Акт от 30.10.2018, Районен съд - Радомир
- Съд
- Районен съд - Радомир
- Дело
- 969/2018
- Подписан
- 30.10.2018
- В сила
- 09.11.2018
Цитирани разпоредби
- чл. 129, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 274, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 63, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 64, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е
30.10.2018 г., гр. Радомир
Радомирският районен съд, гражданска колегия, четвърти състав, в закрито заседание на тридесети октомври през две хиляди и осемнадесета година в състав:
РАЙОНЕН
СЪДИЯ: РОСЕН АЛЕКСАНДРОВ като разгледа докладваното от районния съдия гр. дело № 969 по описа за 2018 година, за да се произнесе, съобрази следното:
Производството по делото е образувано въз основа на искова молба с рег. № .г., подадена от Х.В.М. *** – 92“.
С разпореждане от 04.10.2018 г. съдът е оставил исковата молба без движение, с указания към ищеца за отстраняване на констатирани нередовности на същата, в изпълнение на които е постъпила молба с рег. № .г., с която ищецът, чрез упълномощен представител – адв. Л. Р. от ПАК, е поискал от съда продължаване на срока за изпълнение на указанията, дадени с разпореждането от 04.10.2018 г. С определение от 17.10.2018 г. съдът е уважил молбата и е продължил първоначално определения срок с нов десетдневен срок, считано от изтичане на първоначално определения срок.
В рамките на продължения срок ищецът е подал уточнителна молба с рег. № .г., с която е изпълнил част от дадените му указания, което е наложило повторното оставяне на исковата молба без движение с разпореждане от 19.10.2018 г., връчено на ищеца, чрез упълномощен представител на 22.10.2018 г.
В рамките на предоставения на ищеца с разпореждане от 19.10.2018 г. едноседмичен срок за отстраняване на констатираните нередовности на исковата молба, изтекъл на 29.10.2018 г., както и в рамките на продължения с определение от 17.10.2018 г. срок, изтекъл също на 29.10.2018 г., ищецът не е изпълнил дадените от съда указания, като не се е възползвал и от възможността да поиска ново продължаване на срока, което налага връщане на исковата молба и прекратяване на производството по делото.
Това е така, тъй като според практиката на ВКС направилата искането по чл. 63, ал. 1 ГПК страна е длъжна сама да следи за резултата и за съда не съществува задължение за връчване на препис от акта, с който се е произнесъл по молбата за продължаване на срока. Новоопределеният срок започва да тече от изтичането на първоначалния и тъй като този момент е точно фиксиран в процесуалния закон, не е обвързан от датата, на която страната е узнала, че срокът е продължен. Поради това и за съда не съществува задължение да ù съобщава за постановеното по нейна молба определение, с което искането е било уважено (в този смисъл са определение № 570/14.07.2010 г. по ч. т. д. № 495/2010 г. и определение № 745/28.10.2010 г. по ч. т. д. № 695/2010 г., двете на ВКС, постановени по реда на чл. 274, ал. 3 ГПК).
Постъпилата по делото уточнителна молба от 30.10.2018 г. не следва да бъде вземана предвид от съда по аргумент от разпоредбата на чл. 64, ал. 1 ГПК.
С оглед изложеното и на основание чл. 129, ал. 3 ГПК съдът Р А З П О Р Е Д И:
ВРЪЩА искова молба с рег. № .г., подадена от Х.В.М. *** – 92“.
ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. № 969/2018 г. по описа на Районен съд - Радомир.
ПРЕПИС от настоящото разпореждане да се връчи на ищеца.
Разпореждането подлежи на обжалване пред Пернишкия окръжен съд с частна жалба в едноседмичен срок от връчването му.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: