Определение № 260239 от 05.10.2021, Апелативен съд - Варна
- Съд
- Апелативен съд - Варна
- Дело
- Въззивно частно търговско дело 115/2021
- Вид
- Определение № 260239
- Подписан
- 05.10.2021
- В сила
- 23.10.2021
- Състав
- ВАНУХИ БЕДРОС АРАКЕЛЯН, МАГДАЛЕНА КРЪСТЕВА НЕДЕВА, АНЕТА НИКОЛОВА БРАТАНОВА
Цитирани разпоредби
- чл. 262, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 274, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 275, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 275, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 280, ал. 1 и ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 280, ал. 1 и ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 60 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ №
260239 гр. Варна, 05.10.2021 година
В ИМЕТО НА НАРОДА
Варненският апелативен съд, търговско отделение, ІІ състав, в закрито заседание в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАНУХИ АРАКЕЛЯН
ЧЛЕНОВЕ: АНЕТА БРАТАНОВА
МАГДАЛЕНА НЕДЕВА
Като разгледа докладваното от съдия В.
Аракелян в. ч. т. д. № 115/2021 г. по описа на Варненския апелативен съд, за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по чл. 274, ал. 2 от ГПК.
Образувано е по частна жалба вх. № 1119/21.01.2021 г. на М.К.Д. срещу разпореждане № 8 от 04.01.2021 г. на Варненския окръжен съд, постановено по гр. д. № 2903/2020 г., с което е върната частна жалба вх. № 26792/30.12.2020 г. на М.К.Д. срещу определение № 4137 от 15.12.2020 г., постановено по същото дело.
Частната жалбоподателка счита обжалваното разпореждане за недопустимо и неправилно. По подробно изложени в допълнителна молба от 12.02.2021 г. доводи за неправилност и незаконосъобразност на обжалвания съдебен акт се иска неговата отмяна.
До настоящия етап на производството не е конституиран ответник, поради което не са връчвани преписи от частната жалба.
Варненският апелативен съд, търговско отделение, намира, че частната жалба е подадена в срок, от легитимирана страна и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество е неоснователна поради следните съображения:
С обжалваното разпореждане, Варненският окръжен съд е върнал частната жалба срещу определение № 4137 от 15.12.2020 г. по гр. д. № 2903/2020 г. по описа на същия съд, като просрочена, на осн. чл. 275, ал. 2 във вр. с чл. 262, ал. 2 от ГПК.
Действително определение № 4137 от
15.12.2020 г. по гр. д. № 2903/2020 г. на Варненския окръжен съд, е постановено на 15.12.2020 г., а съобщението за него е редовно връчено на жалбоподателката М.К.Д. на 18.12.2020 г. В диспозитива на горецитираното определение е посочено изрично, че същото подлежи на обжалване в едноседмичен срок от получаване на съобщението. Следователно, срокът за обжалване е изтекъл на 29.12.2020 г. на осн. чл. 275, ал. 1 във вр. с чл. 60 от ГПК. Видно от л. 24 от делото на окръжния съд, частна жалба с вх. № 26792/30.12.2020 г. е подадена чрез електронната поща на съда, в 00:01 ч. на 30 декември 2020 г., т. е. след изтичане на срока за обжалване.
С оглед гореизложеното, подадената частна жалба с вх. № 26792/30.12.2020 г. от М.К.Д. в 00:01 ч. на 30.12.2021 г., чрез електронната поща на съда, се явява просрочена и като такава е процесуално недопустима.
Водим от горното, съдът
О П Р Е Д Е Л И:
ПОТВЪРЖДАВА разпореждане № 8 от 04.01.2021 г., постановено по гр. д. № 2903/2020 г. на Варненския окръжен съд, с което е върната частна жалба вх. № 26792/30.12.2020 г. на М.К.Д. срещу определение № 4137 от 15.12.2020 г., постановено по същото дело.
Определението подлежи на касационно обжалване при предпоставките на чл. 280, ал. 1 и ал. 2 от ГПК с частна жалба в едноседмичен срок от връчване на препис от настоящето определение на частната жалбоподателка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: 1.
2.