Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 160 от 16.03.2021, Административен съд - Кюстендил

Съд
Административен съд - Кюстендил
Дело
Административно дело 55/2021
Вид
Определение № 160
Подписан
16.03.2021
В сила
29.03.2021
Състав
ИВАН ХРИСТОВ ДЕМИРЕВСКИ

Цитирани разпоредби

  • чл. 149 ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 159 т. 5 · Административнопроцесуален кодекс

О П

Р Е Д

Е Л Е

Н И Е

16.03.2021 г.

Номер 160 2 0 2

1 година гр. Кюстендил

Кюстендилски административен съд на шестнадесети март

2 0 2 1 година в закрито заседание в следния състав:

Административен съдия: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ

Секретар:

Като разгледа докладваното от съдия Демиревски

Административно дело № 55 по описа на КнАдмС за 2021 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Делото е образувано по жалба на А.И.В. ***, срещу Експертно решение № 0601/08.09.2020 г. на специализиран състав на НЕЛК по неврологични болести, УНГ и ССЗ, с което е отменено и върнато за ново освидетелстване на ТЕЛК общи заболявания към МБАЛ „Св. Иван Рилски“ ЕООД гр. Дупница ЕР № 1261/17.06.2020 г.

С разпореждане на съда от 16.02.2021 г. оспорващият е задължен в 7 - дневен срок от съобщаването да представи по делото документ за платена държавна такса в размер на 10 лв. за образуване на делото, дължима съгласно Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата, като Христов е уведомен, че при неизпълнение на указанията в срок жалбата ще бъде оставена без разглеждане, а производството по делото ще бъде прекратено. Жалбоподателят е изпълнил указанията на съда и със заявление вх. № 893/18.02.2021 г. по делото е представен документ за платена държавна такса.

С разпореждане от 19.02.2021 г. съдът е изискал от административния орган цялата преписка по издаването на оспореното решение, като същата е представена по делото, ведно със становище за недопустимост на жалбата поради просрочие.

С разпореждане на съда от 08.03.2021 г. жалбата на В. е оставена без движение, като са дадени указания за конкретизиране на това какво точно обжалва и от какво е недоволен.

Отговорът на оспорващия е приложен по делото с вх. № 1327/12.03.2021 г. и него е направено уточнението, че цитирам: „Обжалвам непризнаването на военна инвалидност от ТЕЛК гр. Кюстендил и ТЕЛК гр. Дупница, въпреки медицинско свидетелство № 2 на Централна военна лекарска комисия.

Осъществявайки служебна проверка за редовността и допустимостта на подадената жалба, съдът констатира, че същата е просрочена и като такава се явява недопустима, като ще изложи и допълнителни съображения.

Оспореното ЕР

№ 0601/08.09.2020 г. на специализиран състав на НЕЛК по неврологични болести, УНГ и ССЗ е постановено на 08.09.2020 г. и видно от известие за доставяне ИД PS 160600HJZ7 0 /л.18 от делото/ същото е получено лично от А.В. на 06.11.2020 г. Срокът за обжалване на ЕР на НЕЛК е 14-дневен, съгласно разпоредбата на чл. 149 ал. 1 от АПК и е изтекъл на 20.11.2020 г. – присъствен ден.

Жалбата е подадена направо в съда на 16.02.2021 г., видно от посочената от самото лице дата, както и от поставения вх. № на жалбата.

Цитираният 14 - дневен срок е процесуален и не може да бъде продължен. Само и единствено в рамките на този решаващ срок може да бъде упражнено процесуалното право на жалба и тъй като срокът е преклузивен, пропускането му погасява правомощието да се извърши валидно процесуално право на обжалване.

Отделно от гореизложеното съдът ще посочи, че в конкретния случай е налице липса на правен интерес от оспорване на ЕР № 0601/08.09.2020 г. на специализиран състав на НЕЛК по неврологични болести, УНГ и ССЗ от страна на А.И.В., тъй като с това решение НЕЛК е отменил и върнал за ново освидетелстване ЕР № 1261/17.06-2020 г. на ТЕЛК общи заболявания към МБАЛ „Св. Иван Рилски“ ЕООД гр. Дупница, т.е. произнасянето на НЕЛК и в полза на оспорващия към настоящия момент. Едва след произнасяне на ТЕЛК гр. Дупница с ново експертно решение, А.В. ще има възможност за обжалване по административен, съответно по съдебен ред.

При тези съображения, подадената срещу ЕР № 0601/08.09.2020 г. на специализиран състав на НЕЛК по неврологични болести, УНГ и ССЗ жалба се явява процесуално недопустима като просрочена, което е и пречка за разглеждането й по същество с произнасяне по нейната основателност.

Воден от горното и на основание чл. 159 т. 5 от АПК, Кюстендилският административен съд О П

Р Е Д

Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на А.И.В.

***, срещу Експертно решение № 0601/08.09.2020 г. на специализиран състав на НЕЛК по неврологични болести, УНГ и ССЗ, с което е отменено и върнато за ново освидетелстване на ТЕЛК общи заболявания към МБАЛ „Св. Иван Рилски“ ЕООД гр.

Дупница ЕР № 1261/17.06.2020 г.

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 55 по описа на КнАдмС за 2021 година.

Определението може да се обжалва с частна жалба пред ВАС на Р. България в 7 - дневен срок от съобщаването му.

Определението да се съобщи на страната чрез връчване на препис от него.

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: