Определение № 65 от 11.03.2022, Апелативен съд - София - АСНС закрит
- Съд
- Апелативен съд - София - АСНС закрит
- Дело
- Въззивно частно наказателно дело 47/2022
- Вид
- Определение № 65
- Подписан
- 11.03.2022
- В сила
- 11.03.2022
- Състав
- Веселина Петкова Вълева, Даниела Росенова, Мариета Неделчева
Цитирани разпоредби
- чл.234 ал.4 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл. 243 ал.4 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл. 345 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл.345 ал.1 · Наказателно-процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 65 гр. гр. София, 11.03.2022 г.
АПЕЛАТИВЕН СПЕЦИАЛИЗИРАН НАКАЗАТЕЛЕН СЪД, II-РИ
ВЪЗЗИВЕН СЪСТАВ, в закрито заседание на единадесети март през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:
Председател: Веселина П. Вълева
Членове:
Даниела Росенова
Мариета Неделчева като разгледа докладваното от Даниела Росенова Въззивно частно наказателно дело № 20221010600047 по описа за 2022 година
Производството е по реда на чл. 345 НПК.
Образувано е по частна жалба на адв.К. против определение от 9.02.2022 г., постановено по ч.н.д.357/20212.,СНС, 22 състав.
С атакуваното определение е оставена без разглеждане жалбата на адв. К. поради подаване извън срока за обжалване на постановление за прекратяване на наказателното производство от 30.12.2021 г., по д.п.№ 213/2019 г.по описа на СО-СП, пр.пр. 2551/2019г. по описа на СП.
Защитникът обжалва определението като неправилно и незаконосъобразно.Излага следните съображения:
Постановлението за прекратяване е връчено на 17.01.2022г. като то подлежи на обжалване в седмодневен срок ,съгласно 234 ал.4НПК.На 21.01.2022г. е подадена жалба по електронната поща на СП и чрез нея до СНС.Поради не изпращането в съда на жалбата е подадена до СНС такава със същото съдържание. Затова защитата счита ,че жалбата е подадена в срок и по реда предвиден в чл.234 ал.4 НПК. Поради тези съображения защитата намира ,че определение на СНС е неправилно.Моли да бъде отменено и върнато на СНС за произнасяне по същество.
Към жалбата е приложен имейл до СП от 21.01.2022 г.,от които е видно,че е подадена жалба срещу постановление за прекратяване по пр.пр. 2551/2019 г. по описа на СП.
Апелативният специализиран наказателен съд като се запозна с доказателствата по делото, обжалвания съдебен акт и изложените доводи в жалбата намери за установено следното :
Частната жалба на подс.К. е основателна.
Въззивният съд изиска от СП пълния имейл изпратен от адв.К. по повод постановлението за прекратяване на наказателното производство , което се обжалва. На 10.03.2022 г., под.№ 345/10.03.2022 г.по описа на СП,са изпратени жалба на адв.К. от 21.01.2022г.,срещу постановление за прекратяване от 30.12.2022г. по пр.пр.2551/2019 г. и имейл от същата дата .
Постановлението за прекратяване е връчено на адв. К. на 17.01.2022 г. като срока за 1 обжалване съгласно чл. 243 ал.4 НПК в седмодневен срок.Срокът за обжалване е изтекъл на 25.01.2022 г., в който е подадена жалбата по имейл на СП , а именно на 21.01.2022 г.Поради това не е налице основание жалбата срещу постановлението за прекратяване на наказателното производство да бъде оставена без разглеждане.
По изложените съображения определението следва да бъде отменено и върнато на същия първоинстанционен съд за разглеждане на жалбата по същество.
Водим от горното и на основание чл.345 ал.1 НПК Апелативен Специализиран Наказателен съд , 2 въззивен състав
ОПРЕДЕЛИ:
Отменя определението от 9.02.2022 г. по н.ч.д. № 3575/2022г.по описа на СНС , 20 състав.
Връща делото на същия съдебен състав за разглеждане по същество жалбата срещу постановление за прекратяване на наказателното производство от 30.12.2022 г. по пр. пр.
2551/2019 г. по описа на СП.
Определението е окончателно.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2