Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 4460 от 29.10.2025, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Административно наказателно дело 15111/2025
Вид
Определение № 4460
Подписан
29.10.2025
Състав
ВИОЛЕТА СТОЯНОВА ПАРПУЛОВА

Цитирани разпоредби

  • чл. 59, ал. 2 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 63г · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 84 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 104а · Закон за движението по пътищата
  • чл. 183, ал. 4, т. 6 · Закон за движението по пътищата
  • чл. 183, ал. 4 · Наказателно-процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 4460 гр. София, 29.10.2025 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 95 СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и девети октомври през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: ВИОЛЕТА СТ. ПАРПУЛОВА като разгледа докладваното от ВИОЛЕТА СТ. ПАРПУЛОВА

Административно наказателно дело № 20251110215111 по описа за 2025 година

Производството е по реда на чл. 58д и следващите от ЗАНН.

Образувано е по жалба /възражение/ от М. И. Б. против наказателно постановление № 25-4332-023570/18.09.2025 г., издадено от Началник Сектор в СДВР, ОПП СДВР за извършено нарушение по чл. 104а ЗДвП, за което на основание чл. 183, ал. 4, т. 6 ЗДвП му е наложена глоба в размер на 50 /петдесет/ лв. /25, 56 евро/.

Като се запозна с материалите по делото, съдът констатира, че подадената жалба следва да бъде оставена без разглеждане като процесуално недопустима, а образуваното въз основа на нея администартивнонаказателно производство - прекратено. Този извод следва от обстоятелството, че жалбата е просрочена - подадена е след изтичането на законоустановения съгласно разпоредбата на чл. 59, ал. 2 ЗАНН четиринадесетдневен срок от връчване на наказателното постановление.

НП е връчено лично на жалбоподателя на 21.09.2025 г. по реда на чл. 186а, ал. 3 ЗДвП, видно от приложения по делото отпечатан дигитален образ от НП. Следователно четиринадесетдневният срок по чл. 59, ал. 2 ЗАНН е изтекъл на 06.10.2025 г., понеделник, на основание чл. 183, ал. 4 НПК, тъй като последният ден на срока /05.10.2025 г./ е бил неприсъствен ден - неделя, респективно наказателното постановление е влязло в сила на 07.10.2025 г. Същевременно жалба вх. № 325357/07.10.2025 г. е депозирана в Софийски районен съд на регистратура на 07.10.2025 г., или когато наказателното постановление вече е било влязло в сила. При това е просрочена и процесуално недопустима, и следва да бъде оставена без разглеждане.

Така мотивиран и на основание с чл. 63г вр. чл. 84 ЗАНН, Софийски районен съд 1

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба от М. И. Б. против наказателно постановление № 25-4332-023570/18.09.2025 г., издадено от Началник Сектор в СДВР, ОПП СДВР.

ПРЕКРАТЯВА производството по НАХД № 15111/2025 г. по описа на СРС, НО, 95ти състав.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Административен съд София град в седемдневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

Преписи да се изпратят на жалбоподателя и на административнонаказващия орган.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________

2