Определение № 660 от 09.03.2026, Административен съд - Русе
- Съд
- Административен съд - Русе
- Дело
- Административно дело 660/2025
- Вид
- Определение № 660
- Подписан
- 09.03.2026
- В сила
- 27.03.2026
- Състав
- Галена Дякова
Цитирани разпоредби
- чл. 140 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 149, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 159, т. 5 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 171, т. 1, б. "б" · Закон за движението по пътищата
- чл. 172, ал. 5 · Закон за движението по пътищата
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 660
Русе, 09.03.2026 г.
Административният съд - Русе - IX състав, в закрито заседание на девети март две хиляди двадесет и шеста година в състав:
Съдия:
ГАЛЕНА ДЯКОВА
Като разгледа докладваното от съдия ГАЛЕНА ДЯКОВА административно дело № 20257200700660 / 2025 г., за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 145 и следващите от Административно- процесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл. 172, ал. 5 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП).
Образувано е по жалба на П. Т. Т. против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка (ЗППАМ) № GPAM-1379951/19.07.2025 г., издадена от инспектор към Отдел „Пътна полиция“ СДВР, с която на основание чл. 171, т. 1, б. “б“ от ЗДвП, на жалбоподателя е наложена принудителна административна мярка (ПАМ) "временно отнемане на свидетелство за управление на моторно превозно средство до решаване на въпроса за отговорността, но не повече от 18 месеца".
В срока за постановяване на съдебното решение, след като се запозна с материалите по делото, съдът констатира, че:
Жалбата е подадена до РС – София по пощата, като на приложения по делото пощенски плик е положено пощенско клеймо с дата на изпращане 05.08.2025 г. (л.9 – гръб от НАХД №13148/2025 г. на РС – София).
С определение № 4058/02.10.2025 г., РС – София (л.21 от НАХД № 13148/2025 г. на РС – София) е прекратил образуваното производство по НАХД № 13148/2025 г., по описа на същия съд, и е изпратил делото по подсъдност на АССГ.
С определение № 34201/20.10.2025 г., АССГ (л.5 от адм. дело № 10449/2025 г. на АССГ) е прекратил образуваното производство по адм. дело № 10449/2025 г., по описа на същия съд, и е изпратил делото по подсъдност на АС - Русе.
Съгласно чл. 149, ал. 1 от АПК, административните актове могат да се оспорят в 14-дневен срок от съобщаването им.
Оспорената заповед за прилагане на принудителна административна мярка № GPAM-1379951/19.07.2025 г., издадена от инспектор към Отдел „Пътна полиция“ СДВР е връчена лично на оспорващия на 19.07.2025 г., за което е налице отбелязване в разписка, приложена към самия административен акт (л.5 от преписката), поради което съдът намира, че законоустановеният срок за обжалване на ЗППАМ е изтекъл на 04.08.2025 г. – присъствен ден (понеделник).
Освен това, в оспорената заповед изрично е указан редът и срокът за обжалване на административния акт, поради което не са налице основанията по чл. 140 от АПК за удължаване срока за обжалване.
Срокът, регламентиран в чл. 149, ал. 1 от АПК е преклузивен и с изтичането му се погасява правото на обжалване за страната.
Предвид изложените съображения, настоящият съдебен състав приема, че са налице предпоставките на чл. 159, т. 5 АПК и подадената на 05.08.2025 г. жалба е процесуално недопустима като просрочена.
На основание чл. 159, т. 5 от АПК следва съдът да отмени постановеното в с.з. на 12.02.2026 г. определение за даване ход по същество по делото, да върне жалбата, а производството по делото пред Административен съд Русе - да се прекрати.
Воден от изложеното и на основание чл. 159, т. 5 от АПК съдът,
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ определение от открито с.з. на 12.02.2026 г., постановено по адм. дело № 660/2025г., с което е даден ход на делото по същество.
ВРЪЩА жалбата на П. Т. Т. от с. Кривня, община Ветово, област Русе, против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка (ЗППАМ) № GPAM-1379951/19.07.2025 г., издадена от инспектор към Отдел „Пътна полиция“ СДВР, като недопустима.
ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 660/2025 г. на Административен съд - Русе.
Определението може да се обжалва с частна жалба пред ВАС в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.
Съдия: