Определение № 505 от 03.11.2023, Административен съд - Кюстендил
- Съд
- Административен съд - Кюстендил
- Дело
- Административно дело 213/2023
- Вид
- Определение № 505
- Подписан
- 03.11.2023
- В сила
- 14.11.2023
- Състав
- ДЕСИСЛАВА БЛАГОЕВА ТАБАКОВА
Цитирани разпоредби
- чл. 149, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 159, т. 5 · Административнопроцесуален кодекс
О
П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 505 гр.
Кюстендил, 03.11.2023 г.
АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – КЮСТЕНДИЛ, в закрито заседание на трети ноември две хиляди двадесет и трета година, в следния състав:
СЪДИЯ: ДЕСИСЛАВА ТАБАКОВА като разгледа докладваното от съдията административно дело № 213 по описа на съда за 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).
Образувано е по жалба на Е.А.Д. ***, срещу решение № 1910д-638/05.06.2023 г., издадено от началника на Районно управление (РУ) – Кюстендил при Областна дирекция на МВР – Кюстендил, с което на основание чл. 83, ал. 5, във връзка с ал. 1 и ал. 4, и във вр. с чл. 58, ал. 1, т. 10 от Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия (ЗОБВВПИ) му е отказано продължаване на срока на издаденото му разрешение за съхранение, носене и употреба на един брой късоцевно огнестрелно оръжие и боеприпаси.
В жалбата се излагат доводи за незаконосъобразност на оспореното решение.
Твърди се, че същото е издадено при неспазване на установената форма и при липса на мотиви. Сочи допуснати при издаването съществени нарушения на административнопроизводствените правила, противоречие с материалния закон и несъответствие с целта му. Иска се неговата отмяна.
Ответната страна - началникът на РУ – Кюстендил при Областна дирекция на МВР – Кюстендил, чрез процесуалния си представител, оспорва жалбата.
Административен съд – Кюстендил, след като извърши проверка по допустимостта на подадената жалба, намира, че тя се явява процесуално недопустима, по следните съображения:
Оспореното решение е надлежно съобщено, чрез връчване на жалбоподателя на 09.06.2023 г., което се установява от разписката на л. 7 от делото. Законоустановеният в чл. 149, ал. 1 от АПК 14 – дневен срок за обжалване е изтекъл на 23.06.2023 г. (петък – присъствен ден).
Жалбата, въз основа на която е образувано настоящото производство, е депозирана в РУ- Кюстендил при Областна дирекция на МВР – Кюстендил на 26.06.2023 г. Предвид изложеното съдът намира, че жалбата е подадена след изтичането на посочения в чл. 149, ал.
1 от АПК 14- дневен преклузивен срок, за спазването на който съдът следи служебно.
При това положение, жалбата следва да се остави без разглеждане – като просрочена, а образуваното въз основа на нея съдебно производство следва да бъде прекратено.
По изложените съображения и на основание чл. 159, т. 5 АПК, Административен съд - Кюстендил,
О П Р Е Д Е Л И:
ОТМЕНЯ протоколно определение от 12.10.2023 г., с което е даден ход на делото по същество.
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Е.А.Д. ***, срещу решение № 1910д-638/05.06.2023 г., издадено от началника на Районно управление – Кюстендил при Областна дирекция на МВР – Кюстендил.
ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 213/2023 г. по описа на Административен съд – Кюстендил.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд, в 7-дневен срок от съобщаването му.
СЪДИЯ: