Определение № 262214 от 08.07.2021, Районен съд - Перник
- Съд
- Районен съд - Перник
- Дело
- Гражданско дело 2210/2020
- Вид
- Определение № 262214
- Подписан
- 08.07.2021
- В сила
- 16.02.2022
- Състав
- БОРИСЛАВА ПЕТРОВА БОРИСОВА-ЗДРАВКОВА
Цитирани разпоредби
- чл. 129, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 208 · Закон за защита на потребителите
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ …………./08.07.2021 г., гр. Перник
РАЙОНЕН СЪД - ПЕРНИК, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, дежурен съдия, в закрито заседание, проведено на осми юли през две хиляди двадесет и първа година, в състав:
РАЙОНЕН СЪДИЯ: БОРИСЛАВА БОРИСОВА като разгледа гр.д. № 02210 по описа за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:
Подадена е искова молба от С.К.А. *** АД.
След преразпределянето на делото на настоящия съдия-докладчик и многократни указания за отстраняване на нередовностите в исковата молба с уточняващи молби от 14.01.2021 г., 08.02.2021 г. и 09.03.2021 г. ищецът е заявил, че искането му е за заплащане на сумата 9000,00 лв., представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди /финансови загуби/ от начисляване на топлинна енергия в общите части на сградата за периода 01.05.2017 г. до 30.04.2019 г.
С разпореждане от 16.03.2021 г. на ищеца е указано да уточни в какво се изразяват претърпените загуби /по какъв начин се е намалило имуществото му с посочената сума/ и как е формиран размерът им.
С молба от 02.04.2021 г. ищецът е заявил, че прилага формула, която дава искания отговор и сочи, че основанието на иска му е пар. 1 от ДР на ЗЗП и Регламент /ЕС/ 2017/2394. Липсва яснота обаче по какъв начин приложената към молбата формула /касаеща формирането на лихвен процент по кредити/ е относима към претърпените от ищеца вреди, поради което с Разпореждане от 09.06.2021 г. на ищеца е указано в едноседмичен срок от съобщението да посочи ясно намалило ли се е имуществото му със сумата 9000,00 лв. вследствие начисляване на топлинна енергия в общите части на сградата за периода 01.05.2017 г. до 30.04.2019 г. и ако да – по какъв начин, а в случай, че имуществото му не се е намалило с посочената сума, да изложи твърдения по какъв начин начисляването на топлинна енергия в общите части на сградата за периода 01.05.2017 г. до 30.04.2019 г. му е причинило вреди в посочения размер, с предупреждение, че при неизпълнение в цялост и в срок на указаното, исковата молба ще бъде върната.
Съобщението с препис от разпореждането е връчено на ищеца на 18.06.2021 г. С молба от 23.06.2021 г. ищецът посочва, че сумата представлява обезщетение на основание чл. 208 от ЗЗП за периода 2017 г., 2018 г. и 2019 г.
От така посоченото отново не става ясно какво е основанието на предявения иск. Ищецът твърди, че сумата представлява обезщетение за претърпени загуби от начисляването на топлинна енергия в общите части на сградата за посочения период, но не изяснява в какво се изразяват тези загуби и по какъв начин поведението на ответника му е причинило вреда в посочения размер. Цитираната от ищеца норма на чл. 208 ЗЗП не регламентира самостоятелно основание за заплащане на обезщетение за потребителя /различна от договорната и извъндоговорната отговорност, регламентирани в ЗЗД/, а предвижда санкция, налагана от административно-наказващия орган на търговеца за нарушение на ЗЗП. С оглед изложеното, позоваването на тази норма не изяснява на какво основание се дължи претендираната сума - дали на договорно или извъндоговорно основание. При липсата на яснота кои факти са причинили вреди на ищеца в посочения размер не може да бъде реализирана защитата на ответника и указано на страните кои са подлежащите на доказване факти в процеса.
С оглед изложеното, съдът намира, че ищецът не е отстранил нередовностите в исковата молба, срокът за което е изтекъл на 10.06.2021 г., поради което същата следва да бъде върната, на основание чл. 129, ал. 3 ГПК и производството по делото да бъде прекратено.
Водим от горното, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ВРЪЩА искова молба от С.К.А. *** АД.
ПРЕКРАТЯВА производството по гр. дело № 02210 по описа за 2020 г. на Районен съд –
Перник.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Окръжен съд Перник в едноседмичен срок от връчването му на страните.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: