Разпореждане № 120 от 23.03.2022, Районен съд - Поморие
- Съд
- Районен съд - Поморие
- Дело
- Наказателно от частен характер дело 61/2022
- Вид
- Разпореждане № 120
- Подписан
- 23.03.2022
- В сила
- 08.06.2022
- Състав
- Димитър Маринов Димитров
Цитирани разпоредби
- чл.130, ал.2 · Наказателен кодекс
- чл.183, ал.3 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл. 24, ал. 5, т. 2 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл. 25, ал. 1, т. 6 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл.81, ал.3 · Наказателно-процесуален кодекс
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 120 гр. Поморие, 23.03.2022 г.
РАЙОНЕН СЪД – ПОМОРИЕ, III СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и трети март през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:
Председател: Димитър М. Д. като разгледа докладваното от Димитър М. Д. Наказателно дело частен характер № 20222160200061 по описа за 2022 година взе предвид следното.
Производството е образувано по тъжба от С. К. Х. от гр.Омуртаг, чрез пълномощника и съдебен адресат адв.Б. Я., против И. Д. Т. от гр.Поморие, с която е повдигнато обвинение за извършено от подсъдимия на 11.08.2021 г., в гр.Поморие, престъпление по чл.130, ал.2 НК.
Съгласно чл.81, ал.3 НПК, тъжбата трябва да бъде подадена в шестмесечен срок от деня, когато пострадалият е узнал за извършване на престъплението, или от деня, в който пострадалият е получил съобщение за спиране на наказателното производство на основание чл. 25, ал. 1, т. 6 НПК.
Разпоредбата на чл. 81, ал. 3 от НПК (и след изменението на закона, публ. в ДВ, бр. 63/2017 г., в сила от 05.11.2017 г.) урежда две отделни хипотези, установяващи началната дата на срока за подаване на тъжба.
В първата хипотеза денят, в който пострадалият е узнал за извършване на престъплението, е начална дата на срока по чл.81, ал.3 НПК.
Регламентираната в закона втора хипотеза има предвид случаите, когато прокуратурата е сезирана за извършено спрямо частния тъжител престъпно посегателство и то в рамките на срока, преклудиращ правото му да инициира образуване на производство от частен характер, като досъдебното производство следва да е прекратено, съответно да е отказано образуване на такова именно на посоченото в закона основание - защото престъплението се преследва по тъжба на пострадалия. В тази хипотеза началната дата на срока по чл.81, ал.3 НПК, е денят, в който пострадалият е узнал за прекратяването на досъдебното производство, респ. узнал е за отказ да бъде образувано такова, на основание, че престъплението се преследва по тъжба на пострадалия.
Изрично в този смисъл Решение № 310/12.02.2018 г. по н. д. № 1166/2017 г., I н. о., НК на ВКС.
1
Предвид посочената съдебна практика на касационната инстанция и с оглед преценката дали в случая тъжбата е подадена в преклузивния срок по чл.81, ал.3 НПК, съдът е изискал и по делото е приложена прокурорска преписка вх. № 12466/21 г., на РП – Бургас, ТО – Поморие.
Видно от материалите по същата, преписката е образувана по заявление от 11.08.2021 г., с вх. № 320000-4933/13.08.2021 г., на РУ – Поморие, ОДМВР – Бургас, което заявление е подадено от Тодор Христов Колев от гр.Сливен, и в което е посочено, че на 11.08.2021 г., около 23.50 ч., неуточнено лице /викач на съседно заведение/ е нанесъл удар на заявителя. В сведение от същата дата – 11.08.2021 г., заявителят Тодор Христов Колев уточнява, че собственото име на лицето е С.. По преписката фигурира и сведение от същата дата, дадено от тъжителя С. К. Х..
С постановление от 20.09.2021 г., прокурор при РП – Бургас, ТО – Поморие е постановил отказ да образува наказателно производство по преписката, като е изложил мотиви, че в случая няма данни за извършено деяние, което представлява престъпление от общ характер, по смисъла на НК. В постановлението е посочено, че препис от същото следва да се изпрати на заявителя Тодор Христов Колев.
Предвид така посоченото, съдът намира, че в случая предмет на прокурорската проверката не е инкриминираното с тъжбата престъпното посегателство лека телесна повреда.
Това е така, тъй като в рамките на срока, преклудиращ правото му да инициира образуване на производство от частен характер, тъжителят не е сезирал съответните органи – полиция, респ.прокуратура, за извършено от И. Д. Т. спрямо него престъпно посегателство по чл.130 НК, съответно не е отказано образуване на производство с аргумент, че престъплението се преследва по тъжба на пострадалия/тъжител, ето защо за тъжителя началната дата на преклузивния срок по чл.81, ал.3 НПК не е денят, в който е постановен отказ да се образува наказателно производство по преписката – 20.09.2021 г., а е денят, в който пострадалият/тъжител е узнал за извършване на престъплението – 11.08.2021 г., срокът по чл.81, ал.3 НПК е изтекъл на 11.02.2022 г./чл.183, ал.3 НПК/, тъжбата е подадена на 15.03.2022 г., след изтичане на преклузивния срок, поради което и на основание чл.247б, ал.2, т.2, вр.с чл. 250, ал. 1, т. 1, вр. с чл. 24, ал. 5, т. 2 от НПК, наказателното производство следва да се прекрати.
Мотивиран от изложеното Районен съд – Поморие
РАЗПОРЕДИ:
ПРЕКРАТЯВА наказателното производство по НДЧХ № 61/2022 г. по описа на РС – Поморие.
Разпореждането подлежи на обжалване пред ОС – Бургас в 15-дневен срок от съобщаването му на тъжителя.
Съдия при Районен съд – Поморие: _______________________
2
3