Определение № 260003 от 31.07.2025, Апелативен съд - Варна
- Съд
- Апелативен съд - Варна
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 626/2019
- Вид
- Определение № 260003
- Подписан
- 31.07.2025
- Състав
- ЮЛИЯ РУСЕВА БАЖЛЕКОВА, МАРИЯ КРЪСТЕВА МАРИНОВА, РОСИЦА СЛАВЧОВА СТАНЧЕВА
Цитирани разпоредби
- чл. 259, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 262, ал. 2, т. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 274 и сл. · Граждански процесуален кодекс
- чл. 275, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 47 · Граждански процесуален кодекс
О П
Р Е Д
Е Л Е
Н И Е
№ …………. гр. Варна,……07.2025 г.
Варненският апелативен съд, гражданско отделение, втори състав, в закрито заседание, проведено на …. юли през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
МАРИЯ МАРИНОВА
ЧЛЕНОВЕ: ЮЛИЯ БАЖЛЕКОВА
РОСИЦА
СТАНЧЕВА като разгледа докладваното от съдия Ю. Бажлекова в. ч. гр. д. № 626/2019 г. по описа на Апелативен съд – гр. Варна, за да се произнесе, съобрази следното :
Производството е по реда на чл. 274 и сл. ГПК.
Образувано е по четири частни жалби, подадени от Н.М.Н., както следва: 1) частна жалба вх. № 36113/04.12.2019 г. срещу разпореждане № 3224/20.05.2019 г. по гр. д. № 714/2002г. на ОС – Варна; 2) частна жалба вх. № 36114/04.12.2019 г. срещу разпореждане № 3198/20.05.2019 г. по гр. д. № 714/2002 г. на ОС – Варна; 3) частна жалба вх.
№ 36115/04.12.2019г. срещу разпореждане № 3205/20.05.2019 г. по гр. д. № 714/2002г. на ОС – Варна; 4) частна жалба вх. № 36117/04.12.2019 г. срещу разпореждане № 3204/20.05.2019 г. по гр. д. № 714/2002 г. на ОС – Варна.
С разпореждане № 3198/20.05.2019г. по гр. д. №
714/2002 г. на ОС – Варна съдът е върнал молба вх. № 10911/08.04.2019 г., уточнена с молби вх. № 11209/10.04.2019г. и 11551/12.04.2019г. за възстановяване на срока за отстраняване на нередовността на частна жалба вх. № 38103/28.12.2018г. срещу разпореждане № 7832/19.11.2018 г. по гр. д. № 714/2002г. на ОС – Варна, която е била върната с разпореждане № 1546/05.03.2019г.
С разпореждане № 3204/20.05.2019 г. по гр. д.
№ 714/2002г. на ОС – Варна съдът е върнал молба вх. № 10911/08.04.2019г., уточнена с молби вх. № 11212/10.04.2019г. и 11553/12.04.2019г. за възстановяване на срока за отстраняване на нередовността на частна жалба вх. № 32284/07.11.2018 г. срещу определение № 2530/04.10.2018 г. по гр. д. № 714/2002г. на ОС – Варна, която е била върната с разпореждане № 1548/05.03.2019г.
С разпореждане № 3205/20.05.2019г. по гр. д. №
714/2002 г. на ОС – Варна съдът е върнал молба вх. № 10911/08.04.2019г., уточнена с молба вх. № 11206/10.04.2019г. за възстановяване на срока за отстраняване на нередовността на частна жалба вх. № 32229/06.11.2018 г. срещу определение № 2529/04.10.2018г. по гр. д. № 714/2002г. на ОС – Варна, която е била върната с разпореждане № 1550/05.03.2019г.
С разпореждане № 3224/20.05.2019 г. по гр. д.
№ 714/2002г. на ОС – Варна съдът е върнал молба вх. № 10911/08.04.2019 г., уточнена с молби вх. № 11206/10.04.2019 г. за възстановяване на срока за отстраняване на нередовността на частна жалба вх. № 32229/06.11.2018г. срещу определение № 2529/04.10.2018 г. по гр. д. № 714/2002 г. на ОС – Варна, която е била върната с разпореждане № 1550/05.03.2019г.
С определение № 11/08.01.2020 г. на ВАпС по в. ч. гр. д. № 626/2019 г. по описа на Апелативен съд – Варна горепосочените частни жалби са оставени без движение, поради констатирани нередовности като е указано на жалбоподателя в едноседмичен срок от получаване на съобщението да представи: подадените частни жалби в цялост и същите да бъдат подписани от процесуалния представител на страната – адв. Н.М.; пълномощно за процесуално представителство на Н.М.Н. от адв. Н.Х.М.; доказателства за внесена държавна такса по сметка на Апелативен съд – Варна в размер на 15лв. по всяка от частните жалби. Жалбоподателят е бил предупреден, че при неизпълнение на указанията в срок частните жалби ще бъдат върнати на осн. чл. 262, ал. 2, т. 2 от ГПК. Определението е връчено чрез адв. Н.М. на 08.02.2020 г.
Със молба (озаглавена „заявление“) вх. №
917/17.02.2020г. по описа на ВАпС Н.М.Н. е поискал: (1) да бъде постановен акт, с който да бъдат продължени сроковете за отстраняване на нередовностите по частните жалби с вх. № 36113/04.12.2019г., вх.
№ 36114/04.12.2019г., вх. № 36115/04.12.2019г. и вх. № 36117/04.12.2019 г. (2) да му бъде предоставена правна помощ.
Подадена е молба (озаглавена „заявление“) вх.
№ 983/19.02.2020 г. от адв. Н.М., с което са отправени искания за преустановяване на съдопроизводствените действия до влизане в сила на определение по искането за предоставяне на правна помощ; за постановяване на изричен съдебен акт, с който съдът „да спре процесуалните срокове“ до връчване на влязло в сила определение по искането за продължаване на срока за отстраняване на нередовностите на частните жалби; и за „продължаване на срока“ без да е уточнен срока за извършване на кое процесуално действие се отнася искането.
С молба (озаглавена „заявление) с вх. № 984/19.02.2020г. адв. Н.М. е отправила искане за възстановяване на срока за обжалване на определение № 802/30.12.2019 г. на ВОС.
С определение № 120/21.02.2020г. постановено по в. ч. гр. д. № 626/2019 г. на ВАпС са оставени без уважение исканията отправени с молби („заявления“) с вх. № 917/17.02.2020 г., вх. № 983/19.02.2020 г. и вх. № 984/19.02.2020г. Указано е, че определението подлежи на обжалване единствено в частта, с която е отказано предоставяне на правна помощ.
Произнасянето по искането за възстановяване на срока за обжалване на определение № 802/30.12.2019 г. на ВОС е отложено за произнасяне, след влизане в сила на Определение № 120/21.02.2020г. на ВАпС, тъй като единствено компетентен да се произнесе по този въпрос е съдът, пред който се цели извършване на процесуалното действие, в случая това е Окръжен съд – Варна.
Определението е връчено на адв. Н.М. на 13.06.2020г.
С молба (озаглавена „заявление) с вх. №
2873/22.06.2020г. Н.М.Н. е отправил искания за продължаване на срока за обжалване на определение № 120/21.02.2020г. на ВАпС и за предоставяне на правна помощ. С определение № 333/24.06.2020г. е констатирано, че искането за предоставяне на правна помощ е повторно отправено и по същото е налице произнасяне с Определение № 120/21.02.2020 г., което е обжалвано с частна жалба вх. № 2965/24.06.2020г. Определението е връчено на адв. Н.М. на 12.09.2020 г.
Срещу определение № 333/24.06.2020 г. на
ВАпС е подадена частна касационна жалба с вх. № 260635/23.09.2020г. от Н.М.Н., чрез адв. Н.М., допълнена с частна жалба с вх. № 260821/30.09.2020 г.
С разпореждане № 260162/28.09.2020г.
