Определение № 52 от 15.01.2020, Районен съд - Бургас
- Съд
- Районен съд - Бургас
- Дело
- Административно наказателно дело 5637/2019
- Вид
- Определение № 52
- Подписан
- 15.01.2020
- Състав
- НИКОЛАЙ СИМЕОНОВ ГЕМЕДЖИЕВ
Цитирани разпоредби
- чл.59, ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.64, б."б" · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.84 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.183, ал.2 · Наказателно-процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ гр.Бургас, 15.01.2020 г.
Районен съд - Бургас, XXII наказателен състав в закрито заседание на 15.01.2020 г. в състав :
Председател: НИКОЛАЙ ГЕМЕДЖИЕВ
Съдебни заседатели :
Членове : като разгледа докладваното от съдията Гемеджиев НАХД № 5637 по описа за 2019 год., за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е образувано по повод постъпила жалба на „Г и Д 2015"
ООД, с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: гр.Бургас, ж.к."Долно
Езерово", улица „Захари Зограф" №130, представлявано от управителя Ганка Илиева Добрева, ЕГН ********** против Наказателно постановление № 11-04-584/20.02.2017 г. на Директора на Агенцията за държавна финансова инспекция в гр.София.
Делото е насрочено за разглеждане в о.с.з. на 29.01.2020 г.
След преглед на представената в съда административна преписка настоящия докладчик намира, че настоящото производство следва да бъде прекратено поради просрочие на подадената жалба.
Процесното НП е връчено на управителя на дружеството-жалбоподател на 08.11.2019 г., видно от приложената към него разписка, неразделна част. Освен това с жалбата се представя и известие за доставяне на процесното НП, според съдържанието на което НП е връчено на 13.11.2019 г. Жалбата е постъпила в Районен съд - Бургас на 11.12.2019 г. с вх.№56810/11.12.2019 г. - 10:19 часа, като не е била изпратена по пощата.
Съгласно чл.183, ал.2 НПК срокът, който се изчислява в дни, започва да тече на следващия ден и изтича в края на последния ден. Срокът за обжалване на Процесното НП, съгласно чл.59, ал.2 ЗАНН е седемдневен от връчването му. Съгласно чл.84 ЗАНН, доколкото в този закон няма особени правила за призоваване и връчване на призовки и съобщения, извършване на опис и изземване на вещи, определяне разноски на свидетели и възнаграждения на вещи лица, изчисляване на срокове, както и за производството пред съда по разглеждане на жалби срещу наказателни постановления, на касационни жалби пред административния съд и предложения за възобновяване, се прилагат разпоредбите на Наказателно-процесуалния кодекс.
По правилото на чл.183, ал.2 НПК във връзка с чл.84 ЗАНН при връчване на процесното НП на 08.11.2019 г. (или според известието за доставяне - на 13.11.2019 г.), седемдневния срок за обжалването му е започнал да тече на следващия ден, т.е. на 09.11.2019 г., респективно - 14.11.2019 г.
При това положение и след прилагане правилото на посочената разпоредба на НПК, срокът за обжалване е изтекъл на 15.11.2019 г., респективно - на 20.11.2019 г.
(ако се приеме за редовно връчването според известието за доставяне), при внесена в Районен съд - Бургас процесна жалба на 11.12.2019 г., т.е. повече от три седмици след крайния срок за депозирането й при двата варианта на получаване.
Ето защо съдът намира, че жалбата е процесуално недопустима за произнасяне, тъй като е подадена извън седемдневния преклузивен срок по чл.59, ал.2 във връзка с чл.84 ЗАНН във връзка с 183, ал.2 НПК. Поради това производството следва да бъде прекратено.
По смисъла на чл.64, б."б" ЗАНН влизат в сила наказателните постановления, които не са били обжалвани в законния срок.
В настоящия случай процесното НП е влязло в сила и не следва да е предмет на проверка от съда.
Мотивиран от посоченото и на основание чл.64, б."б"; чл.84 и чл.59, ал.2 ЗАНН във връзка с чл.183, ал.2 НПК съдът
ПРЕКРАТЯВА производството по НАХД
№5637/2019 г. по описа на Районен съд - Бургас;
ОТМЕНЯ насроченото разглеждане на делото в открито съдебно заседание на 29.01.2020 г. от 14:20 часа;
Определението може да се обжалва в пренратителната си част с частна жалба срок пред Административен съд - Бургас в седемдневен срок от деня на съобщението, че е изготвено.
U/?
, , !/ Районен съдия: (fl^^^^nM^Vj