Определение № 24261 от 01.12.2025, Софийски градски съд
- Съд
- Софийски градски съд
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 6543/2025
- Вид
- Определение № 24261
- Подписан
- 01.12.2025
- В сила
- 01.12.2025
- Състав
- Божана Желязкова, Десислава Янева-Димитрова, Любка Голакова
Цитирани разпоредби
- чл. 407, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.410 · Граждански процесуален кодекс
- чл.414 · Граждански процесуален кодекс
- чл.416 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 24261 гр. София, 01.12.2025 г.
СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ЧЖ-I-В, в закрито заседание на двадесет и осми ноември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: Божана Желязкова
Членове:
Любка Голакова
Десислава Янева-Димитрова като разгледа докладваното от Десислава Янева-Димитрова Въззивно частно гражданско дело № 20251100506543 по описа за 2025 година
Производството е по реда на чл. 407, ал.1 от ГПК.
Образувано е по частна жалба на С. М. А. срещу разпореждане № 126558/05.09.2024 г. по гр.д. № 38 377/2024 г. на СРС, ГО, 47 състав, с което съдът е разпоредил издаването на изпълнителен лист по делото.
Жалбоподателят поддържа доводи за незаконосъобразност на разпореждането. С уточняваща молба вх. № 111609/28.03.2025 г. по описа на СРС твърди, че е възразил срещу заповедта по чл.410 от ГПК и в подкрепа на твърденията си представя двете подадени от него възражения по чл.414 от ГПК, които в описа на доказателствата са конкретизирани по следния начин: възражение, подадено на 26.08.2024 г., по електронна поща и възражение, изпратено на 27.08.2025 г. по Български пощи, с обратна разписка. Моли съда да отмени обжалваното разпореждане.
Ответникът по частната жалба не изразява становище.
Софийският градски съд, след като обсъди доводите на жалбоподателя и прецени събраните по делото доказателства, достигна до следните изводи:
Жалбата е подадена в срок и е допустима.
Разгледана по същество, същата е неоснователна, поради следните съображения:
По чгр.дело № 38377/2024 г. на СРС е издадена на 12.07.2024 г. заповед за изпълнение на парично задължение по чл.410 от ГПК по искане на заявителя“Топлофикация София“ ЕАД срещу длъжника С. М. А..
На 26.07.2024 г. заповедта е връчена на длъжника чрез неговата съпруга, което се установява от върнатия отрязък от съобщение.
На 27.08.2024 г. длъжникът С. М. А. е подал възражение по чл.414 от ГПК по пощата, което се установява от печата върху пощенския плик, приложен към това възражение. Същото е заведено в съда с вх. № 275870/28.08.2024 г.
1
На 27.08.2024 г. по имейл С. М. А. е подал второ възражение по чл.414 от ГПК, което е заведено в съда с вх. № 275246/28.08.2024 г.
С разпореждане от 05.09.2024 г. по чгр.д. № 38377/2024 г. Софийският районен съд е приел, че възраженията са просрочени, тъй като срокът за подаване на възражение е изтекъл на 26.08.2024 г./понеделник/, а възраженията са подадени по пощата и по имейл на 27.08.2024г., към която дата заповедта по чл.410 от ГПК вече е била влязла в сила. При тези мотиви съдът е разпоредил на основание чл.416 от ГПК издаването на изпълнителен лист.
Разпореждането е правилно.
Видно от върнатия отрязък от съобщение заповедта е надлежно връчена на длъжника на 26.07.2024 г., чрез неговата съпруга. Едномесечният срок за подаване на възражение изтича на 26.08.2024 г., а двете възражения са изпратени от длъжника на 27.08.2024 г. по пощата и по имейл, към която дата заповедта вече е била влязла в сила. Датата на изпращане на възражението по пощата се установява от печата върху пощенския плик/л.16 от заповедното дело/, а датата на изпращане на възражението по имейл се установява от самия имел, който е с дата на изпращане 27.08.2024 г. в 13.59 часа./л.17 от заповедното дело/. След влизането на заповедта в сила, законосъобразно, на основание л.416 от ГПК, съдът е разпоредил издаване на изпълнителен лист.
По изложените съображения обжалваното разпореждане следва да бъде потвърдено.
Мотивиран така, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частна жалба вх. № 700307/10.06.2025 г. по описа на СГС против разпореждане № 126558/05.09.2024 г. по чгр.д. № 38 377/2024 г. на СРС, ГО, 47 състав.
Определението не подлежи на обжалване.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2