Акт от 08.01.2021, Административен съд - Перник
- Съд
- Административен съд - Перник
- Дело
- 763/2020
- Подписан
- 08.01.2021
- В сила
- 20.01.2021
Цитирани разпоредби
- чл. 158, ал. 3 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 118, ал. 1 · Кодекс за социално осигуряване
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 9 гр. Перник,
Административен съд – Перник, в закрито заседание на осми януари през две хиляди двадесет и първа година в състав:
Съдия:
Михаил Малчев като разгледа докладваното от съдия Малчев административно дело № 763 по описа на Административен съд – Перник за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 118, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ вр. с чл. 145 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/.
Образувано е по жалба на Н.П.Т. срещу Решение № КПК-71 от 29.10.2020 г. на Директор на ТП на НОИ - Перник, с което е отхвърлена жалбата на същото лице срещу Разпореждане № РВ-3-13-00788683 от 24.07.2020 г. на Ръководителя на контрола на разходите на държавното обществено осигуряване при ТП на НОИ-Перник.
С разпореждане от 10.12.2020 г. на Административен съд – Перник жалбата е оставена без движение, като на жалбоподателя е указано в 7 – дневен срок от получаване на съобщението да отстрани констатираните от съда нередовности. На жалбоподателя изрично е указано, че при неизпълнение на дадените от съда указания в срок, жалбата ще бъде оставена без разглеждане на основание чл. 158, ал. 3 АПК.
Видно от приложената по делото разписка, разпореждането с дадените указания е надлежно връчено на посочения в жалбата адрес на 22.12.2020 г. на лицето Н.М.С., която е баба на жалбоподателя.
Ето защо то следва да се приеме за редовно връчено. От 22.12.2020 г. е започнал да тече даденият от съда 7-дневен срок за отстраняване на констатираните нередовности.
Същият е изтекъл на 29.12.2020 г. - присъствен ден. В указания срок, включително и до настоящия момент, разпореждането на съда не е изпълнено. Поради неизпълнение на указанията на съда следва да се приеме, че нередовностите на жалбата не са отстранени.
При констатираното бездействие на жалбоподателя настъпват последиците на чл. 158, ал. 3, вр. с ал. 1 АПК. При условие, че правото на оспорване не е упражнено в предвидената форма, е налице процесуална пречка за допустимостта на съдебното производство. Наличието на предвидения от закона фактически състав обуславя приложимостта на установената неблагоприятна последица, свързана с оставяне на подадената жалба без разглеждане, респ. - прекратяване на това основание на образуваното съдебно производство, за което жалбоподателят е предупреден.
Така мотивиран, Административен съд – Перник на основание чл. 158, ал. 3 АПК,
О П Р Е Д Е Л И:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Н.П.Т. срещу Решение № КПК-71 от 29.10.2020 г. на Директор на ТП на НОИ - Перник.
ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 763 по описа за 2020 г. на Административен съд – Перник.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд на Република България в 7-дневен срок от съобщението му на жалбоподателя.
Препис от определението да се изпрати на жалбоподателя.
СЪДИЯ: /п/