СРС, 162 състав, с което е върната въззивната жалба с вх. № 25079440/10.05.2021 г. от М. Ц. М. срещу решение от 24.02.2021 г. по гр. д. № 67051/19 г. по описа на СРС, 162 състав. Твърди, че обжалваното разпореждане е неправилно, тъй като не е бил надлежно уведомен за разпореждането от 12.05.2021 г., с което са били дадени указания за отстраняване на нередовности на жалбата. Иска се от съда да отмени обжалваното разпореждане и да върне делото на първоинстанционния съд за администриране на въззивната жалба.

Съдът, след като взе предвид доводите на частния жалбоподател, и материалите по делото, намира следното:

Частната жалба е допустима – подадена е в срока по чл. 275, ал. 1 ГПК от процесуално легитимирано лице срещу подлежащ на инстанционен контрол акт на първоинстанционния съд.

Разгледана по същество, частната жалба е неоснователна.

Съображенията за това са следните:

С решение № 20051546/24.02.2021 г., постановено по гр. д. № 67051/19 г. по описа на СРС, 162 състав, са отхвърлени молбите на ответника М. Ц. М. от 18.11.2020 г. за допълване на основание чл. 250 ГПК на решение № 1

142068/07.07.2020 г., постановено по гр. д. № 67051/19 г. по описа на СРС, 162 състав.

На 10.05.2021 г. ответникът М. Ц. М. е подал въззивна жалба срещу решението по чл. 250 ГПК.

С разпореждане № 20113678/12.05.2021 г. е указано на ответника в 1 – седмичен срок от съобщението да представи по делото платежен документ за внесена държавна такса по сметка на СГС за разглеждане на въззивната жалба срещу решението по чл. 250 ГПК в размер на 25,00 лв., и още 2 бр. преписи от жалбата за връчване на насрещните страни, както и че при неизпълнение на указанията в срок, въззивната жалба ще бъде върната.

Видно от удостовереното от връчителя в съобщението до ответника за връчване на препис от разпореждането от 12.05.2021 г. същият е търсен пет пъти в рамките на повече от месец – в периода от 18.05.2021 г. до 21.06.2021 г., в т. ч. и в неработен ден, на адреса, посочен от него по делото, и на който вече са му били връчвани книжа (в т. ч. обжалваното решение). Връчителят е удостоверил, че ответникът живее на адреса, но при посещение на адреса на посочените дати, същият не е открит.

При така установените факти, настоящият съдебен състав намира, че правилно първоинстанционният съд е приел, че разпореждането от 12.05.2021 г. е редовно връчено на ответника на основание чл. 41, ал. 2 ГПК на 21.06.2021 г. Едноседмичният срок за изпълнение на дадените указания е изтекъл на 28.06.2021 г., като в този срок същите не са изпълнени.

Ето защо, въззивната жалба с вх. № 25079440/10.05.2021 г. от М. Ц. М. срещу решение от 24.02.2021 г. по гр. д. № 67051/19 г. по описа на СРС, 162 състав, правилно е върната на основание чл. 262, ал. 2, т. 2, вр. чл. 261, т. 4 ГПК.

Предвид изложеното по – горе, частната жалба от М. Ц. М. срещу разпореждане № 20161017/21.07.2021 г. по гр. д. № 67051/19 г. по описа на СРС, 162 състав, следва да се остави без уважение като основателна.

Воден от горното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частната жалба от М. Ц. М. срещу 2 разпореждане № 20161017/21.07.2021 г., постановено по гр. д. № 67051/19 г. по описа на СРС, 162 състав.

Определението не подлежи на обжалване.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

3