Определение № 7224 от 20.05.2020, Софийски градски съд
- Съд
- Софийски градски съд
- Дело
- Въззивно гражданско дело 3912/2020
- Вид
- Определение № 7224
- Подписан
- 20.05.2020
- В сила
- 14.09.2020
- Състав
- ГАЛЯ ГОРАНОВА ВЪЛКОВА, РОСЕН БОРИСЛАВОВ ДИМИТРОВ, МАРГАРИТА АПОСТОЛОВА ГЕОРГИЕВА
Цитирани разпоредби
- чл. 435 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 435, ал. 4 · Граждански процесуален кодекс
- чл.436, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 453 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ ………. гр. София, 20.5.2020 г.
СОФИЙСКИ
ГРАДСКИ СЪД, ПЪРВО ГРАЖДАНСКO ОТДЕЛЕНИЕ, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Росен Димитров
ЧЛЕНОВЕ: Маргарита Апостолова
Галя Вълкова като разгледа докладваното от съдия Вълкова по ч.гр.д. № 3912 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 435 ГПК.
Образувано е по жалба вх. № 1850/24.01.2020 г. на „Д.1“ ООД срещу действия на ЧСИ Р.М., свързани с провеждане на публична продан на недвижим имот по изпълнително дело № 49/2018 г. Жалбоподателят твърди, че е собственик на магазин № 1, находящ се в гр. София, ул. „********, придобит по силата на договор за прехвърляне на търговско предприятие, сключен с ЕТ „К.-Д.К.“, вписано в ТР с решение № 2/28.04.2005 г. Посочва, че вписването на сделката в АВ не е от значение за настъпване на вещнотранслативен ефект, а има само оповестително действие.
Неправилно за задължение на „ВФУТ“ ЕООД и Д.К.е насочено изпълнение срещу имущество на жалбоподателя, което твърди да владее отпреди вписване на възбрана върху същия през 2015 г.
В отговор на жалбата взискателят „М.Т.“ ЕАД излага становище за недопустимост и неоснователност на същата.
ЧСИ
М.посочва, че жалбата е недопустима, а по същество неоснователна, предвид разпоредбата на чл. 453 ГПК.
Съдът, след извършването на проверка, относно допустимостта и редовността на подадената жалба и се запозна с доводите, изложени в частната жалба и доказателствата по делото, намира следното:
Изпълнително дело № 201879000400049 по описа на ЧСИ М.е образувано по молба на „М.Т.“ ЕАД.
Взискателят е поискал образуване на изпълнително производство срещу „ВФУТ“ ЕООД и Д.И.К., на основание изпълнителни листове по търг. дело № 2885/2016 г. на СГС, VІ-16 с-в и решение № 21820/24.07.2017 г. по т.д. № 2257/2017 г. на САС.
Съобщение за насрочена публична продан по отношение на процесния магазин е получено от трето на делото лице „Д.1“ ООД чрез упълномощен представител на 06.12.2019 г. С постановление за възлагане от 17.01.2020 г., за което няма данни дали е влязло в сила, магазин № 1 е възложен на Д.Н.М. за сумата от 81274 лв.
Действията на частния съдебен изпълнител, подлежащи на обжалване от трето лице са лимитивно изброени в разпоредбите на чл. 435, ал. 4 ГПК. Съгласно разпоредбата на чл.435, ал.4 ГПК трето лице може да обжалва действията на съдебния изпълнител само когато изпълнението е насочено върху вещи, които в деня на запора, възбраната или предаването, ако се отнася за движима вещ, се намират във владение на това лице. Жалбата не се уважава, ако се установи, че вещта е била собствена на длъжника при налагане на запора или възбраната. За да е допустима жалбата против действията на съдебния изпълнител, тя следва да е подадена от легитимирано лице, в законовия срок по чл.436, ал.1 ГПК, и против действията на съдебния изпълнител, подлежащи на обжалване съгласно чл.435 ГПК. Съгласно чл.
436. (1) (Изм. – ДВ, бр. 100 от 2019 г., бр. 100 от 20.12.2019 г.) жалбата се подава чрез съдебния изпълнител до окръжния съд по мястото на изпълнението в двуседмичен срок от извършване на действието (в предходната редакция – едноседмичен срок), ако страната е присъствала при извършването му или ако е била призована, а в останалите случаи - от деня на съобщението. За третите лица срокът започва да тече от узнаване на действието.
От изпълнителното дело е видно, че третото лице е уведомено за предприетите изпълнителни действия срещу вещ, която твърди да владее, със съобщение, получено на 06.12.2019 г. В редакцията на закона към тази дата третото лице е разполагало с едноседмичен срок за подаване на жалба, изтекъл на 13.12.2019 г.
(петък, работен ден). Депозирането на жалбата на 24.01.2020 г. е след законоустановения преклузивен срок, считано от узнаването, поради което се явява недопустима и не следва да бъде допускана до разглеждане по същество.
Водим от гореизложеното, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ частна жалба вх. № 1850/24.01.2020 г. по описа на ЧСИ М.по изп. дело № 20187900400049, вх. № 40433/13-05-2020 г. по описа на СГС, подадена от „Д.1“ ООД на основание чл. 435, ал. 4 ГПК срещу действия на ЧСИ М.по изпълнителното дело, свързани с насрочване на действия по принудително изпълнение по отношение магазин № 1, находящ се в гр. София, ул. „********, за който се твърди да се владее от жалбоподателя.
Определението подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в едноседмичен срок от съобщението до жалбоподателя.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: 1.
2.