Определение № 1934 от 16.07.2026, Окръжен съд - Пловдив
- Съд
- Окръжен съд - Пловдив
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 1629/2026
- Вид
- Определение № 1934
- Подписан
- 16.07.2026
- В сила
- 16.07.2026
- Състав
- Стефка Михова, Николай Стоянов, Иван Йорданов
Цитирани разпоредби
- чл. 62, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 1934 гр. Пловдив, 16.07.2026 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – ПЛОВДИВ, VII СЪСТАВ, в закрито заседание на шестнадесети юли през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: Стефка Михова
Членове:
Николай Стоянов
Иван Йорданов като разгледа докладваното от Николай Стоянов Въззивно частно гражданско дело № 20265300501629 по описа за 2026 година
Производството е по реда на чл. 262, ал. 3, вр. чл. 274 и следващите ГПК.
Постъпила е частна жалба от К. Л. Т., ЕГН **********, чрез пълномощника му – адв. С. П., против разпореждане № 4396/04.03.2026 г., постановено по гр. д. № 2024/2025 г. по описа на РС -Пловдив, с което е върната въззивна жалба с вх. № 132685/29.12.2025г., подадена от ответника К. Л. Т. срещу Решение 4912 от 13.11.2025г., постановено по гражданско дело № 2024/2025 година на Районен С жалбата се твърди неправилност на атакувания съдебен акт. Отправено е искане обжалваното разпореждане да бъде отменено и делото върнато за продължаване на съдопроизводствените действия.
Пловдивският окръжен съд, като взе предвид представените по делото доказателства, намери следното:
Частната жалба е подадена в срок от легитимирана страна срещу подлежащ на инстанционен контрол съдебен акт, поради което е процесуално допустима и следва да бъде разгледана по същество.
Разгледана по същество частната жалба е основателна по следните съображения:
Срещу постановено по делото решението е постъпила въззивна жалба, подадена от К. Л. Т.. С разпореждане от 21.01.2026 г., постановено по същото дело в закрито съдебно заседание, първоинстанционният съд е оставил въззивната жалбата без движение като на жалбоподателя са дадени указания в седмичен срок от получаване на разпореждането да представи доказателства за внесена ДТ по сметка на ПдОС. Съобщението е било редовно връчено на жалбоподателя на 19.02.2026 г. С 1 молба от 04.03.2026 г., изпратена по пощата на 26.02.2026 г., жалбоподателят е представил доказателства за внесена държавна такса по сметка на Окръжен съд – Пловдив в размер на 144 лева/75,43 евро.
С обжалваното сега разпореждане № 4396/04.03.2026 г. е върната въззивна жалба с вх. № 132685/29.12.2025г. За да достигне до този извод, първостепенният съд е приел, че в определения срок страната не е изпълнила дадените указания.
Този краен извод е неправилен.
Разпоредбата на чл. 62, ал. 2 ГПК предвижда, че срокът не се смята за пропуснат, когато изпращането на молбата е станало по пощата, както е в разглеждания казус. Съобщението за отстраняване на нередовностите е било връчено на жалбоподателя на 19.02.2026 г., като му е даден едноседмичен срок от съобщението.
Така определеният от съда срок изтича на 26.02.2026 г., на която дата жалбоподателя по пощата е изпълнил дадените от съда указания и е представил доказателства за внесена държавна такса от 144 лева по сметка на ПдОС.
Поради това настоящият съдебен състав намира, че първостепенният съд неправилно е върнал въззивната жалба.
Не до същите крайни изводи е достигнал решаващият състав на РС Пловдив, поради което подадената частна жалба се явява основателна, съответно атакуваното с нея разпореждане следва да бъде отменено и делото върнато за администриране на депозираната въззивна жалба.
Мотивиран от горното, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ разпореждане № 4396/04.03.2026 г., постановено по гр. д. № 2024/2025 г. по описа на Районен съд Пловдив.
ВРЪЩА делото на Районен съд Пловдив за продължаване на съдопроизводствените действия, съобразно мотивната част на настоящото определение.
Определението не подлежи на обжалване.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2