Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Акт от 19.12.2022, Районен съд - Смолян

Съд
Районен съд - Смолян
Дело
408/2022
Подписан
19.12.2022

Цитирани разпоредби

  • чл. 143, ал. 3 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 28 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 59 и сл. · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 59, ал. 2 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 80, ал. 1, т. 5 · Закон за българските лични документи

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 139 гр. Смолян, 19.12.2022 г.

РАЙОНЕН СЪД – СМОЛЯН в закрито заседание на деветнадесети декември през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:

Председател:Сийка Златанова като разгледа докладваното от Сийка Златанова Административно наказателно дело № 20225440200408 по описа за 2022 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Постъпила е жалба от В. Б. Р. от гр. Смолян срещу Наказателно постановление № *** г. на Началника на *** при *** - Смолян. Жалбоподателката е недоволна от издаденото НП, счита, че липсва общественоопасно деяние, за което е наказана, тъй като живее наблизо до мястото на извършената проверка от органите на реда. Дори формално да са налице елементите на състава на чл. 80, ал. 1, т. 5 ЗБДС, счита че извършеното представлява маловажен случай по смисъла на чл. 28 ЗАНН и не следва да носи наказателна отговорност.

От Съда се иска да бъде отменено обжалваното НП.

В съдебно заседание жалбоподателката не се явява, за нея адв. Т поддържа жалбата и моли да бъде уважена. Претендира за присъждане на деловодните разноски.

Въззиваемия началник на *** се представлява от ст.юр. *** моли жалбата да бъде отхвърлена като неоснователна по изложените в пледоарията съображения. Претендира за юрисконсултско възнаграждение.

Съдът след като взе предвид становищата на страните и обсъди събраните по делото писмени и гласни доказателства, направи следните фактически и правни изводи:

Жалбата е процесуално недопустима, тъй като е подадена извън срока по чл. 59, ал. 2 ЗАНН.

На 14.01.2022 г. свидетелите Г. и М. били дежурен наряд по ООР. Около 08:15 часа били в гр. Смолян, ул. „***“ № 7, до ****, когато забелязали жалбоподателката, която ги снимала с телефона си и публикувала снимката във фейсбук групата „I see you KAT“ с обиден коментар по техен адрес. Решили да извършат проверка на лицето и при поискване на документ за самоличност същата обяснила, че не носи в себе си такъв. Обяснила, че живее наблизо и отива на работа, съобщила трите си имена и адрес. Свид. Г. съставил акт за 1 установяване на административно нарушение затова, че при поискване за извършване на полицейска проверка, жалбоподателката не е представила български личен документ. Актът й е връчен без възражения.

Въз основа на този акт е издадено и обжалваното наказателно постановление, с което на Р. е наложена глоба в размер на 70 лв., на основание чл. 80, т. 5 от ЗБЛД. наказателното постановление е връчено на жалбоподателката на 23.08.2022 г. и 14- дневният срок за обжалване по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН е изтекъл на 07.09.2022 г. Жалбата е депозирана в РС – Смолян на 08.09.2022 г., извън срока за обжалване.

При това положение жалбата като просрочена следва да бъде оставена без разглеждане и производството по делото да бъде прекратено.

Ще следва на основание чл. 63д, ал. 1, вр. чл. 143, ал. 3 АПК жалбоподателката да бъде осъдена да заплати на въззиваемия юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лв.

Мотивиран от изложените съображения, Смолянският районен съд ОПРЕДЕЛИ:

ОТМЕНЯ протоколното определение от съдебно заседание, проведено на 22.11.2022 г., с което е приключено съдебното следствие и е даден ход на съдебните прения.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като процесуално недопустима поради просрочие жалбата на В. Б. Р., ЕГН **********, от гр. Смолян, ул. „*** ***“ № *** срещу Наказателно постановление № ****/20.04.2022 г. на Началника на *** при *** – Смолян.

ОСЪЖДА В. Б. Р., ЕГН **********, от гр. Смолян, ул. „*** ***“ № *** да заплати на Началника на *** при *** - Смолян юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лв.

Определението подлежи на обжалване в 7-дневен срок от връчването му на страните пред Административен съд - Смолян.

Определението да се връчи на страните, като на жалбоподателката чрез адв. Т.

Съдия при Районен съд – Смолян: _______________________

2