Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 24261 от 01.12.2025, Софийски градски съд

Съд
Софийски градски съд
Дело
Въззивно частно гражданско дело 6543/2025
Вид
Определение № 24261
Подписан
01.12.2025
В сила
01.12.2025
Състав
Божана Желязкова, Десислава Янева-Димитрова, Любка Голакова

Цитирани разпоредби

  • чл. 407, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.410 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.414 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.416 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 24261 гр. София, 01.12.2025 г.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ЧЖ-I-В, в закрито заседание на двадесет и осми ноември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: Божана Желязкова

Членове:

Любка Голакова

Десислава Янева-Димитрова като разгледа докладваното от Десислава Янева-Димитрова Въззивно частно гражданско дело № 20251100506543 по описа за 2025 година

Производството е по реда на чл. 407, ал.1 от ГПК.

Образувано е по частна жалба на С. М. А. срещу разпореждане № 126558/05.09.2024 г. по гр.д. № 38 377/2024 г. на СРС, ГО, 47 състав, с което съдът е разпоредил издаването на изпълнителен лист по делото.

Жалбоподателят поддържа доводи за незаконосъобразност на разпореждането. С уточняваща молба вх. № 111609/28.03.2025 г. по описа на СРС твърди, че е възразил срещу заповедта по чл.410 от ГПК и в подкрепа на твърденията си представя двете подадени от него възражения по чл.414 от ГПК, които в описа на доказателствата са конкретизирани по следния начин: възражение, подадено на 26.08.2024 г., по електронна поща и възражение, изпратено на 27.08.2025 г. по Български пощи, с обратна разписка. Моли съда да отмени обжалваното разпореждане.

Ответникът по частната жалба не изразява становище.

Софийският градски съд, след като обсъди доводите на жалбоподателя и прецени събраните по делото доказателства, достигна до следните изводи:

Жалбата е подадена в срок и е допустима.

Разгледана по същество, същата е неоснователна, поради следните съображения:

По чгр.дело № 38377/2024 г. на СРС е издадена на 12.07.2024 г. заповед за изпълнение на парично задължение по чл.410 от ГПК по искане на заявителя“Топлофикация София“ ЕАД срещу длъжника С. М. А..

На 26.07.2024 г. заповедта е връчена на длъжника чрез неговата съпруга, което се установява от върнатия отрязък от съобщение.

На 27.08.2024 г. длъжникът С. М. А. е подал възражение по чл.414 от ГПК по пощата, което се установява от печата върху пощенския плик, приложен към това възражение. Същото е заведено в съда с вх. № 275870/28.08.2024 г.

1

На 27.08.2024 г. по имейл С. М. А. е подал второ възражение по чл.414 от ГПК, което е заведено в съда с вх. № 275246/28.08.2024 г.

С разпореждане от 05.09.2024 г. по чгр.д. № 38377/2024 г. Софийският районен съд е приел, че възраженията са просрочени, тъй като срокът за подаване на възражение е изтекъл на 26.08.2024 г./понеделник/, а възраженията са подадени по пощата и по имейл на 27.08.2024г., към която дата заповедта по чл.410 от ГПК вече е била влязла в сила. При тези мотиви съдът е разпоредил на основание чл.416 от ГПК издаването на изпълнителен лист.

Разпореждането е правилно.

Видно от върнатия отрязък от съобщение заповедта е надлежно връчена на длъжника на 26.07.2024 г., чрез неговата съпруга. Едномесечният срок за подаване на възражение изтича на 26.08.2024 г., а двете възражения са изпратени от длъжника на 27.08.2024 г. по пощата и по имейл, към която дата заповедта вече е била влязла в сила. Датата на изпращане на възражението по пощата се установява от печата върху пощенския плик/л.16 от заповедното дело/, а датата на изпращане на възражението по имейл се установява от самия имел, който е с дата на изпращане 27.08.2024 г. в 13.59 часа./л.17 от заповедното дело/. След влизането на заповедта в сила, законосъобразно, на основание л.416 от ГПК, съдът е разпоредил издаване на изпълнителен лист.

По изложените съображения обжалваното разпореждане следва да бъде потвърдено.

Мотивиран така, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частна жалба вх. № 700307/10.06.2025 г. по описа на СГС против разпореждане № 126558/05.09.2024 г. по чгр.д. № 38 377/2024 г. на СРС, ГО, 47 състав.

Определението не подлежи на обжалване.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2