(идентично с разпореждане № 260163/28.09.2020 г. на ВАпС) съдът е обявил, че срокът за обжалване на определение № 120/21.02.2020г. по в. ч. гр. д. № 626/2019г., ВАпС се счита прекъснат на осн. чл. 259, ал. 2 ГПК до влизане в сила на определение № 333/24.06.2020г. Частната касационна жалба с вх. № 260635/23.09.2020г. е оставена без движение и на касатора е указано да отстрани нередовностите на същата като в едноседмичен срок от получаване на съобщението представи жалбата в цялост и подписана; доказателства за внесена държавна такса в размер на 15 лв. по сметка на Върховен касационен съд на Република България с посочване на номера на делото и акта, който се обжалва, и пълномощно за адвоката, приподписал частната жалба. Разпореждането е връчено на 17.12.2020г. на адв. Н.М., като едноседмичният срок за отстраняване на нередовностите е следвало да изтече на 29.12.2020г. Този срок е бил продължен с един месец, считано от връчване на разпореждане № 260342/21.04.2021г., постановено по молба на жалбоподателя. Последното разпореждане е връчено на адв. Н.М. на 10.07.2021г., от което следва, че срокът за отстраняване на нередовностите е бил продължен до 10.08.2021 г.
Срок повторно е продължен с един месец, като с разпореждане № 260684/15.11.2021г. на ВАпС съдът е приел, че разпореждане № 260558/21.07.2021г. е връчено по реда на чл. 47 ГПК и е разпоредил уведомлението да се приложи към делото. Два дни по-късно (на 17.11.2021г.) разпореждане №260558/21.07.2021г. е получено от адв. Й. (пълномощник на Н.М.Н. – л. 124 от в. ч. гр. д. № 626/2019 г. на ВАпС).
Срокът за отстраняване на нередовностите на частна касационна жалба с вх. № 260635/23.09.2020 г. срещу определение № 333/24.06.2020 г. на ВАпС е изтекъл на 17.12.2021г. / След влизане в сила на определение № 333/24.06.2020 г. на ВАпС/.
Подадена е била частна жалба с вх. №
2965/24.06.202 г. срещу определение № 120/21.02.2020 г. по в. ч. гр. д. № 626/2019 г., ВАпС.
С разпореждане № 460/26.06.2020г. жалбата е оставена без движение и на жалбоподателя са дадени указания в едноседмичен срок да представи: жалбата в цялост; доказателства за заплатена държавна такса по сметка на ВКС в размер 15 лв. Разпореждането е връчено на 24.09.2020г. чрез адв. Н.М.П. (пълномощно – гръб на л. 67 от в. ч. гр. д. № 626/2019 г. на ВАпС).
Поради неотстраняване на нередовностите в указания срок, частната жалба е върната.
С молба (озаглавена „заявление“) вх. №
263535/31.12.2021г. е поискано възстановяване на срока за изпълнение на указанията дадени с разпореждане № 460/26.06.2020г. на ВАпС, която е оставена без уважение.
Предвид посоченото по -горе, постановеното по настоящото дело определение № 120/21.02.2020г. е влязло в сила на 18.01.2022г. - деня на постановяване на разпореждане № 260019/18.01.2022г. От този момент е продължил да тече срока за отстраняване на нередовностите на частните жалби с вх. № 36113/04.12.201г., вх.
№ 36114/04.12.2019г., вх. № 36115/04.12.2019г. и вх. № 36117/04.12.2019г. срещу разпореждане № 3204/20.05.2019 г. по гр. д. № 714/2002г.
Срокът за отстраняване на нередовностите на горепосочените четири частни жалби е изтекъл на 19.01.2022г. Жалбоподателят не е отстранил в срок нередовностите на частните жалби, същите не са отстранени и към настоящия момент.
Ето защо на осн. чл. 275, ал. 2 вр. чл. 262, ал. 2, т. 2 ГПК производството по в. ч. р. д. № 262/2019 г. по описа на Апелативен съд – Варна следва да бъде прекратено.
Водим от гореизложеното, съдът
О
П Р Е Д Е Л И
ПРЕКРАТЯВА производството по в.ч.гр.д. № 626/2019г. по описа на АпС – Варна.
Определението може да се обжалва с частна жалба пред Върховния касационен съд в 1-седмичен срок от връчванетото му.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: