Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 153 от 09.02.2023, Административен съд - Хасково

Съд
Административен съд - Хасково
Дело
Административно дело 83/2023
Вид
Определение № 153
Подписан
09.02.2023
В сила
21.02.2023
Състав
ПАВЛИНА ХРИСТОВА ГОСПОДИНОВА

Цитирани разпоредби

  • чл.149, ал.1 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл.159, т.5 · Административнопроцесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№153 гр.Хасково, 09.02.2023г.

Административен съд – Хасково, в закрито съдебно заседание на девети февруари през две хиляди и двадесет и трета година, в състав:

СЪДИЯ: ПАВЛИНА ГОСПОДИНОВА като разгледа адм.дело №83 по описа за

2023г., за да се произнесе, взе предвид следното

Производството е образувано по жалба от М.И.А., роден в С., против Акт за отказ за влизане в страната №0125923016834 от 19.01.2023г. на ГД Гранична полиция.

Като извърши проверка относно допустимостта на жалбата, съдът намира същата за недопустима поради просрочване на оспорването.

Видно от представените доказателства в преписката оспореният акт е връчено на 09.01.2023г., за което има и поставен подпис от жалбоподателя. Срокът за оспорване съгласно чл.149, ал.1 от АПК е 14-дневен, считано от съобщаването, като с оглед посоченото е започнал да тече след извършеното лично връчване и е изтекъл на 23.01.2023г. – присъствен ден, а тъй като настоящата жалба е постъпила на 24.01.2023г. /подписана с КЕП и подадена чрез системата за сигурно електронно връчване/, то същата е просрочена.

В този смисъл съдът счита, че жалбата срещу оспорения акт е просрочена, а процесуалното право на жалба е погасено, поради което и образуваното производство подлежи на прекратяване като недопустимо.

Мотивиран така и на основание чл.159, т.5 от АПК, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на М.И.А., роден в С., против Акт за отказ за влизане в страната №0125923016834 от 19.01.2023г. на ГД Гранична полиция, и ПРЕКРАТЯВА производството по адм.дело №83/2023г. по описа на Административен съд Хасково.

Определението може да бъде обжалвано с частна жалба пред ВАС в 7-дневен срок от получаване на съобщението.

Съдия: