Определение № 220 от 12.06.2026, Софийски окръжен съд
- Съд
- Софийски окръжен съд
- Дело
- Търговско дело 200/2025
- Вид
- Определение № 220
- Подписан
- 12.06.2026
- В сила
- 30.07.2026
- Състав
- Георги Димитров Чолаков
Цитирани разпоредби
- чл.128, т.2 · Граждански процесуален кодекс
- чл.129, ал.2 · Граждански процесуален кодекс
- чл.129, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
- чл.83, ал.2 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 220 гр. София, 12.06.2026 г.
СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, III ПЪРВОИНСТАНЦИОНЕН
ТЪРГОВСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на дванадесети юни през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: Георги Д. Чолаков като разгледа докладваното от Георги Д. Чолаков Търговско дело № 20251800900200 по описа за 2025 година
С определение № 131/03.04.2026 год. съдът е отменил определение № 471/09.09.2025 год., постановено по т.д. № 200/2025 год. на СОС, с което ищцата Е. П. П. е освободена на осн. чл.83, ал.2 от ГПК от внасяне на ДТ и разноски по делото и е оставил без уважение молбата ищцата за освобождаването й от внасяне на държавни такси и разноски.
Със същото определение съдът е оставил без движение исковата молба вх. № 8927/15.08.2025 год. по описа на СОС, въз основа на която е образувано горното дело, като е указал на ищцата в едноседмичен срок от съобщението на осн. чл.128, т.2 от ГПК във вр. с чл.1 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК да внесе по сметка на СОС държавна такса в размер на 648.07 евро, като в същия срок представи копие от вносния документ в деловодството на съда.
Съдът е указал на ищцата, че при неизпълнение на дадените указания за отстраняване на нередовностите на исковата молба в горния срок, същата ще бъде върната на осн. чл.129, ал.3 от ГПК и производството по делото – прекратено.
Горното определение е било връчено на ищцата на 15.04.2026 год.
Ищцата е обжалвала определението в частта му, с което е оставена без уважение молбата й за освобождаване на осн. чл.83, ал.2 от ГПК от внасяне на държавни такси и разноски, като с определение № 1498/07.05.2026 год. на САС по в.ч.гр.д. № 1260/2026 год., връчено лично на пълномощника на ищцата адв. Р. М. от САК на 26.05.2026 год. и влязло в сила на 03.06.2026 год., частната й жалба е оставена без уважение.
От изложеното е видно, че определението на СОС, в частта му относно постановения отказ по чл.83, ал.2 от ГПК, е влязло в сила на 03.06.2026 год. и от този момент е започнал да тече срокът по чл.129, ал.2 от ГПК за внасяне на дължимата ДТ, указан от СОС – доколкото за определението на САС страната е била уведомена надлежно на 26.05.2026 год.
Срокът е изтекъл на 10.06.2026 год., но ищцата не е изпълнила дадените указания за отстраняване на нередовността на исковата й молба, поради което производството по делото 1 следва да бъде прекратено на осн. чл.129, ал.4 във вр. с ал.3 от ГПК.
Воден от горното, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ПРЕКРАТЯВА на осн. чл.129, ал.4 във вр. с ал.3 от ГПК производството по т.д. № 200/2025 год. на СОС.
ВРЪЩА на Е. П. П. искова молба вх. № 8927/15.08.2026 год. по описа на СОС.
Определението подлежи на обжалване от ищцата с частна жалба пред Софийски апелативен съд в едноседмичен срок от връчването му.
Съдия при Софийски окръжен съд: _______________________
2