Определение № 660 от 18.12.2023, Районен съд - Пещера
- Съд
- Районен съд - Пещера
- Дело
- Гражданско дело 1155/2023
- Вид
- Определение № 660
- Подписан
- 18.12.2023
- Състав
- РОСИЦА ИЛИЕВА ВАСИЛЕВА
Цитирани разпоредби
- чл. 129 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 129, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 660 гр. Пещера, 18.12.2023 г.
РАЙОНЕН СЪД – ПЕЩЕРА, III ГР. СЪСТАВ, в закрито заседание на осемнадесети декември през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: РОСИЦА ИЛ. ВАСИЛЕВА като разгледа докладваното от РОСИЦА ИЛ. ВАСИЛЕВА Гражданско дело № 20235240101155 по описа за 2023 година за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 129, ал. 3 от ГПК.
Производството по делото е образувано по искова молба с вх. № 5385/10.11.2023 г. , уточнена с документ озаглавен „уведомление“ с вх. № 5508/17.11.2023 г. по описа на Районен съд – Пещера , подадена от А. Д. Б. против И. П. П. за осъждане на ответника да заплати сумата в размер на 1900 лв. за ортодонтско лечение на детето П. И. П..
С Разпореждане № 1766/27.11.2023 г. , постановено по настоящото гражданско дело, исковата молба е оставена за втори път без движение, като съдът е дал възможност на ищеца в едноседмичен срок от получаване на съобщението да отстрани допуснатите нередовности на исковата молба, съгласно дадените указания. Съдът изрично е предупредил ищеца, че при неотстраняване на констатираните нередовности в дадения едноседмичен срок и непредставяне на писмени доказателства по делото за изпълнение да дадените указания в същия едноседмичен срок, искова молба ще бъде върната, а производството по делото – прекратено. Това разпореждане е получено от ищеца на 05.12.2023 г., видно от върнатия по делото отрязък от съобщение (л. 20).
В случая в указания от съда срок, който изтича на 12.12.2023 г.
(вторник, присъствен ден) ищецът не е отстранил констатираните от съда нередовности на исковата молба, съгласно дадените указания с Разпореждане № 1766/27.11.2023 г. , постановено по настоящото гражданско дело. Не е поискано продължаване на срока за отстраняване нередовностите на исковата молба.
Според разпоредбата на чл. 129, ал. 3 от ГПК когато ищецът не отстрани в срок нередовностите на исковата молба, същата заедно с приложенията към нея се връща. Съгласно трайно установената съдебна 1 практика при констатирани няколко нередовности на исковата молба ищецът е длъжен да отстрани всяка от тях, тъй като дори наличието само на една нередовност е достатъчно да обуслови връщането на исковата молба (в този смисъл Определение № 461/13.10.2015 г. по ч.гр.д. № 4609/2015 г. на ВКС, I г.о., Определение № 158/02.10.2020 г. по ч.гр.д. № 2368/2020 г. на ВКС, II г.о.). В случая ищецът не е отстранил нередовностите на исковата молба.
Поради това съдът намира, че исковата молба е останала нередовна, въпреки предоставената от съда възможност за отстраняване на всичките й пороци.
Срокът по чл. 129 от ГПК е преклузивен и с изтичането му се преклудират правата на ищеца да отстрани недостатъците на исковата молба.
По изложените съображения, на основание чл. 129, ал. 3 от ГПК, исковата молба следва да бъде върната, а производството по делото – прекратено.
Мотивиран от гореизложеното, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ВРЪЩА искова молба с вх. № 5385/10.11.2023 г. , уточнена с документ озаглавен „уведомление“ с вх. № 5508/17.11.2023 г. по описа на Районен съд – Пещера, подадена от А. Д. Б. против И. П. П. за осъждане на ответника да заплати сумата в размер на 1900 лв. за ортодонтско лечение на детето П. И. П. и ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. № 1155/2023 г. по описа на Районен съд – Пещера.
Определението може да се обжалва с частна жалба в едноседмичен срок от връчването му на ищеца пред Окръжен съд - Пазарджик.
Препис от определението да се връчи на ищеца.
Съдия при Районен съд – Пещера: _______________________ 2