Разпореждане № 144861 от 10.10.2024, Софийски районен съд
- Съд
- Софийски районен съд
- Дело
- Гражданско дело 31832/2023
- Вид
- Разпореждане № 144861
- Подписан
- 10.10.2024
- В сила
- 10.10.2024
- Състав
- ЦВЕТОМИР МИЛЧЕВ МИНЧЕВ
Цитирани разпоредби
- чл. 259, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 262, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 262, ал. 2, т. 1 · Граждански процесуален кодекс
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 144861 гр. София, 10.10.2024 г.
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 79 СЪСТАВ, в закрито заседание на десети октомври през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:
Председател: ЦВЕТОМИР М. МИНЧЕВ като разгледа докладваното от ЦВЕТОМИР М. МИНЧЕВ Гражданско дело № 20231110131832 по описа за 2023 година
По делото е постъпила въззивна жалба с вх. № 314421/07.10.2024 г., подадена от ответницата М. Г. Й., чрез адв. Е. И., срещу решение № 15901 от 20.08.2024 г., постановено по настоящото дело.
При служебно извършена проверка по реда на чл. 262, ал. 2 ГПК за допустимостта на подадената въззивна жалба съдът констатира, че същата е процесуално недопустима, тъй като е просрочена.
Видно от разписката за връчване /гърба на л. 194 от делото/, решението от 20.08.2024 г. е връчено на ответницата на 19.09.2024 г. чрез адв. И., т. е. считано от тази дата е започнал да тече и двуседмичният срок за обжалване на решението. Съобразно разпоредбата на чл.
259, ал. 1 ГПК последният е изтекъл на 03.10.2024 г. (четвъртък, присъствен ден), а видно е от печата върху плика, че въззивната жалба е подадена по пощата на 04.10.2024 г., когато пощенската пратка е постъпила в пощенската служба, т. е. след законоустановения преклузивен срок за това.
С оглед на изложеното, съдът намира, че въззивна жалба с вх. № 314421/07.10.2024 г. се явява просрочена, поради което на основание чл. 262, ал. 2, т. 1 ГПК следва да бъде върната.
Така мотивиран, съдът
РАЗПОРЕДИ:
ВРЪЩА въззивна жалба с вх. № 314421/07.10.2024 г., подадена от ответницата М. Г.
Й., чрез адв. Е. И., срещу решение № 15901 от 20.08.2024 г., постановено по настоящото дело.
РАЗПОРЕЖДАНЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред СГС в едноседмичен от връчването му на жалбоподатЕ.та М. Г. Й..
Съдия при Софийски районен съд: _______________________
1