Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 22484 от 12.08.2026, Софийски градски съд

Съд
Софийски градски съд
Дело
Гражданско дело 13776/2025
Вид
Разпореждане № 22484
Подписан
12.08.2026
В сила
27.08.2026
Състав
Свилен Станчев

Цитирани разпоредби

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 22484 гр. София, 12.08.2026 г.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО I-21 СЪСТАВ, в закрито заседание на дванадесети август през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател: Свилен Станчев като разгледа докладваното от Свилен Станчев Гражданско дело № 20251100113776 по описа за 2025 година съобрази следното:

Делото е образувано на 05.12.2025 г. по искова молба, подадена от П. М. И. срещу ЧСИ М. К. с искане зъ осъждане на ответника да заплати на ищцата обезщетение за неимуществени вреди. Исковата молба е постъпила при ЧСИ К. с вх. № 9381 от 11.07.2025 г. и препратена от състава на СГС по в.гр.дело № 9259/2025 г. С разпореждане № 32889 от 19.12.2025 г. съдът е оставил без движение исковата молба, с указание до ищцата П. М. И. в едноседмичен срок от получаване на съобщението да представи препис от исковата молба за връчване на ответника ЧСИ М. К. и да заплати по сметка на Софийски градски съд държавна такса за водене на дело в общ размер 3512,80 лева (три хиляди петстотин и дванадесет лева и осемдесет стотинки) и в същия срок да представи документ за внесената държавна такса в СГС за прилагане към делото. Това разпореждане е обжалвано от ищцата и с определение № 490 от 16.02.2026 г. по в.ч.гр.дело № 408/2026 г. на САС частната жалба е била оставена без разглеждане като недопустима. Касационната частна жалба срещу въззивното определение е била върната, поради неизпълнение на указанията на въззивния съд по нейното администриране.

При тези обстоятелства, срокът за изпълнение на указанието на съда с разпореждане № 32889 от 19.12.2025 г. за внасяне на държавна такса за водене на делото, получено на 10.07.2026 г., е изтекъл на 19.01.2026 г. - първия присъствен ден след 17.01.2026 г. (събота). В този срок указанието на съда не е изпълнено, поради което и на основание чл. 129 ал. 3 ГПК исковата молба следва да бъде върната, а производството по делото прекратено.

1

Поради изложеното, съдът

РАЗПОРЕДИ:

Връща искова молба, подадена от П. М. И., постъпила при ЧСИ М. К. с вх.

№ 9381 от 11.07.2025 г. и препратена от състава на СГС по в.гр.дело № 9259/2025 г., и прекратява производството по гр. дело № 13776/2025 г. на СГС ГО I-21 с-в.

Разпореждането подлежи на обжалване с частна жалба пред Софийския апелативен съд в едноседмичен срок от връчването му на ищцата.

Съдия при Софийски градски съд: _______________________ 2