Определение № 826 от 25.04.2023, Върховен касационен съд
- Съд
- Върховен касационен съд
- Дело
- Касационно частно гражданско дело 1538/2023
- Вид
- Определение № 826
- Подписан
- 25.04.2023
- В сила
- 25.04.2023
- Състав
- Марио Първанов, Маргарита Георгиева, Николай Иванов
Цитирани разпоредби
- чл. 274, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 275, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 280, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 286, ал. 1, т. 2 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 826 гр. София, 25.04.2023 г.
ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, 3-ТО ГРАЖДАНСКО
ОТДЕЛЕНИЕ 2-РИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесети април през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: Марио Първанов
Членове:
Маргарита Георгиева
Николай Иванов като разгледа докладваното от Маргарита Георгиева Частно касационно гражданско дело № 20238003101538 по описа за 2023 година Производството е по реда на чл. 274, ал. 2 ГПК.
Образувано е по частна жалба на „Пи Ес Ес Строителство“ АД, представлявано от адв. Н. Н., против разпореждане № 49/24.01.2023 г. по възз. ч. гр. д. № 932/2022 г. на Окръжен съд – Благоевград, с което на основание чл. 286, ал. 1, т. 2, вр. чл. 275, ал. 2 ГПК е върната подадената от жалбоподателя частна касационна жалба с вх. № 13986/07.12.2022 г. срещу определение № 1119/21.11.2022 г., постановено по същото дело.
В частната жалба се сочи, че обжалваното разпореждане е незаконосъобразно и се моли за неговата отмяна.
Върховният касационен съд, състав на Трето гражданско отделение намира частната жалба за допустима, но разгледана по същество за неоснователна по следните съображения:
С разпореждане № 685/12.12.2022 г. по възз. ч. гр. д. № 932/2022 г. на Окръжен съд – Благоевград, съдът е оставил подадената от „Пи Ес Ес Строителство“ АД частна касационна жалба с вх. № 13986/07.12.2022 г. срещу определение № 1119/21.11.2022 г., постановено по същото дело, без движение с указания в едноседмичен срок да се представи изложение на основанията за допускане до касационно обжалване по чл. 280, ал. 1 ГПК, с препис за ответната страна, още един препис от жалбата за връчване на насрещната страна по делото и документ за внесена по сметка на ВКС държавна такса за обжалване на определението в размер на 15 лв. В разпореждането е посочено, че при неизпълнение на указанията жалбата ще бъде върната. Препис от него е връчен на процесуалния представител на жалбоподателя – адв. Н. Л. Н. на 10.01.2023 г. В указания срок, изтекъл на 17.01.2023 г., констатираните нередовности не са отстранени, поради което на 1 основание чл. 286, ал. 1, т. 2 ГПК въззивният съд е постановил връщане на частната касационна жалба на подателя й.
Разпореждането е правилно. От данните по делото е видно, че съобщението, заедно с препис от разпореждането, с което съдът е дал указания да се представи изложение на основанията за допускане до касационно обжалване по чл. 280, ал. 1 ГПК с препис за ответната страна, още един препис от жалбата за връчване на насрещната страна по делото, както и документ за внесена по сметка на ВКС държавна такса, е редовно връчено на жалбоподателя на 10.01.2023 г. Съобщението е изпратено на посочения съдебен адрес, на който адрес са изпращани и предходните съобщения по делото, като получател е упълномощеният от страната процесуален представител – адв. Н.. Срокът за изпълнение на дадените указания е изтекъл на 17.01.2023 г. (вторник) и до тази дата нередовностите на частната касационна жалба не са били отстранени, поради което правилно съдът е постановил връщането й. При това положение, настоящата частна жалба е неоснователна, а разпореждането на Окръжен съд – Благоевград следва да се потвърди.
Воден от изложеното, Върховният касационен съд, състав на Трето гражданско отделение
ОПРЕДЕЛИ:
ПОТВЪРЖДАВА разпореждане № 49 от 24.01.2023 г., постановено по възз. ч. гр. д. № 932/2022 г. по описа на Окръжен съд – Благоевград.
Определението е окончателно.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2