Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 151 от 08.07.2022, Апелативен съд - Бургас

Съд
Апелативен съд - Бургас
Дело
Въззивно частно търговско дело 101/2022
Вид
Определение № 151
Подписан
08.07.2022
В сила
08.07.2022
Състав
Павел Александров Ханджиев, Десислава Динкова Щерева, Илияна Тодорова Балтова

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 151 гр. Бургас, 07.07.2022 г.

АПЕЛАТИВЕН СЪД – БУРГАС в закрито заседание на седми юли през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:

Председател: Павел Ал. Ханджиев

Членове:

Илияна Т. Балтова

Десислава Д. Щерева като разгледа докладваното от Десислава Д. Щерева Въззивно частно търговско дело № 20222001000101 по описа за 2022 година Производството е по чл. 274, ал. 1 ГПК.

Образувано е по частната жалба на Н. а. за п., гр. София, ул.“К. Д.“ № 52, представлявана от В. П. – директор на дирекция „Държавни вземания“, срещу определение № 215/ 01.04.2022 г. постановено по т.д. № 556/2021г. по описа на Окръжен съд – Бургас, с което производството е прекратено.

В частната жалба се изразява недоволство от о бжалвания акт и се твърди, че ищецът е изпълнил указанията на съда по отстраняване на нередовностите на исковата молба в срок. Сочи се, че молбата е била предадена на лицензиран пощенски оператор на 28.03.2022 г., т.е. преди изтичането на 7-дневния срок за изпълнение на указанията на съда.

Моли се за отмяна на обжалваното определение като незаконосъобразно и връщане на делото на първоинстанционния съд за продължаване на съдопроизводствените действия по него.

Преписи от частната жалба са били надлежно връчени на ответното дружество „В. т.“ ЕООД, ЕИК ******** и неговия синдик, които в законоустановения срок не подават отговори по нея.

Апелативен съд - Бургас, след като се запозна с частната жалба, писмените доказателства и обстоятелствата по делото, и съобрази закона, за да се произнесе, приема следното:

Частната жалба е подадена в законоустановения срок, от лице с надлежна процесуална легитимация и отговаря на изискванията по чл. 275, ал.

2 ГПК, поради което следва да се допусне до разглеждане по същество.

Производството по т.д. № 556/ 2021 г. по описа на Окръжен съд - Бургас е образувано по искова молба на Н. а. за п., срещу „В. т.“ ЕООД, ЕИК ******** и Д.Н. – временен синдик на дружеството, с цена на иска 140 456.51 1 лв. и правно основание чл. 694, ал.2, т.1 ТЗ, за установяване съществуването и дължимостта на неприети в производството по несъстоятелност срещу „В. т.“ ЕООД публични вземания, от които 81 260,93 лв. главници и 59 195,58 лв. лихви, предявени с молба от 05.04.2021 год. и включени в списъка на неприетите вземания, обявен в ТР с вписване 20210521150716.

След осъществена размяна на книжа и служебна справка за молбата, с която вземанията са предявени в производството по несъстоятелност на „В. т.“ ЕООД, с разпореждане № 271/ 09.03.2022 г. по делото Окръжен съд Бургас е дал указания на ищеца в седмичен срок да конкретизира по основание и размер вземанията си, тъй като посочената в исковата молба претенция се различавала от общата стойност на списъка с неприети вземания.

Видно от приложеното по делото съобщение, разпореждането е връчено на ищеца на 21.03.2022 г., следователно срокът за изпълнение на указанията изтича на 28.03.2022 г. С обжалваното пред настоящата инстанция определение производството по делото е прекратено поради неизпълнение на указанията на съда в срок.

От писмените доказателства по делото, а именно молба вх.№ 4556/ 04.04.2022 г. на Окръжен съд Бургас ( изходящ номер на НАП М-24-02-139/ 19#43) и приложен към нея плик с пощенско клеймо от М &В М Express се установява, че същата е била изпратена по този пощенски оператор в последния ден от дадения от съда срок за изпълнение на указанията. Към частната жалба също така е приложен опис от М&ВМ Express на пощенските пратки на НАП от дата 28.03.2022 г., в който под номер 9 фигурира именно пратка с изходящ № М-24-02-139/ 19 #43. По аргумент от чл.62 ал.2 от ГПК следва да се приеме, че в дадения срок НАП е предприела действия по отстраняване нередовностите в исковата молба, като е уточнила, съобразно дадените указания, вземанията по основание и размер в табличен вид, включително за лихви. Оттук, частната жалба се явява основателна, а обжалваното с нея определение следва да бъде отменено и делото да се върне на Бургаски окръжен съд за продължаване на съдопроизводството.

Действително, чрез последващото уточнение все още не е изяснена причината за разминаване в размера на предявените вземания в производството по несъстоятелност (съответно включените в списъка на неприетите) и тези, предмет на иска, които следва да са идентични, но е видно, че една част от тези вземания съвпадат, вкл.и описаните техни източници – справкадекларация, декларации обр.6 и АУЗД, и горната неяснота следва да бъде преодоляна в хода на последващите съдопроизводствени действия.

Мотивиран от изложеното, Апелативен съд - Бургас,

ОПРЕДЕЛИ:

ОТМЕНЯ определение № 215/ 01.04.2022 г. постановено по т.д. № 2

556/2021г. по описа на Окръжен съд – Бургас.

ВРЪЩА делото за продължаване на съдопроизводствените действия по него, при съобразяване на мотивната част на настоящото определение.

Определението е окончателно

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

3