Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 1565 от 15.06.2026, Окръжен съд - Пловдив

Съд
Окръжен съд - Пловдив
Дело
Въззивно гражданско дело 1322/2026
Вид
Определение № 1565
Подписан
15.06.2026
В сила
10.07.2026
Състав
Стефка Михова, Иван Йорданов, Николай Стоянов

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 1565 гр. Пловдив, 15.06.2026 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – ПЛОВДИВ, VII СЪСТАВ, в закрито заседание на петнадесети юни през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател: Стефка Михова

Членове:

Николай Стоянов

Иван Йорданов като разгледа докладваното от Иван Йорданов Въззивно гражданско дело № 20265300501322 по описа за 2026 година

Производството е по реда на чл. 262, ал.2 от ГПК.

Образувано е по въззивна жалба, с вх.№50475/19.05.2026 г. по описа на РС-Пловдив, подадена от И. Д. С., с ЕГН ********** против Решение №2276 от 11.05.2026 г., постановено по гр. д. №1450/2026 г. по описа на Районен съд – Пловдив, ХХIV гр. с., с което се задължава, на осн. чл.5, ал.1, т.1 от ЗЗДН, И.

Д. С., с ЕГН: **********, с постоянен адрес: ***, да се въздържа от извършване на домашно насилие по отношение на А. А. С., с ЕГН:

**********, с постоянен адрес: ***; отстранява се, на осн. чл.5, ал.1, т.2 от ЗЗДН, И. Д. С. от съвместно обитаваното с А. А. С., жилище на адрес: ***, за срок от 12 месеца, считано от 20.02.2026г.; забранява се, на осн. чл.5, ал.1, т.3 от ЗЗДН, на И. Д. С. да приближава А. А. С., жилището й, местоработата й и местата й за социални контакти и отдих, за срок от 12 месеца, считано от 20.02.2026г.; определя се, на осн. чл.5, ал.1, т.5 от ЗЗДН, временно местоживеенето на детето Л.И.С., ЕГН:**********, при майка й - А. А. С., с ЕГН: **********, за срок от 12 месеца, считано от 20.02.2026 г. и в тежест на ответника за възложени разноските по делото.

При проверка за редовност и допустимост на жалбата съдът констатира следното:

Обжалваното решение е постановено по реда на Закон за защита от домашното насилие. На 09.04.2026 г. в 09:11 ч. РС-Пловдив е сложил на разглеждане гр. дело 1450/2026 г. като ответникът /настоящ жалбоподател/ И.

Д. С. се е явил лично и с процесуалния си представител адв. Т.. С оглед редовното призоваване на страните за съдебното заседание, първостепенният съд е разгледал делото и го е обявил за решаване. В протокола от откритото съдебно заседание съдът е записал дословно следното: „Съдът ЩЕ СЕ ПРОИЗНЕСЕ С РЕШЕНИЕ до 11 май 2026 година, от която дата ще тече 7дневен срок за обжалване на решението от страните пред ОС-Пловдив.“.

Решението е постановено на 11.05.2026 г., като в него изрично е посочено, че 1 решението подлежи на обжалване от страните пред ОС-Пловдив в 7-дневен срок, считано от 11.05.2026 г. До ответната страна по делото е изпратено съобщение за изготвено решение, получено от адв. Т. на 13.05.2026 г., в което изрично е посочено, че решението подлежи на обжалване, както е посочено в него. Въззивната жалба е депозирана от ответника в съда на 19.05.2026 г.

Съгласно чл. 17, ал. 1 ЗЗДН решението може да се обжалва пред окръжния съд в 7-дневен срок от постановяването му в открито заседание или от деня, в който е посочено, че решението ще бъде обявено. Първостепенният съд е посочил датата 11.05.2026 г. като дата, до която решението ще бъде обявено и от която дата тече 7-дневният срок за обжалването му. В разглеждания казус срокът за обжалване на решение, обявено при условията на чл. 17, ал. 1 ЗЗДН, тече от датата, на която съдът е посочил, че ще постанови решението си. Връчването по чл.7, ал. 2 ГПК на препис от решението променя началния момент на срока за подаване на жалба, само ако на страните е изпратен препис от решението с други указания или решението е обявено след датата /какъвто не е процесният случай/. Правилото на чл. 17, ал. 1 ЗЗДН е приложимо, когато съдът в открито заседание по разглеждане на делото посочи на коя дата ще обяви решението си и го стори не по-късно от предварително определената дата /в този смисъл е и съдебната практикаОпределение №91 от 05.02.2026 г. на Апелативен съд-Велико Търново, постановено по в. ч. гр. д. № 15/2026 г./

Именно е такъв е процесният случай – съдът е постановил решението в деня, до който е обявил, че ще се произнесе с решение-11.05.2026 г.

С оглед изложеното, в настоящия случай 7-дневен срок за обжалване на решението е започнал да тече на 11.05.2026 г. и е изтекъл на 18.05.2026 г., a въззивната жалба е подадена на 19.05.2026 г. Предвид това подадената на 19.05.2026 г. въззивна жалба е просрочена и като такава подлежи на връщане на основание чл.262, ал.2, т.1 ГПК.

В тази връзка, неоснователни са доводите на жалбоподателя, изложени във въззивната жалба, че същата е подадена в срок, тъй като 7-дневният срок за обжалване бил започнал да тече на 12.05.2026 г. и изтичал на 19.05.2026 г.

Както се посочи в случая е приложимо правилото на чл. 17, ал. 1 ЗЗДН, като 7дневният срок за обжалване на решението е започнал да тече на 11.05.2026 г. и е изтекъл на 18.05.2026 г.

По изложените съображения Пловдивският окръжен съд, VII възз. гр. с. на осн. чл. 262, ал.2, т.1 ГПК

ОПРЕДЕЛИ:

ВРЪЩА като просрочена въззивна жалба, с вх.№50475/19.05.2026 г. по описа на РС-Пловдив, подадена от И. Д. С., с ЕГН ********** против Решение №2276 от 11.05.2026 г., постановено по гр. д. №1450/2026 г. по описа на Районен съд – Пловдив, ХХIV гр. с.

ПРЕКРАТЯВА производството по в.гр.д. №1322/2026 г. по описа на 2

Окръжен съд-Пловдив, VII възз. гр. с.

Определението подлежи на обжалване пред Апелативен съд – Пловдив с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването му на жалбоподателя.

Препис от определението да се връчи на жалбоподателя.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

3