Определение № 167 от 15.01.2026, Софийски районен съд
- Съд
- Софийски районен съд
- Дело
- Административно наказателно дело 403/2026
- Вид
- Определение № 167
- Подписан
- 15.01.2026
- В сила
- 30.01.2026
- Състав
- ПЕТРОСЛАВ ВОЛЕВ КЪНЕВ
Цитирани разпоредби
- чл.59 и сл. · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.59, ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.182, ал.2, т.4 · Закон за движението по пътищата
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 167 гр. София, 15.01.2026 г.
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 99 СЪСТАВ, в закрито заседание на петнадесети януари през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: ПЕТРОСЛАВ В. КЪНЕВ като разгледа докладваното от ПЕТРОСЛАВ В. КЪНЕВ Административно наказателно дело № 20261110200403 по описа за 2026 година и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.
Образувано е по повод подадена жалба от Апостол Райчов Пилищаров, ЕГН ********** против електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система Серия К № 8374179, издаден от СДВР, с който за нарушение на чл.21, ал.2, вр. ал.1 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП), на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 300 лева на основание чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.2, т.4 от ЗДвП.
Въз основа на приложените по делото писмени доказателства, настоящият състав намира, че жалбата е подадена след изтичане на законоустановения 14-дневен срок за обжалване на електронния фиш, като аргументите в тази насока са следните:
От приложените по делото писмени доказателства (справка от информационната система на МВР – АИС – АНД, което е отразено и в съпроводителното писмо) се установява, че електронният фиш е бил връчен на 27.11.2025 г. на нарушителя Пилищаров, което самият той потвърждава и в депозираната жалба. От следващия ден – 28.11.2025 г. е започнал да тече 14дневният срок за обжалването му, който е изтекъл на 11.12.2025 г. (четвъртък – работен ден). Видно от представеното копие на пощенския плик и след 1 справка в сайта на Български пощи по номера на пратката, жалбата е била подадена по пощата на 12.12.2025 г., тоест след изтичане на срока за обжалване. Следователно атакуваният електронния фиш е влязъл в сила на 12.12.2025 г. с изтичане на срока за обжалването му и преди депозиране на жалбата. С влизането си в сила той става стабилен правораздавателен акт и поражда целените с него правни последици, поради което няма как съдът да преразгледа това нарушение.
Гореизложеното води до извод, че подадената жалба е просрочена, тъй като срокът по чл.59, ал.2 от ЗАНН е преклузивен и същата следва да бъде оставена без разглеждане, понеже електронният фиш е влязъл в законна сила с изтичане на срока за обжалването му.
Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.63г, вр. чл.59, ал.2 от ЗАНН, Софийският районен съд
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ депозираната жалба от Апостол Райчов Пилищаров, ЕГН ********** против електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система Серия К № 8374179, издаден от СДВР, с който за нарушение на чл.21, ал.2, вр. ал.1 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП), на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 300 /триста/ лева на основание чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.2, т.4 от ЗДвП.
ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по НАХД № 403/2026 г. по описа на СРС, НО, 99 състав.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд – София град.
Преписи от определението да се изпратят на жалбоподателя Апостол Райчов Пилищаров и на СДВР.
Съдия при Софийски районен съд: _______________________ 2