Определение № 431 от 28.06.2022, Административен съд - Шумен
- Съд
- Административен съд - Шумен
- Дело
- Административно дело 49/2022
- Вид
- Определение № 431
- Подписан
- 28.06.2022
- Състав
- КРЕМЕНА ГРИГОРОВА БОРИСОВА
Цитирани разпоредби
- чл.150, ал.2 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.152 ал.2 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.152 ал.4 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.158, ал.3 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.253 · Граждански процесуален кодекс
- чл.21 ал.1 т.3 · Закон за закрила на детето
- чл.18, ал.5 · Правилник за прилагане на Закона за закрила на детето
О П Р Е Д Е Л Е Н И
Е гр.Шумен, 28.06.2022г.
Административен съд - град Шумен, в закрито заседание на двадесет и осми юни две хиляди двадесет и втора година в състав:
Административен съдия: Кремена
Борисова като разгледа докладваното от съдията АД № 49 по описа за 2022г. на Административен съд – гр.
Шумен, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.145 и сл. от Административно процесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл.18, ал.5 от Правилника за прилагане на Закона за закрила на детето, вр. с чл.21 ал.1 т.3 от Закона за закрила на детето.
Образувано е въз основа на жалба от С.Ф.А. с ЕГН ********** ***, действащ чрез пълномощника си и процесуален представител-адв.М.М.от АК-Шумен със съдебен адрес *** офис7, против Задължително предписание № П/Д-Н-К- 001/18.11.2021г. на Директор ДСП -Каолиново.
При проверка редовността на жалбата в хода на производството, съдът констатира, че по делото липсват и не са събрани доказателства, удостоверяващи депозирането на жалбата в законоустановения 14-дневен срок от съобщаване на Решение№30-9554 от 28.01.2022год. на Директора на РДСП-Шумен, с което е оставено в сила обжалваното Задължително предписание№ П/Д-Н-К- 001/18.11.2021г. на Директор ДСП –Каолиново, в разрез с изискванията на чл.150, ал.2 от АПК. Видно от прил. на л.29-30 от делото Решение№30-9554 от 28.01.2022год. на Директора на РДСП-Шумен, в същото изрично е упоменато, че Задължително предписание№ П/Д-Н-К- 001/18.11.2021г. на Директор ДСП –Каолиново може да бъде обжалвано в 14-дневен срок от съобщаване на решението.От прил. на л. 52 от делото известие за доставяне се установи, че решението е съобщено на пълномощника на жалбоподателя на посочения в жалбата до горестоящия административен орган адрес-адв.М.М.на 03.02.2022год., следователно срокът за обжалване на ЗП е изтекъл на 17.02.2022год.-четвъртък, присъствен ден, а жалбата, изготвена на 17.02-2022год. е била депозирана чрез административния орган на 21.02.2022год. и заведена с вх.№СЛ/Д-Н-К/269-018.Към административната преписка, изпратена от органа липсва прил. пощенски плик или разписка от куриер за изпращането й по пощата или посредством куриерска фирма, в законоустановения срок.
Депозирането на жалбата в законоустановения 14-дневен срок за обжалване е абсолютна процесуална предпоставка за допустимост на жалбата, за наличието на която съдът следи служебно.В тази връзка, жалбата ще следва да бъде оставена без движение, а на оспорващият ще следва да се укаже, в законния 7-дневен срок да представи доказателства, удостоверяващи подаване на жалбата в законоустановения 14-дневен срок за обжалване-в случая изтекъл на 17.02.2022год. –вкл. пощенски плик или известие за доставяне, респективно документ от куриерска фирма, удостоверяващ дата на приемане и дата на предаване на пратката, съдържаща жалбата.
При това положение депозираното оспорване следва да се остави без движение, като на жалбоподателя се укаже в седемдневен срок от съобщението да отстрани констатираните нередовности ,съобразно мотивационната част на настоящото определение.
Водим от горното съдът
О П Р Е Д Е Л И:
ОТМЕНЯ на основание чл.253 от ГПК определението си от 31.05.2022год. за приключване на съдебното дирене и даване ход по съществото на делото .
ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ жалбата на С.Ф.А. с ЕГН **********
***, действащ чрез пълномощника си и процесуален представител-адв.М.М.от АК-Шумен със съдебен адрес *** офис7, против Задължително предписание № П/Д-Н-К- 001/18.11.2021г. на Директор ДСП -Каолиново.
ДАВА 7(седем) дневен срок на оспорващия да изправи констатираните нередовности, като представи по делото доказателства, удостоверяващи подаване на жалбата в законоустановения 14-дневен срок за обжалване-в случая изтекъл на 17.02.2022год. –вкл. пощенски плик или известие за доставяне, респективно документ от куриерска фирма, удостоверяващ дата на приемане и дата на предаване на пратката, съдържаща жалбата.
В съобщението да бъде вписано указание, че при неотстраняване на нередовностите в срока, жалбата ще се остави без разглеждане, а настоящото производство ще бъде прекратено съгласно чл.158, ал.3 АПК.
На основание чл.152 ал.4 във вр. с чл.152 ал.2 от АПК, ЗАДЪЛЖАВА Директора на ДСП-Каолиново, в 3 дневен срок от получаване на съобщението, да представи липсващите в преписката пощенски плик или известие за доставяне, с които е изпратена до административния орган жалбата или при липса на такива да представи заверено копие от дневника на входящата кореспонденция, удостоверяващ начина на подаване на жалбата-лично или по пощата или с куриерска фирма и датата на изпращането и получаването в ДСП“Каолиново“-гр.Каолиново.
След изпълнение на указанията или изтичане на срока делото да се докладва на съдията – докладчик.
Административен съдия: