Определение № 2241 от 12.10.2020, Апелативен съд - София
- Съд
- Апелативен съд - София
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 3281/2020
- Вид
- Определение № 2241
- Подписан
- 12.10.2020
- Състав
- Тодор Тодоров, Бистра Николова, Милен Василев
Цитирани разпоредби
- чл. 130, изр. последно · Граждански процесуален кодекс
- чл.274, ал.1, т.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 135 · Закон за задълженията и договорите
- чл.3, т.1 · Закон за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г.
- чл. 630 · Търговски закон
- чл. 630, ал. 1 · Търговски закон
- чл. 632 · Търговски закон
- чл. 632, ал. 1 · Търговски закон
- чл. 632, ал. 2 · Търговски закон
- чл. 634а · Търговски закон
- чл. 645 · Търговски закон
- чл. 646 · Търговски закон
- чл. 647 · Търговски закон
- чл.647, ал.1, т.3 · Търговски закон
- чл. 649, ал. 1 · Търговски закон
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
Номер 2241
12.10.2020 г.
Апелативен съд - София
Град София
11-ти търговски
На 12.10.2020 година в закрито заседание в следния състав:
Председател:
Членове:
Бистра Николова
Тодор Тодоров
Милен Василев като разгледа докладваното от Тодор Тодоров Въззивно частно гражданско дело № 20201000503281 по описа за 2020 година
Производството е по реда на чл.274, ал.1, т.1 от ГПК.
Образувано е по частна жалба на М. Г. Ш. в качеството и на синдик на „ГЛАВНО УПРАВЛЕНИЕ СТРОИТЕЛСТВО И ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ“ ЕАД срещу Определение № 4559 от 15.09.2020г., постановено по т.д. № 1724/2020г. на СГС, ТО, VI – 8 състав, в частта с която е върната като недопустима исковата молба по иска с правно основание чл.647, ал.1, т.3 от ТЗ и е прекратено производството по т.дело № 1724/20 г. СГС, ТО, VI - 8 състав.
Частният жалбоподател поддържа, че определението е неправилно и необоснована в частта с която е върната, като недопустима исковата молба и е прекратено производството по делото. Сочи, че срокът за предявяване на иска по чл. 647, ал.1, т.3 е преклузивен процесуален срок и като такъв е продължил да тече след отмяната на извънредното положение. Във връзка с изложеното, сочи, че исковата молба е подадена в рамките на законоустановения срок и като такава се явява допустима. Моли да бъде отменено обжалваното определение, в частта с която е върната като недопустима исковата молба и делото да бъде върнато за продължаване на съдопроизводствените действия.
Препис от частната жалба не е връчен на ответната страна, съгласно правилото на чл. 130, изр. последно от ГПК.
Апелативен съд – София, като обсъди данните по делото и направените доводи, намира следното:
Частната жалба е депозирана в срок от процесуално легитимирана страна срещу подлежащ на обжалване акт, поради което е допустима и следва да бъде разгледана по същество.
Производството пред СГС е образувано с искова молба на М. Г. Ш. в качеството 1 си на синдик на „ГЛАВНО УПРАВЛЕНИЕ СТРОИТЕЛСТВО И ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ“ ЕАД срещу „ГЛАВНО УПРАВЛЕНИЕ СТРОИТЕЛСТВО И ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ“ ЕАД /нес./ и „БИО-МБ 2012“ ЕООД.
Предявения иск е с правно основание чл.647, ал.1, т.3 от ТЗ за установяване на недействителност на възмездна сделка с предмет договор за продажба, чиято относителна недействителност се иска, при която даденото значително надхвърля по стойност полученото, извършена в двугодишен срок, но не по – рано от датата на неплатежоспособността, съответно свръхзадължеността.
Съгласно чл. 649, ал. 1 ТЗ иск по чл. 645, чл. 646 и чл. 647 ТЗ и по чл. 135 ЗЗД, свързан с производството по несъстоятелност, може да предяви синдикът, а при негово бездействие - всеки кредитор на несъстоятелността, в едногодишен срок от откриване на производството, съответно от момента на обявяването на решението по чл. 632, ал. 2 ТЗ (т. е. възобновяване на производството по искане на кредитор в едногодишен срок след прекратяването му на основание на чл. 632, ал. 1 ТЗ), а ако прихващането е извършено след датата на решението за откриване на производството по несъстоятелност, срокът тече от извършването на прихващането. Следователно, по силата на тази разпоредба допустимостта на така посочените в нея искове за попълване масата на несъстоятелността е обусловена от предявяването им в рамките на едногодишен срок, чиято начална дата е определена в зависимост от условията, при които е открито производството по несъстоятелност, а именно: при откриването му с решение по чл. 630 ТЗ това е датата на постановяване на решението п о ал. 1 ТЗ, на която съгласно чл. 634а ТЗ производството се смята за открито (а не от неговото обявяване в търговския регистър), а при откриването му по реда на чл. 632 ТЗ – моментът на обявяване на решението по чл. 632, ал. 2 ТЗ за възобновяване на спряното производство.
В случая, производството по несъстоятелност по отношение на ответника „ГЛАВНО УПРАВЛЕНИЕ СТРОИТЕЛСТВО И ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ“ ЕАД /нес./ е открито с решение по чл. 630, ал. 1 ТЗ - № 1229 по т.д. № 6789/2013г. по описа на СГС, което е постановено на 04.07.2019г., от която дата започва да тече едногодишния преклузивен срок по чл. 649, ал. 1 ТЗ.
Исковата молба е предявена на 11.09.2020г., като следва да бъде съобразено предвиденото в чл.3, т.1 от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., и за преодоляване на последиците, за срока от 13 март 2020 г. до отмяната на извънредното положение спират да текат процесуалните срокове по съдебни, арбитражни и изпълнителни производства, с изключение на сроковете по производствата и делата съгласно приложението, като производството по т.д. № 1724/2020г. на СГС не е измежду тези по приложението. Срокът на извънредното положение, след продължаването му с един месец, изтече на 13.05.2020г. и тъй като, съгласно § 13 от ЗР към Закона за изменение и допълнение на Закона за мерките и 2 действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020г. /Д.В., бр. 34 от 2020г., в сила от 9.04.2020г./, сроковете по чл. 3, т. 1 и т. 2 , спрени от обявяването на извънредното положение до влизането в сила на този закон, продължават да текат след изтичането на 7 дни от обнародването му в "Държавен вестник". Констатациите на първоинстанционния съд, че срокът за предявяване на исковата молба е изтекъл на 10.08.2020г. са неоснователни.
С оглед изложеното по-горе, срокът за предявяване на иска по чл.647, ал.1,т.3 от ТЗ започва да тече от 04.07.2020г. /денят на постановяване на решението за откриване на производство по несъстоятелност на „ГЛАВНО УПРАВЛЕНИЕ СТРОИТЕЛСТВО И ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ“ ЕАД /нес.//, като предвид така изложеното относно обявеното извънредното положение, последният изтича на 14.09.2020г. /първия работен ден след 12.09.2020г. – събота/, а исковата молба е предявена на 11.09.2020г. и се явява подадена в срок.
По изложението съображения, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
О Т М Е Н Я Определение № 4559 от 15.09.2020г., постановено по т.д. № 1724/2020г. по описа на СГС, ТО, VI – 8 състав в частта с която е върната исковата молба с вх. № 92662/11.09.2020г., подадена от ищеца М. Ш. – синдик на „ГЛАВНО УПРАВЛЕНИЕ СТРОИТЕЛСТВО И ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ“ ЕАД /нес./, ЕИК 201906947, против ответниците „ГЛАВНО УПРАВЛЕНИЕ СТРОИТЕЛСТВО И ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ“ ЕАД /нес./ и „БИО – МБ 2012“ ЕООД, ЕИК 202037362 и в която е прекратено производството по т.д. № 1724/2020г. по описа на Софийски градски съд, ТО, VI – 8 състав.
ВРЪЩА делото на Софийски градски съд, ТО, VI – 8 състав за продължаване на съдопроизводствените действия по него.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
3