Определение № 4246 от 11.12.2023, Софийски районен съд
- Съд
- Софийски районен съд
- Дело
- Административно наказателно дело 16666/2023
- Вид
- Определение № 4246
- Подписан
- 11.12.2023
- В сила
- 19.01.2024
- Състав
- СИЛВИЯ ПЕТКОВА ГЕОРГИЕВА
Цитирани разпоредби
- чл.11 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.59, ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.63г · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.140, ал.1 · Закон за движението по пътищата
- чл.79, ал.1, т.2 · Наказателен кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 4246 гр. София, 11.12.2023 г.
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 19-ТИ СЪСТАВ, в закрито заседание на единадесети декември през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: СИЛВИЯ П. ГЕОРГИЕВА като разгледа докладваното от СИЛВИЯ П. ГЕОРГИЕВА Административно наказателно дело № 20231110216666 по описа за 2023 година Делото е образувано въз основа на подадена жалба от Я. В. П., срещу наказателно постановление (НП)
№18-4332-021664/16.11.2018 г. на началник сектор към О„ПП”-СДВР.
С жалбата оспорва лишаването от правоуправление, а не и глобата, като се моли да не му се отнема СУМПС по давност.
Видно от приложените писмени доказателства към административнонаказателната преписка е, че наказателното постановление е връчено на 20.11.2023 г. и жалбата е депозирана чрез административнонказващия орган на същата дата 20.11.2023 г.
Предвид горното се стига до следните правнорелевантни изводи:
Съдията-докладчик намира, че жалбата е подадена от надлежно легитимирано лице, което има право да обжалва процесното НП, в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН, поради което е процесуално допустима.
Административно-наказателното производство следва да бъде прекратено, а процесното наказателно постановление следва да бъде отменено, предвид изтекла абсолютна давност за деянията, предмет на НП, поради следното:
В наказателно постановление №18-4332-021664/16.11.2018 г. на началник сектор към О„ПП”-СДВР се сочи, че Я. В. П. е осъществил административно нарушение: управлява МПС, което не е регистрирано по надлежен ред, което е с правна квалификация чл.140, ал.1 от ЗДвП, 1 осъществено на 06.06.2018 г. Съгласно чл.11 от ЗАНН по въпросите на вината, вменяемостта, обстоятелствата, изключващи отговорността, формите на съучастие, приготовлението и опита се прилагат разпоредбите на общата част на Наказателния кодекс, доколкото в този закон не се предвижда друго.
Ето защо приложима е разпоредбата на чл.79, ал.1, т.2 от НК за погасяване на наказателното преследване при изтичане на предвидената от закона давност.
Съгласно разпоредбата на чл.81, ал.3 във вр. с чл.80, ал.1, т.5/ред. след измен. от бр.26/2010 г./ от НК, в случая доколкото наложените административни санкции са „глоба” и „лишаване от право да управлява МПС“, този абсолютен давностен срок е 4 години и 6 месеца. От датата на извършване на нарушението 03.04.2014 г. до настоящето произнасяне е изтекъл срок подълъг от 4 години и 6 месеца, тъй като абсолютния давностен срок е изтекъл на 06.12.2022 г.
В случая не са приложими сроковете за изпълнителската давност, тъй като наказателното постановление не е било връчено и поради обжалването му не е влязло в законна сила.
Ето защо производството по делото следва да бъде прекратено поради изтекла абсолютна давност, без да се дължи произнасяне по същество и наказателното постановление следва да бъде отменено.
Воден от горното и на основание чл.63г от ЗАНН
ОПРЕДЕЛИ:
ПРЕКРАТЯВА производството по НАХД №16666/2023 г., образувано въз основа на подадена жалба от Я. В. П., ЕГН ********** срещу наказателно постановление №18-4332-021664/16.11.2018 г. на началник сектор към О„ПП”-СДВР, поради изтекла абсолютна давност.
ОТМЕНЯ наказателно постановление №18-4332-021664/16.11.2018 г. на началник сектор към О„ПП”-СДВР, поради изтекла абсолютна давност.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред Административен съд- гр.София в 7-дневен срок от съобщаването на страните, че е изготвено.
2
Съдия при Софийски районен съд: _______________________ 3