Определение № 2401 от 03.10.2023, Апелативен съд - София
- Съд
- Апелативен съд - София
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 2230/2023
- Вид
- Определение № 2401
- Подписан
- 03.10.2023
- В сила
- 03.10.2023
- Състав
- Христо Лазаров, Женя Димитрова, Жана Иванова Маркова
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 2401 гр. София, 02.10.2023 г.
АПЕЛАТИВЕН СЪД - СОФИЯ, 13-ТИ ТЪРГОВСКИ, в закрито заседание на втори октомври през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: Христо Лазаров
Членове:
Женя Димитрова
Жана Ив. Маркова като разгледа докладваното от Женя Димитрова Въззивно частно гражданско дело № 20231000502230 по описа за 2023 година
Производството е по реда на чл.2 74 ГПК, образувано по въззивна частна ж а л б а вх. №55412/12.06.2023 година от Л. И. И. срещу определение №3999/28.03.2023 година, постановено по гр.д.6730/2022 година по описа на СГС, ЧЖ II-В състав.
Твърди се в жалбата, че определението е неправилно, тъй като срокът не се смята за пропуснат когато изпращането на молбата е станало по пощата или в електронна форма, а жалбата е подадена на 11.04.2022 година по електронната поща. Моли въззивният съд да отмени обжалваното определение и върне делото за продължаване на съдопроизводствените действия по администриране на жалбата.
Частната жалба е процесуално допустима, а разгледана по същество е основателна по следните съображения:
Съдът констатира, че предмет на обжалване е акт на ЧСИ Б. Б., постановен по изп.д.1937/2021 година, обективиран в ПДИ от 04.11.2021 година, връчен на длъжника на 28.03.2022 година /л.41 от изп.дело/, поради което срокът за обжалване изтича на 11.04.2022 година.
Жалбата на Л. И. И. е подадена пред съда и е образувана с вх.280753/12.04.2022 година /л.9/ по делото като по същата е налице извършено отбелязване „ел.поща 11.04.2022 година“. От изисканата от СГС информация на коя дата по електронната поща на съда е постъпила жалба 1 вх.280753/12.04.2022 година от Л. И. И. се установи, че същата е подадена на 11.04. в 21,48 часа, поради което е обработена на следващата дата – 12.04., което води до извода, че макар и депозирана не чрез надлежния за администрирането и орган същата е подадена в срок и следва да бъде разгледана от съда като процесуално допустима.
Водим от горното, Софийският апелативен съд
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ определение №3999/28.03.2023 година, постановено по гр.д.6730/2022 година по описа на СГС, ЧЖ II-В състав и ВРЪЩА за продължаване на съдопроизводствените действия по администриране на жалбата.
Определението не подлежи на обжалване.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2