Определение № 1205 от 23.12.2024, Окръжен съд - Габрово
- Съд
- Окръжен съд - Габрово
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 649/2024
- Вид
- Определение № 1205
- Подписан
- 23.12.2024
- В сила
- 22.04.2026
- Състав
- Полина Пенкова, Галина Косева, Кремена Големанова
Цитирани разпоредби
- чл.248 · Граждански процесуален кодекс
- чл.248,ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.39, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.45,пр.2 · Граждански процесуален кодекс
- чл.51 · Граждански процесуален кодекс
- чл.62,ал.3 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 1205 гр. Габрово, 23.12.2024 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – ГАБРОВО, СЪСТАВ II, в закрито заседание на двадесет и трети декември през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:
Председател: Полина Пенкова
Членове:
ГАЛИНА КОСЕВА
Кремена Големанова като разгледа докладваното от Полина Пенкова Въззивно частно гражданско дело № 20244200500649 по описа за 2024 година
Производството е образувано по частна жалба на Р. Т. Ц. срещу постановеното определение №1212 от 03.09.2024г. на РС-Габрово по гр.д.№1427/2022г. / частна жалба вх.
№7319/25.09.2024г.и вх.№7680/09.10.2024г. са с идентично съдържание/.
Съгласно приложената разписка препис от определението е връчено на страната чрез пълномощника адв.И. на 10.09.2024г. В същото не е указан срока за обжалване ,предвид на което съдът приема, че жалбата е подадена в срок , изхождайки от чл.62,ал.3 ГПК.
Представен е и платежен документ за внесена д.т по частна жалба вх.№7680/09.10.2024г.
Предмет на обжалване е постановеното определение №1212 от 03.09.2024г. на РСГаброво по гр.д.№1427/2022г., с което първоинстанционният съд е оставил без разглеждане молбата на Р. Т. Ц. по чл.248 ГПК вх.№4412/05.06.2024г. за изменение на решение №199 от 24.04.2024г. по гр.д.№1427/2022г. в частта за разноските , като просрочена.
Обжалваното определение е законосъобразно и обосновано.
Визираният в чл.248,ал.1 ГПК срок за подаване на молба за изменение или допълване на решението в частта за разноските, в хипотезата когато съдебният акт подлежи на обжалване, е молбата да бъде подадена в срока за обжалване. В случая решение №199 от 24.04.2024г. по гр.д.№1427/2022г. на РС-Габрово подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването му на страните. По отношение на Р. Т. Ц. връчването е извършено по реда на чл.51 ГПК на упълномощения от страната адв.И. / и на адреса ,посочен като съдебен в отговора на л.102/, на 13.05.2024г., удостоверено в приложената по делото разписка /л.303/.
Извършеното връчване е породило правните последици по чл.45,пр.2 ГПК във вр. с чл.39, ал.1 ГПК. От данните по делото не се установява след подаване на отговора чрез пълномощника адв.И. , в който е посочен и съдебен адрес за призоваване /л.102/, с 1 приложено към него пълномощно ,удостоверяващо представителната власт на адвоката да представлява страната Р. Т. Ц. по гр.д.№1427/2022г. по описа на ГРС / л.104/, последната да е подавала молба до първоинстанционния съд, с която да е заявявала искане връчването на призовки и книжа по делото да се извършва лично на страната ,на посочен от нея адрес, а не чрез пълномощника . Едва след изтичане срока на обжалване на решение №199 от 24.04.2024г. по гр.д.№1427/2022г. на ГРС, с подадената молба вх.№4412/05.06.2024г по чл.248 ГПК страната по делото Р. Т. Ц. е посочила нов съдебен адрес.
При така установените данни , срокът за обжалване, в който може страната в първоинстанционното производство Р. Т. Ц. да подаде и молба по чл.248 ГПК за изменение на решение №199 от 24.04.2024г. по гр.д.№1427/2022г. на РС-Габрово в частта за разноските, е изтекъл на 27.05.2024г. /присъствен ден/. Молбата по чл.248 ГПК вх.№4412/05.06.2024г от Р. Т. Ц. е подадена чрез куриер на 04.06.2024г./ л.331/, след изтичане на срока по чл.248,ал.1,пр.1 ГПК и правилно първоинстанционният съд я е оставил без разглеждане като просрочена.
На основание изложеното обжалваното определение следва да бъде потвърдено, предвид на което въззивният съд
ОПРЕДЕЛИ:
ПОТВЪРЖДАВА ОПРЕДЕЛЕНИЕ №1212 от 03.09.2024г. на РС-Габрово по гр.д.
№1427/2022г.
Определението подлежи на обжалване пред ВКС в едноседмичен срок от връчването му на жалбоподателката на посочения в частната жалба съдебен адрес в гр.София и на насрещната страна „Трикел“ЕООД.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2