Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 122 от 06.08.2019, Административен съд - Кърджали

Съд
Административен съд - Кърджали
Дело
Административно дело 180/2019
Вид
Определение № 122
Подписан
06.08.2019
Състав
ВИКТОР ДИНЕВ АТАНАСОВ

Цитирани разпоредби

  • чл.137, ал.1 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл.144 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл.159, т.5 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл.60 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.60, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.60, ал.5 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.149, ал.1 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
  • чл.150, ал.1 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
  • чл.152, ал.1 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

Номер година

06.08.2019 град

Кърджали

Кърджалийският административен съд състав

На

06.08. година

2019

В закрито заседание и следния състав:

Председател:

ВИКТОР

АТАНАСОВ като разгледа докладваното от съдията

Виктор Атанасов административно дело номер

180 по описа за

2019 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.156 – чл.161 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).

Образувано е по жалба от Г.М.К., с постоянен адрес - ***, против Ревизионен акт №*** от *** год. на ТД на НАП – Пловдив, изменен с Решение №228 от 11.04.2019 год. на директора на Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика”/ОДОП/ - Пловдив при ЦУ на НАП, в частта му за установени задължения по ЗДДФЛ и лихви върху тях, за 2015 год. и 2016 год., от *** лева на *** лева и потвърден със същото Решение №228 от 11.04.2019 год. на директора на Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика”/ОДОП/ - Пловдив при ЦУ на НАП, в частта му за установени задължения за вноски за ДОО, ЗО и ДЗПО-УПФ и лихви върху тях, за 2015 год. и 2016 год. и за установени задължения по ЗДДС, за периода от 01.09.2016 год. до 31.12.2016 год., всичко в размер общо на *** лева главница и *** лева лихви.

Жалбата е била подадена на 08.05.2019 год., по предвидения в закона ред, т.е. чрез директора на Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика”/ОДОП/ - Пловдив при ЦУ на НАП, до Административен съд – Кърджали, регистрирана в деловодството на административния орган с Вх.№*** от същата дата. Със съпроводително писмо с Изх.№*** от *** год. на Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика”/ОДОП/ - Пловдив, жалбата е изпратена на АдмС - Кърджали, като към същата, съгласно чл.150, ал.1 от ДОПК, е приложена окомплектованата административна преписка по издаване на обжалвания ревизионен акт, постъпили в съда с Вх.№*** на *** год.

С разпореждане на съда от 05.06.2019 год. са конституирани страните по делото, приети са като доказателство приложените такива по изпратената административна преписка и делото е насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание за 16.07.2019 год., като със същото разпореждане е изискано от ответника по жалбата, да представи доказателства за начина и датата на получаване от жалбодателката Г.М.К., на Решение №228 от 11.04.2019 год. на директора на Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика”/ОДОП/ - Пловдив при ЦУ на НАП, тъй като такова е липсвало по преписката.

В проведеното на 16.07.2019 год. открито съдебно заседание по делото е прието като доказателство заверено копие от Известие за доставяне на регистрирана пощенска пратка, обр.112, с баркод

*** на куриерска фирма „М и БМ Експрес” и баркод *** на „Български пощи” ЕАД ***/л.1727/, изпратена с молба с Изх.№*** от *** год. на Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика”/ОДОП/ - Пловдив при ЦУ на НАП/л.1725/. В това открито съдебно заседание не са направени други доказателствени искания, поради което е бил даден под по същество и делото е прието за решаване.

В срока за произнасяне, съставът на Административен съд - Кърджали, разгледал и приел за решаване настоящото административно дело №180/2019 год. по описа на същия съд, като прецени събраните по делото доказателства и извърши проверка по допустимостта на така подадената жалба намира следното:

Съгласно разпоредбата на чл.152, ал.1 от ДОПК, ревизионният акт може да се обжалва изцяло или в отделни негови части в 14-дневен срок от връчването му, съответно, като съгласно ал.2 на същия текст, решаващ орган е съответният директор на дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” при Централното управление на Националната агенция за приходите, който решаващ орган, съгласно чл.155, ал.1, предл.І/първо/ от ДОПК, разглежда жалбата по същество и се произнася с мотивирано решение в 60-дневен срок от изтичане на срока по чл.146, съответно от отстраняване на нередовностите по чл.145 или от одобряване на споразумението по чл.154. Съгласно разпоредбата на чл.156, ал.1, предл.І/първо/ от ДОПК, ревизионният акт в частта, която не е отменена с решението по чл.155, може да се обжалва чрез решаващия орган в 14/четиринадесет/-дневен срок от получаването на решението.

Видно от прието като доказателство в съдебно заседание заверено копие от Известие за доставяне на регистрирана пощенска пратка, обр.112, с баркод *** на куриерска фирма „М и БМ Експрес” и баркод *** на „Български пощи” ЕАД ***, Решение №228 от 11.04.2019 год. на директора на Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика”/ОДОП/ - Пловдив при ЦУ на НАП, с което е изменен Ревизионен акт №*** от *** год. на ТД на НАП – Пловдив в частта му за установени задължения по ЗДДФЛ и лихви върху тях, за 2015 год. и 2016 год., от *** лева на *** лева и е потвърден същия в частта му за установени задължения за вноски за ДОО, ЗО и ДЗПО-УПФ и лихви върху тях, за 2015 год. и 2016 год. и за установени задължения по ЗДДС, за периода от 01.09.2016 год. до 31.12.2016 год., всичко в размер общо на *** лева главница и *** лева лихви, е получено лично от жалбодателката

Г.М.К., на датата 23.04.2019 год., което е удостоверено с подписа й, както и с подписа на куриера, доставил пощенската пратка и на ръководителя на пощенския офис.

При това положение и като се имат предвид разпоредбите на чл.156, ал.1, предл.І/първо/ от ДОПК, а и на чл.149, ал.1 от АПК, 14/четиринадесет/-дневният срок за оспорването на заповедта пред съда е започнал да тече от следващия ден - 24.04.2019 год., като същият е изтекъл на 07.05.2019 год. включително, която дата е била присъствен ден - вторник.

Жалбата против ревизионния акт, видно от положения върху същата щемпел с входящ номер и дата/л.5/, е подадена на датата 08.05.2019 год., т.е. жалбата до АдмС - Кърджали е подадена чрез административния орган, 1/един/ ден след изтичането на преклузивния 14/четиринадесет/ - дневен срок за обжалване, регламентиран в разпоредбата на чл.156, ал.1, предл.І/първо/ от ДОПК, като пропускането на този срок води до погасяване на правото на оспорване на административният акт, а оттук и до недопустимост на жалбата по смисъла на чл.159, т.5 от АПК. По делото не са представени доказателства жалбата да е била изпратена по пощата – чрез офис на „Български пощи” ЕАД, респ. чрез куриерска фирма, с препоръчана пощенска пратка, преди тази дата, а именно преди датата 08.05.2019 година.

Във връзка с изложеното следва да се посочи, че нормата на чл.144 от АПК регламентира, че за неуредените в този дял/Дял ІІІ – Производства пред съд/ въпроси се прилага Гражданският процесуален кодекс/ГПК/, като съгласно чл.60, ал.1 от ГПК, срокът се изчислява по години, месеци, седмици и дни, а съгласно чл.60, ал.5 от ГПК, срокът, който се брои на дни, се изчислява от деня, следващ този, от който започва да тече срокът и изтича в края на последния ден, съответно, съгласно ал.6 на същия чл.60 от ГПК, когато последният ден от срока е неприсъствен, срокът изтича в първия следващ присъствен ден. В конкретния случай, срокът за обжалване на ревизионния акт е 14/четиринадесет/-дневен, т.е. същият се брои на дни, по правилото на чл.60, ал.5 от ГПК и се изчислява от деня, следващ този, от който започва да тече срокът, т.е. изчислява се от 24.04.2019 год. и изтича в края на последния ден – в случая на 07.05.2019 год. включително, като този последен ден от срока си е бил присъствен ден – вторник. Жалбата, обаче, е била подадена 1/един/ ден след това – на 08.05.2019 год., с което този преклузивен 14/четиринадесет/-дневен срок за обжалване на ревизионния акт е бил пропуснат с 1/един/ календарен ден или казано по друг начин – в случая е налице процесуална пречка, т.е. налице е факт – просрочване на жалбата, който погасява правото на оспорване на административния акт и води до недопустимост на така подадената жалба.

При това положение и предвид изложеното съдът намира, че в случая е налице основание за оставяне на жалбата, подадена от Г.М.К., с постоянен адрес - ***, против Ревизионен акт №*** от

*** год. на

ТД на НАП – Пловдив, без разглеждане, като недопустима, а именно – оспорването е просрочено с 1/ден/ и съответно е налице основание за прекратяване на производството по делото по смисъла на чл.159, т.5 от АПК.

Това, от своя страна, налага, в срока за произнасяне да бъде възобновено съдебното следствие по настоящото административно дело №180/2019 год. по описа на Административен съд – Кърджали и да бъде отменено протоколното определение от 16.07.2019 год., с което е даден ход по същество на делото, като жалбата, подадена от Г.М.К., с постоянен адрес - ***, против Ревизионен акт №*** от *** год. на

ТД на НАП – Пловдив, изменен с Решение №228 от 11.04.2019 год. на директора на Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика”/ОДОП/ - Пловдив при ЦУ на НАПЗаповед №ДК-19-К-4 от 19.09.2017 год., като недопустима, следва да бъде оставена без разглеждане по същество, а образуваното въз основа на нея съдебно производство следва да бъде прекратено на това основание.

Ето защо, мотивиран от гореизложеното и на основание чл.159, т.5 от АПК, Административният съд,

О

П

Р

Е

Д

Е

Л

И :

ВЪЗОБНОВЯВА съдебното следствие по административно дело №180/2019 год. по описа на Административен съд – Кърджали.

ОТМЕНЯ протоколно определение от

16.07.2019 год., постановено в открито съдебно заседание по административно дело №180/2019 год. по описа на Административен съд – Кърджали, с което е даден ход по същество на делото.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на

Г.М.К., с ЕГН **********, с постоянен адрес – ***, против Ревизионен акт №*** от *** год. на ТД на НАП – Пловдив, изменен с Решение №228 от 11.04.2019 год. на директора на Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика”/ОДОП/ - Пловдив при ЦУ на НАП, в частта му за установени задължения по ЗДДФЛ и лихви върху тях, за 2015 год. и 2016 год., от *** лева на *** лева и потвърден със същото Решение №228 от 11.04.2019 год. на директора на Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика”/ОДОП/ - Пловдив при ЦУ на НАП, в частта му за установени задължения за вноски за ДОО, ЗО и ДЗПО-УПФ и лихви върху тях, за 2015 год. и 2016 год. и за установени задължения по ЗДДС, за периода от 01.09.2016 год. до 31.12.2016 год., всичко в размер общо на *** лева главница и *** лева лихви, като НЕДОПУСТИМА.

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело

№180/2019 год. по описа на Административен съд - Кърджали.

Преписи от настоящото определение, на основание чл.138, ал.3, във вр. с чл.137, ал.1 от АПК, да се изпратят или връчат на страните по делото.

Определението може да се обжалва с частна жалба пред

Върховния административен съд/ВАС/ на

Република България, чрез Административен съд – Кърджали, в 7/седем/-дневен срок от съобщаването или връчването му на страните.

СЪДИЯ: